Orhan Hançerlioğlu

(d. 19 Ağustos 1916, İstanbul – ö. 9 Temmuz 1991, İstanbulTürk yazar, araştırmacı.

1939 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Keşan ve Karaisalı’da kaymakamlık yaptı. İstanbul Belediye Müfettişi, Emniyet Şube Müdürü, İstanbul Belediyesi Şehir TiyatrosuMüdürlüğü yaptı. 1954’ten sonra İETT Hukuk İşleri Müdürü olarak çalıştı.

1978’de emekli oldu. Sanat hayatına şiirle girdi. Bir şiir kitabı çıkardı (Kıvılcım, 1936). Bazı dergilerde şiir yayımlamaya devam etti. Bir süre hikâye ile uğraştı. Bir hikâyesi Şadırvan dergisi yarışmasında birincilik kazanmıştı. 1951’den 1957’ye kadar her yıl bir roman çıkardı. İlk romanı “Karanlık Dünya” ile dördüncü romanı “Ekilmemiş Topraklar”’da Anadolu sorunlarını ele aldı. Diğer romanlarını ise büyük şehir yaşamlarından seçtiği sahnelerle ördü. Romanlarını birer büyük hikâye ölçüsüyle daraltması, her birinde yeni bir biçim denemesine girişmesi, dikkati çeken özelliklerindendir.

1956 yılında “Ali” adlı romanıyla Türk Dil Kurumu Ödülü’nü kazanmıştır. Orhan Hançerlioğlu 1956-58 yılları arasında TRT uzun dalga radyo yayınında akşam saatlerinde yer alan “Binbir gece masalları” adlı yayında masalları seslendirdi.

Başlıca Fikir Eserleri:

Düşünce Tarihi,

Felsefe Ansiklopedisi

İnanç Tarihi

Sözlük Çalışmaları:

Felsefe Sözlüğü,

Türk Dili Sözlüğü

Dünya İnançları Sözlüğü

İslam İnançları Sözlüğü

Ruhbilim Sözlüğü

Toplumbilim Sözlüğü

Ekonomi Sözlüğü

Ticaret Sözlüğü

Okumaya devam...  Selma Lagerlöf

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*