Nostradamus hakkında ilginç gerçekler

Nostradamus hakkında ilginç gerçekler

Nostradamus – Fransız doktor, astrolog ve peygamber ya da hiçbiri. Tıp fakültesinden kovulmuş bir doktor, çağdaşları tarafından becerileri eleştirilen bir astrolog ve ilk yayınlanan kitabı aslında bir yemek kitabı olan bir peygamberdi. Ya da belki adam sihir konusunda delicesine tutkuluydu … Her neyse, işte Nostradamus hakkında bilmediğiniz beş şey var.

Nostradamus tıp okulundan atıldı

Nostradamus, 1503’te Fransa’nın Saint-Remy-de-Provence kentinde Michel de Nostradame’de doğdu. 14 yaşında, tıp okumak ve doktor olmak için Avignon Üniversitesi’ne kaydoldu. Oradaki çalışmaları, hıyarcıklı veba salgını nedeniyle 1 yıl sonra sona erdi. Daha sonra eczacı oldu ve kapsamlı bir şekilde bitkisel ilaçlar araştırdı.

1522’de, tıp alanındaki derecesini tamamlamak için Montpellier Üniversitesi’ne (bugün hala faaliyette olan dünyanın en eski tıbbi kurumlarından biri) kaydoldu. Sınıfta bazen Katolik rahiplerin öğretileriyle ilgili anlaşmazlıkları dile getirdi.

Üniversite yetkililerinin, eczacı olarak önceki deneyimini keşfettiği ve onu okuldan atmak için bu nedeni bulduğu yönünde bazı haberler var.

Daha sonra tıp diplomasını tamamlamak için dönüp dönmediğine dair tartışmalar sürüyor, ancak bunu yaptığını kanıtlayacak bir kanıt yok. Ancak, savcı Guillaume Rondelet tarafından imzalanan sınır dışı etme belgesi halen fakülte kütüphanesinde bulunmaktadır.

Kehanetlere ek olarak, Nostradamus bir yemek kitabı yayınladı

Nostradamus’un en eski yayınlarından biri, 1555’te yayınlanan “Treatise on Cosmetics and Conserves” başlığını taşıyordu. Sarı saç boyası, müshiller, diş macunu (öğütülmüş mürekkep balığı kemiği ve deniz salyangozu kabukları kullanarak veya – eğer dişleriniz gerçekten çürümüş ve çürümüş – mavi kil) ve vebayı tedavi etmek için bir ‘gül hapı’ pastili, kitapta badem ezmesi ezmesi, şekerlenmiş portakal kabuğu, marmelat, vişne reçeli, “kralın huzuruna oturmaya uygun” ayva reçeli için tarifler sunuluyor ve armut “bir prensin huzuruna çıkacak kadar mükemmel” koruyucudur.

Okumaya devam...  Bütün meyve ağaçları çiçek açarken, İncir ağacı neden çiçek açmaz?

Nostradamus’un “aşk reçeli” görünüşe göre o kadar güçlü ve etkilidir ki, “eğer bir adam ağzında biraz olsun ağzına alırken ve bir kadını veya bir kadını onu öpüp tükürüğüyle dışarı atarsa,” bir kısmını diğerinin ağzına koymak, aniden… aşk eylemini gerçekleştirmek için kalbinin yanmasına neden olur ”.

Kitap, 1529’da tıp doktorası için Montpellier’e gitmeden önce Nostradamus’un edindiği bilgilere dayanıyor. Bundan önce, gezgin bir eczacıydı. Esasen, birçok modern yemek kitabı örneğinde olduğu gibi, diğer insanların tariflerini içeren tıbbi bir yemek kitabıdır.

Tahminleri geçmişten gelen olaylara dayanıyordu

Nostradamus, yayınladığı tahminlerini adli astrolojiye dayandırdığını iddia etti – Dünya ile ilişkili gezegenleri ve yıldız cisimlerini hesaplayarak gelecekteki olayları tahmin etme sanatı. Kaynakları arasında Plutarch gibi klasik tarihçilerin yanı sıra özgürce ödünç almış gibi görünen ortaçağ tarihçilerinden pasajlar da var.

