Dünyanın En Yalnız Evinin Hikayesi

İzlanda'da Bulunan Dünyanın En Yalnız Evinin Hikayesi

İzlanda’nın Ellidaey Adası’nda bulunan ve İzlanda ile ilgili fotoğraflarda mutlaka kendine yer bulan bu yalnız evin hikayesi.

izlanda’daki bu yalnız ev, vestmann adaları’ndan biri olan ellidaey adası’nda bulunur. son yıllarda ada ve gizemli evin sahibi, spekülasyonları körükleyen sayısız rapor ve makalede yer almıştır.

En popüler iddia, the independent’da yayınlanan ve adanın izlanda hükümeti tarafından björk’e hediye edilmiş olmasıdır. gazetenin haberine göre Björk kendine bir ev ve kayıt stüdyosu inşa etmek için izlanda hükümeti ile görüşmüş ve ada kendisine hediye edilmiştir. Gerçekte, björk böyle bir talepte bulunmamıştır ve söylenti hızla çürütülmüştür. Avustralya haber ağı news.com.au’ya göre Björk, 2000’li yılların başında başka bir ada hakkında İzlanda hükümeti ile kısa bir görüşme yapmış, ancak olumsuz tepkilerin ardından bu fikirden vazgeçmiştir. Ellidaey adası ile bağlantısı yoktur.

Diğer popüler iddialar ise şu şekildedir:

1. Ev, zombi saldırısı sırasında kullanılmak üzere gizemli bir milyarder tarafından yaptırılmıştır.
2. Ev, fanatik dindar bir keşişin sığınağı olarak yaptırılmıştır.
3. Ev aslında yoktur ve fotoğraflara photoshop ile eklenmiştir.

Yine news.com.au’ya göre ev hakkındaki gerçek, bu söylentilerdeki kadar heyecan verici değildir:

Adada 18. yüzyıldan itibaren bir avuç ailenin yaşadığı bilinmektedir ancak ada 1930’lardan beri tamamen ıssızdır. 18. ve 19. yüzyıllarda buradaki şartlara göğüs geren az sayıdaki insan için hayat yorucu ve yalnızlıkla doluydu. adanın başlıca besin kaynağı olan balık ve martılarla besleniyorlardı. 1930’larda adada kalan beş aile, yaşam şartlarının çok daha iyi olacağını düşünerek anakaraya taşınmış ve ada o günden beri boş kalmıştır.

Peki adadaki köşk nereden geldi? adada yaşam zor olsa da avcılık için bir avantaj sunuyordu. Avlanacak çok sayıda martı bulunması ada sakinlerinin belli periyotlarla adaya uğramasına sebep oluyordu. 1950’lerde ellidaey adası avcılık derneği bu av ziyaretlerini kolaylaştırmak için adaya bir av köşkü yapmaya karar vermiştir. Ellidaey adası avcılık derneği, adadaki martı avı gezilerini desteklemek için beyaz sarayı bir av köşkü olarak tutmaya devam etmektedir.

Okumaya devam...  Hint felsefesinin 4 altın kuralı

Dışarıdan cennet gibi bir sığınak olarak görünse de evde elektrik, su veya tesisat bulunmamaktadır. ancak yağmur suyu ile beslenen ve uzun av günü ardından bir ihtiyaç olan saunası bulunmaktadır. Bununla birlikte, doğal yağmur suyu toplama sistemiyle beslenen, uzun bir av gününün ardından gerekli olan kendi saunasına sahiptir.

Ada gizemli bir milyarderin ya da bir müzik efsanesinin evi olmasa da kuş yaşamı için cennet olmaya devam etmektedir. Adada yaşayan birçok martıya ek olarak ada, fırtına kuşları ve diğer deniz kuşları için de önemli bir yuvalama alanıdır.

Kaynak:1

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*