Gönderildiği Adrese Neredeyse 100 Yıl Sonra Ulaşan Kartpostal

Yüz Yıllık Gecikme

Günümüzde pek çok şey çoğunlukla internet üzerinden hallediliyor. Artık mektup yerine, e-mail ya da mesaj sistemini kullanılıyoruz. İnternetten bir ürün satın aldığımızda ise kargo mümkün olduğunca çabuk bir şekilde bize ulaştırıyor. Peki beklediğiniz teslimat geciktiğinde bir gerginlik yaşıyor musunuz? Michigan’da yaşayan bir aile, posta kutusunda neredeyse 100 yıl önce gönderilmiş bir kartpostal buldu. Peki nasıl olmuştu da bu kartpostal, 100 yıl sonra adrese teslim edilmişti?

Üzerinde 100 yıl önce postalandığı yazan kartpostal, henüz bu hafta adresine teslim edildi. Michigan’da yaşayan Brittany Keech ismli kadın bir sabah her zaman olduğu gibi posta kutusuna bakmaya gitti.

Keech, faturalarının ve önemsiz postalarının yanında duran kartpostalı buldu. Başlangıçta bunun çok sıra dışı olmadığını düşündü. Ancak daha sonra bir şeylerin garip olduğunu fark etti.Sonuçta kart postallar artık kullanılan şeyler değildi. Brittany Keech verdiği röportajda; “Bugünlerde kimse kartpostal göndermediği için bir kartpostal almamın çok tuhaf olduğunu düşündüm” dedi.Daha da tuhaf olan ise kartpostalın üzerinde yazan tarihin 1920 olmasıydı. Bu kartpostalın 100 yıl önce postalandığı anlamına geliyordu.

29 Ekim 1920 tarihli kartpostalın üzerinde Michigan, Belding’deki ev adresi yazılıydı ve Roy McQueen adında birine hitaben yazılmıştı. Kartpostalda yazanlar şu şekildeydi;

“Sevgili Kuzenler,

Umarım iyisinizdir. Biz oldukça iyiyiz ama annenin dizleri çok kötü. Burası çok soğuk. Tarih dersimi yeni bitirdim ve yakında uyuyacağım.

Babam tıraş oluyor ve annem bana adresinizi söylüyor. Umarım büyükanne ve büyükbabam iyidir. Bize yazmayı unutma – Roy

Flossie Burgess.”

1920’de Cadılar Bayramı’ndan iki gün önce gönderilen kartpostalın önünde, yarasa, kaz, baykuş, süpürge tutan kara bir kedi, eğilirken baston tutan bir kadın ve cadı şapkası olan bir bal kabağı bulunuyor.

Okumaya devam...  Aşkla ilgili büyüleyici 25 inanılmaz gerçek

Kartın arka yüzünde ise George Washington’ın bir sentlik pulu bulunuyor ve lekeli posta damgası Jamestown’u belirtirken eyalet bir çıkartma ile kaplı gibi görünüyor.

Keech, gönderenin akrabalarını veya aileyi tanıyan birini bulma umuduyla keşfini sosyal medyada paylaştı; “Bu harika kartpostalı gönderen aileyi bulmak için çok heyecanlıyım” diye yazdı.

Posta Hizmetleri sözcüsü ise bu olayın; posta servisinde kaybolan ve daha sonra teslim edilen bir kartpostaldan ziyade, tipik olarak eski mektupların ve kartpostalların “bit pazarlarında, antika dükkanlarında ve hatta çevrimiçi olarak” satın alındıktan sonra sisteme yeniden girildiğini bulduklarını söyledi.

Kaynak: 1 2

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*