Bununla birlikte, esrarengiz figür hakkında en az 10 kitap yazmış eski Cambridge dilbilimci ve profesyonel çevirmen Peter Lemesurier’e göre, Nostradamus ne astrolog ne de görücüdür; o sadece tarihin tekerrür edeceğine inanıyordu. Aslında, pek çok bilim insanı, eski dünyanın sonu kehanetlerini (esas olarak İncil’den) başka sözlerle açıkladığına ve ardından geçmişin astrolojik okumalarıyla bu olayları geleceğe yansıttığına inanıyor. Bibliomancy olarak bilinen İncil zamanlarına dayanan bir teknik kullanarak, Nostradamus, eski kaynaklardan rastgele alıntılar seçti ve daha sonra bunun gelecekte tekrarını tahmin etmek için astrolojik hesaplamalar kullandı.

Çağdaşları astrolojik becerilerini eleştirdi.

1555’te “Kehanetler” i yayınlamadan önce Nostradamus, beş yıl önce başlayan yıllık bazda yayınlamaya başladığı almanaklarıyla tanınıyordu. Metinler çiftçiler için yararlı hava durumu bilgileri ve gelecek yıl için tahminler sağladı ve sonunda Nostradamus’u tahminlerini açıklamak ve çocukları için burçlar hazırlamak için Paris’e çağıran Fransa kraliçesi Catherine de ‘Medici’nin dikkatini çekti. Ancak, gördüğü tüm ilgi olumlu değildi.

Okumaya devam...  Müzik Yaparak Hitler’e Başkaldıran Edelvays Gençlerinin Hazin Öyküsü

Günün profesyonel astrologları tarafından yetersizliği nedeniyle eleştirildi ve karşılaştırmalı burçların (gelecekteki gezegen konfigürasyonlarının bilinen geçmiş olaylara eşlik edenlerle karşılaştırılması) geleceği tahmin edebileceğini varsaydı.

Laurens Videl, 1558’de, Nostradamus’un öngörülerinin içeriğine ve temel astrolojik yeteneklerden yoksun olmasına karşı çıktığı “Michel Nostradamus’un suistimallerinin, cehaletlerinin ve fitnesinin ilanı” başlıklı bir broşür yayınladı ve şunları söyledi: “Tam bir güvenle söyleyebilirim. Gerçek astrolojiyi hiçbir şeyden daha az anlıyorsunuz, yalnızca öğrenenler için değil, astroloji öğrenenler için de açıkça görüldüğü gibi, çalışmalarınızın fazlasıyla gösterdiği gibi, herhangi bir gök cismi ne olursa olsun en az hareketini hesaplayamayan sizsiniz. “

Nostradamus’un kehanetleri II.Dünya Savaşı sırasında propaganda olarak kullanıldı.

II.Dünya Savaşı sırasında, Alman uçakları tarafından Avrupa semalarında Fransa’nın yenilgisini tahmin eden sahte Nostradamus dörtlüleri içeren broşürler başlatıldı. Görünüşe göre bu operasyon Nazi siyasi sekreteri Rudolf Hess tarafından yönetildi ve Adolf Hitler bile Nostradamus’un dörtlüklerine inanıyordu. Kesinlikle, propaganda Bakanı Joseph Goebbels, karısı Magda’nın etkisi altında yaptı.

Magda Goebbels, Nostradamus’un dörtlüklerinden birinin 1939’da İngiltere ve Polonya’da krizlerin gelişeceğini tahmin ettiğine inanılan “Mysterien von Sonne und Seele” (Güneş ve Ruhun Gizemleri) kitabındaki bir pasajla karşılaştı.

Müttefikler, Nostradamus’un aslında Almanya’nın yenilgisini öngördüğünü iddia ederek, Alman işgali altındaki topraklarda büyük miktarlarda el ilanı bırakarak, kendilerine biraz psikolojik savaşla misilleme yaptılar. MGM, Amerikan moralini yükseltmek amacıyla ünlü kahin hakkında bir dizi kısa film de çekti.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*