II. Dünya Savaşı’nda Batan Üç Gemiden de Sağ Çıkmayı Başaran Kedi: Batmaz Sam

Batmaz Sam

Savaşlar sadece insanlar arasında geçip sadece onları etkilemiyor. Toplu yıkımlarda birçok hayvan hayatını kaybettiği gibi bazıları da savaş sırasında cephede insanların yanında bulunuyor. Tıpkı Cher Ami gibi birçok hayvan savaş kahramanı var tarihimizde. Bu yazımızda anlatmak istediğimiz hikaye de II. Dünya Savaşı’nda maskotu olduğu gemiler batınca dahi hayatta kalmayı başaran gazi kedi Sam’e ait.

Unsinkable Sam yani “batmaz Sam” II. Dünya Savaşı’nda hem Alman Donanması’nda hem de İngiliz Kraliyet Donanması’nda toplam 3 gemide maskotluk yapmış ve batan üç gemiden de canlı kurtulmuş bir kedi.

İlk olarak 1941 yılında Rheinübung Operasyonu’nu gerçekleştiren Bismarck isimli Alman savaş gemisine onu kimin aldığı bilinmiyordu. Adı ise Oscar’dı.

27 Mayıs 1941 tarihinde gemi müttefik kuvvetleri tarafından batırıldığında 2200 kişilik mürettebattan sadece 115 kişi kurtulabilmişti. Bir de kedi…

Geminin batışından saatler sonra bölgeden geçen İngiliz donanmasına ait HMS Cossack isimli geminin mürettebatı bir tahta parçası üzerine tutunurken buluyor minnoşumuzu ve adını Sam koyuyor.

Sam’in Akdeniz ve Kuzey Atlantik’i gezdiği HMS Cossack gemisi 24 Ekim 1941’de Alman denizaltısı tarafından ateşlenen torpidoyla hasar alında mürettebatının yarısını başka bir gemiye naklettirildi.

Kalan kısmı gemiyi Cebelitarık’a geri götürmeye çalışırken maalesef üç gün sonra derin sulara boğuldu ve 159 kişi hayatını kaybetti. Batmaz Sam ise bu gemiden de sağ çıkmayı başarmıştı!

Kazadan sonra kurtarılıp Cebelitarık’taki üsse götürülen Sam’e burada “batmaz” lakabı veriliyor. Ardından ilk seyahat ettiği Alman gemisi Bismarck’ın batırılmasında görev alan uçak gemisi HMS Ark Royal’e transfer ediliyor.

Fakat bu gemi de yolculuğunu tamamlayamadan 14 Kasım 1941’de başka bir Alman denizaltısı tarafından vurulup aldığı hasarla geri dönmeye çalışırken daha çok su aldı.

Yan yatarak batan gemiden tahta parçalarına tutunarak kurtulan mürettebatın yanında yine Batmaz Sam bulunuyordu.

Bulunduğu 3 geminin de batması ve bunlardan sağ kurtulması sonucunda artık başka bir gemiye gönderilmeyen Sam, Cebelitarık’taki valilik ofisinde bakıldı ilk önce.

Daha sonra Birleşik Krallık’ın Belfast şehrinde yaşayan bir denizcinin baktığı Sam, 1955 yılında yaşlılıktan melek oldu. Fakat onun hikayesi hala denizcilerin dilinde…

 

Okumaya devam...  Milli Piyango İkramiyesinin Her Zaman Mutluluk Getirmediğini Kanıtlayan 9 İbretlik Hikaye

Kaynak: 123 ,4

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*