Kerime Nadir Azrak

(5 Şubat 1917 – İstanbul – 21 Mart 1984 – İstanbul) Feriköy Mezarlığı

Cumhuriyet dönemi roman yazarlarından olan Kerime Nadir Azrak, 1917 yılında İstanbul’da doğdu. Mısır Kadısı Şebinkarahisarlı Hattatzade Yahya Reşit Efendi’nin torunu Maliyeci Nadir Azrak’ın kızıdır.
Çocukluğu ve gençliği Emirgan’da geçti. İlk ve orta öğrenimini çeşitli okullarda tamamlayan Azrak, 1935 yılında Bebek’te bulunan Saint Joseph Fransız Kız Lisesi’nden mezun oldu. Edebi hayatına Servet-i Fünun, Uyanış ve Yarımay dergilerinde yayımladığı şiir ve hikâyelerle başladı. Bazı yazıları da Aydabir, Yedi gün ve Hayat gibi mecmualarda çıktı.
Daha çok romanları ile tanınan Kerime Nadir Azrak, sayıları kırka yaklaşan roman yazdı. Yazdığı bu romanların bir kısmı da sinemaya uyarlandı. Romanlarının konularını karşılık görmeyen veya kavuşamayan âşıklar teşkil eder.
Hıçkırık, Günah Bende, Seven Ne Yapmaz, Samanyolu, Yeşil Işıklar, Funda, Gelinlik Kız, Aşka Tövbe, Uykusuz Geceler, Kahkaha, Ormandan Yapraklar, Aşk Rüyası, Posta Güvercini, Pervane, Esir Kuş, Kırık Hayat, Sonbahar, Aşk Bekliyor, Gümüş Selvi, Karar Gecesi isimli roman; Mücrim isimli hikâye; Romancının Dünyası isimli hatıra kitapları vardır.
Kerime Nadir, 21 Mart1984’de 67 yaşında hayata gözlerini yumdu. 22 Mart Perşembe günü Şişli Camiinde kılınan cenaze namazından sonra Feriköy Mezarlığı’nda 23:e adada babasının mezarında toprağa verilmiştir.

Okumaya devam...  Ahmet Kutsi Tecer

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*