Bekir Yıldız

(1933 Şanlıurfa – 8 Ağustos 1998 İstanbul)

1933’te Şanlıurfa’da doğan Yıldız, İstanbul Erkek Sanat Enstitüsü’nü (1950) ve İstanbul Matbaacılık Okulu’nu (1954) bitirdikten sonra dizgi operatörlüğü ve öğretmenlik yaptı. Almanya’ya giderek Heidelberg Matbaa Makineleri Fabrikası’nın montaj bölümünde çalıştı (1962-1966). Yurda döndükten sonra İstanbul’da kurduğu Asya Matbaası’nı işletti (196-1981).

İlk öyküsü 1951’de Tomurcuk adlı çocuk dergisinde yayımlanan Yıldız daha sonra Yeditepe, May, Halkın Dostları, Yeni a, Yazko Edebiyat gibi edebiyat dergilerinde yazdı.

Konularını Urfa ve yöresinden alan öykülerin yer aldığı Reşo Ağa adlı kitabıyla tanındı. Öykülerinde Güneydoğu Anadolu insanının yaşamını, bölgenin töre ve geleneklerini, ağa-köylü ilişkisini, yörede yaygın olan kaçakçılık ve kan davası gibi konuları işledi.

Almanya’daki Türklerin toplumla uyumsuzluğunu iç çatışmalarını konu edindiği Türkler Almanya’da adlı romanı çarpıcı gözlemlere ve eleştirel bir yaklaşıma sahip olması bakımından dikkat çekti.

Süreyya Duru onun kimi öykülerinden yola çıkarak “Bedrana” (1974) ve “Kara Çarşaflı Gelin” (1975); Ümit Efakan, Halkalı Köle adlı romanından “Halkalı Köle” adlı filmleri yaptı.

Birçok yazısı “Zaman İçinden” adlı kitapta toplanmıştır.1971 yılında Kaçakçı Şahan eseri ile Sait Faik Hikâye Armağanı’nı aldı. 11 Ağustos 1998 yılında geçirdiği kalp krizi sonucunda hayatını kaybetti. Karacaahmet Mezarlığı’nda defnedilmiştir.

Eserleri

Alman Ekmeği

Arılar Ordusu

Beyaz Türkü

Demir Bebek

Evlilik Şirketi

Harran

Kara Vagon – May Edebiyat Ödülü

Kör Güvercin

Mahşerin İnsanları

Ölümsüz Kavak (Çocuk)

Reşo Ağa

Şahinler Vadisi

Kaçakçı Şahan – Sait Faik Hikâye Ödülü

Ve Zalim Ve İnanmış Ve Kerbela

Yargılayan Zaman İçinden Konuşmalar

Sahipsizler

Dünyadan Bir Atlı Geçti

Halkalı Köle

Yaman Göç

Aile Savaşları

Bozkır Gelini

Darbe (Roman)

Türkler Almanyada (Roman)

Röportajlar – Yargılayan Zaman içinde

İnsan Posası Güneydoğu Zindanı

Harran-Berlin (Röportaj)

Acılı Çocuklar

Okumaya devam...  Faruk Nafiz Çamlıbel

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*