Zülfü Livaneli’nin Eserlerinden Hayatınıza Dokunacak Altı Çizilesi 18 Alıntı

Zülfü Livaneli’nin Eserlerinden Hayatınıza Dokunacak Altı Çizilesi 18 Alıntı

Zülfü Livaneli‘nin hayatı, sanatın pek çok alanında verdiği eserlerle kendini var eder. Zamanı, dünyayı, doğayı ve insanı en iyi şekilde içinde büyüten yazar, yalama dokunduğu her noktada yeni bir söz söyleyerek seslenir. Bunu yaparken doğrudan, gerçeklikten ve umuttan başka bir şeye sarılmaz. Öyle ki aynı seslenişini şarkılarında da duymanız mümkündür. Güzelliğin içinden geçen bir yaşamı, umut gibi bir başak güzelliğe dönüştürerek üretmeye devam eder.

Livaneli‘nin eserlerinden alıntıladığımız altı çizilesi cümleleri sizler için derledik.

1. “Bir şeyler yapıyorum, yürüyorum, konuşuyorum, yemek yiyorum yani her zaman yaptığım işleri sürdürüyorum ama nasıl anlatsam, bir boşluk duygusu içinde. Sanki içimde derin bir hiçlik var.”

2. “Bizim Akdeniz aydınlığı vurmuş kültürümüzde ‘Yalnızlık Allah’a mahsus!’ denir. Ve inanılır ki insan insanın zehrini alır!”

3. “İnsan soyu zayıf, kırılgan, ölümlü, her türlü hastalığa, kazaya, acıya açık ama kendini avutarak yaşıyor, bunları unutuyor. İşte anahtar kelime bu; hayatın özü, büyük sırrı; olmazsa olmazı: Unutmak.”

4. “Eğer unutmak diye bir şey olmasaydı, yaşam da olmazdı. İnsan, unutmadan hayatını sürdüremez.”

5. “Her insan bedeninin çürüyeceğini bilir ve bundan korkar, dedim. Ama çoğu insanın ruhu gövdesinden önce çürür; nedense bundan kimse korkmaz!”

6. “Herhalde şu aşk sözünden kurtularak başlamalı. Bu dünyada o kadar çok aşk sözü ediliyor ki, adının anlamını düşünmediğin gibi aşkın anlamını da düşünemiyorsun artık.”

7. “Sevda, beklemediğin anda başına gelen bir hışım, bir kasırga, bir yıldırım. Her an başına gelebilir, ölümcül bir kaza gibi.”

8. “Bazı kelebek türlerinin bir günlük ömrü, hücre bölünmesinin hızlı olmasından dolayı, insanın 80 yılına denktir. Bu durumda 70 yaşında ölen bir insan mı daha uzun yaşar, 25. saatini gören bir kelebek mi?”

9. “İnsan ruhunun derinliklerine, o karanlık labirentlere inerek karmaşık duyguları anlatma işini sadece edebiyat yapabilir.”

10. “Hepimiz içimizde, gizli, nazik davranışlarla üstü örtülen ama bir tehdit algıladığımız zaman hemen o keskin dişleriyle ortaya çıkan bir timsah taşıyoruz.”

11. “Bu dünyada sana kötülük yapmak isteyen insanlar çıkacak karşına, ama unutma ki iyilik yapmak isteyenler de çıkacak. Kimi insanın yüreği karanlık, kimininki aydınlıktır.”

12. “Dünyanın kötülüklerle dolu olduğunu düşünüp küsme, herkesin iyi olduğunu düşünüp hayal kırıklığına uğrama.”

13. “Bırak hayat bir nehir gibi aksın; olumlu düşünki her şey olumlu olsun; dünyadaki kötülüklerin kaynağı olumsuz düşünmektir.”

14. “Aşk dendiğinde küçülüyordu her şey. O zaman gerçek aşka ne ad verdiğimi sordu. ‘Karasevda’ dedim.”

15. “Bilgi ne garip bir şeydir. Şişede hapsedilmiş bir cin gibi yıllarca duruyor, senin gelip kapağını açacağın günü bekliyordu.”

16. “Paris güzel bir salon, Londra güzel bir park, Berlin güzel bir kışla ama İstanbul güzel bir şehir.”

17. “İnsan her şeyi unutarak yaşayabilirdi ama her şeyi hatırlayarak yaşayamazdı.”

18. “Yanımda olmanı istiyorum diyemediğim için bu yağmur içimi ıslatıyor dediğimi nasıl anlamaz? Düpedüz sarıl bana dedikten sonra, sarılmanın ne anlamı kalır.”

 

Okumaya devam...  Deniz Gezmiş’in Bir Sembol Haline Gelen Kürklü Yeşil Parkasının Az Bilinen Hikayesi

Kaynak:1

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*