Pastadan Çıkan Kızlar! Bu Garip Geleneğin Arkasındaki Hikaye

Pastadan Çıkan Kızlar! Bu Garip Geleneğin Arkasındaki Hikaye

Amerika’da Kinder Surprise Eggs gibi zararsız görünen ıvır zıvırlar yasaklanmış olsa da, yenmeyen nesneleri yiyeceklerin içinde saklamak güvensiz olsa da, yaşayan bir kadını bir pastanın içine saklamak sorun değil gibi görünüyor. Kabul edelim ki, bu günlerde kekler genellikle yenilebilir değildir (çoğu artık kartondan yapılmıştır), ancak konsept hala devam etmektedir: bir bekarlığa veda partisi, doğum günü veya kulüp gecesi, dağlık, omuz yüksekliğinde bir pasta, oda, çoğu insan içeride gizlice giyinmiş bir bayan olduğunu varsayacak.

Bu tuhaf gelenek, klasik Marilyn Monroe filmi Some Like It Hot’ta yer aldı ve son zamanlarda diğer film ve televizyon şovlarının yanı sıra Arrested Development’da parodisini yaptı .

Tony Curtis ve Marilyn Monroe, 'Bazıları Sıcak Sever'
Tony Curtis ve Marilyn Monroe, ‘Bazıları Sıcak Sever’

The Sims video oyununun orijinal versiyonunda bile olası bir satın alımdı. Yıllar geçmesine rağmen fikir aynı kalıyor: Doğum günü kıyafeti içinde olsun ya da olmasın, bir kadın konukları özel, kışkırtıcı bir dansla eğlendirmek için bir pastanın tepesinden fırlıyor.

Bu gelenek tam olarak nereden geldi?

Modern medeniyetler, yiyecekleriyle ilk oynayanlar değildi. Antik Roma, onlarca şarap ve lüks yemek kuleleriyle dolu obur ziyafetleriyle biliniyordu. Yemek pişirme sanattı, çünkü şefler yenilebilir düzenlemeler sunacaktı: Akşam yemeğini hâlâ canlıymış gibi gösteren bir tabak balık sosta yüzüyordu.Orta Çağ’da zengin lokantalar, geleneği sürdürdüler ve genellikle pişmiş hayvanları canlandırmak için yemeklerini sergilediler. Bazıları, aşçıların canlı hayvanları turtalara doldurması gibi yaptı, böylece sunum üzerine kuşlar, alkışlar için kanat çırparak ortasından fırlayacaktı.

Pompeii ailesi bayram tablosu, NapoliPompeii ailesi bayram tablosu, Napoli
Pompeii ailesi bayram tablosu, Napoli

1454 yılında, Burgundy Dükü, Fransa’da lüks yemeklerle iç içe bir ziyafet düzenledi, içten bir turta da dahil olmak üzere misafirler için toplam 24 müzisyen çaldı! 17. yüzyılda yenilebilir yiyeceklerin içinde saklanan canlıların sayısı önemli ölçüde azaldı. 1626’da Kral I. Charles ve karısına büyük bir turta sunuldu ve içinden bir zırh giymiş bir cüce fırladı.

Okumaya devam...  Şeytan Nereden Geldi ? Nasıl Oluştu ?
Cüce Geoffrey Hudson'ın Portresi (1619-1682)
Cüce Geoffrey Hudson’ın Portresi (1619-1682)

Birkaç yüzyıl sonra, kadınlar pastacılıkta yapılan sürprizlerin tercihi haline gelmedi. Mayıs 1895’te ünlü mimar Stanford White, New York’ta San Francisco Chronicle ve Cincinnati Inquirer’da bildirilen bir ziyafet düzenledi . Onu bu kadar ünlü yapan neydi?

Zengin seçkinler için düzenlenen (katılımcılar arasında Nikola Tesla ve Charles Dana Gibson da vardı) partide galvanizli demirden yapılmış bir pasta yer aldı ve odaya geldiğinde on altı yaşındaki Susie Johnson adında bir güzel şarkı söyleyerek ortaya çıktı.

Gazete illüstrasyonu: “Artist Breese'nin New York Stüdyosunda üç bin beş yüz dolarlık yemekte 'Turtadaki Kız' (etkinlik 20 Mayıs 1895).
Gazete illüstrasyonu: “Artist Breese’nin New York Stüdyosunda üç bin beş yüz dolarlık yemekte ‘Turtadaki Kız’ (etkinlik 20 Mayıs 1895).

Olay , aynı yıl The World’de yayınlanan, Artist Breese’nin New York Stüdyosunda Üç Bin Beş Yüz Dolarlık Akşam Yemeği’nde ‘Pastadaki Kız’ adlı bir eskizde yeniden yaratıldı. eksik. Johnson’ı bulma umuduyla yayınlanan sürpriz pasta fikri halkın ilgisini çekti.

Kitabında Modern Sanatçı icat: Yaldızlı Çağ Amerika’da Sanat ve Kültür Sarah Burns [banket] sanat ve sosyete çöküşün için bir işaret oldu”diyerek“Pie Kız Dinner”rezil hakkında yazıyor, ölümcül de ikiz Zevkli duyu arayışı ve masumiyetin mahvolması. ” Bu güçlü ve kınayıcı sözlere rağmen gelenek devam etti.

Son sürpriz pastalar, Usher’in 2004’teki doğum günü için Naomi Campbell’ı içeriyordu ve belki de daha akılda kalıcı: 2014’te Jimmy Fallon’un doğum günü için James Franco ve Seth Rogan ve 2015’te David Letterman’ın emekli olması için Bill Murray.

Bununla birlikte, gösteri içerideki oyuncu için pek eğlenceli değil. “Bir Gösteri Kızının İtirafları: Pastanın İçindeki Kız Olmanın Gerçeği” nde Maren Wade, Las Vegas Weekly’e Smart Car büyüklüğünde bir pastanın içinde çömelmiş, göz kamaştırıcı, terli ve boğucu deneyimi anlatıyor. 2014’te bir Fortune 500 CEO’sunun doğum günü. Belki bir dondurmalı pasta daha iyi bir seçim olabilir.

Kaynak:1

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*