Dünyanın en büyük şarap fıçısından sorumlu olan cüce soytarı ,Büyük Heidelberg Tun

Heidelberg'li Perkeo.

Heidelberg’li Perkeo (1702–1735), Heidelberg’deki Elector Palatine Charles III Philip’in bir saray cücesi ve önemli soytarısıydı.

Heidelberg kalesinin mahzenlerinde bulunan son derece büyük bir şarap fıçısı olan Büyük Heidelberg Tun’un koruyucusuydu ve bu rolü nedeniyle şehrin ve bölgenin resmi olmayan bir maskotu oldu. Çeşitli festivaller, geleneksel şarkılar, kültürel ve bilimsel kurumlar, oteller, restoranlar ve özel şirketlerle bağlantı kurdu.

Gerçek adı Clemens Pankert’ti ve görünüşe göre cücelikten etkilenmişti. Günümüzde Salerno olan Tirol eyaletindeki Salurn’da doğdu, başlangıçta düğme yapımcısı olarak çalıştı. 1712’den beri Tirol ve Avusturya toprakları üzerinde Habsburg valisi olarak hüküm süren Prens Charles III Philip ile 1718’de tanıştı.

Prens, Pankert’le ilgilendi ve onu Seçici Palatine’deki rolü üstlendiği Heidelberg Kalesi’ne getirdi. Onu mahkemenin resmi şovmeni ve kalenin şarap stoğunu izleyen meşhur bir kadeh sahibi yaptı.

‘Perkeo’ lakabı, kendisine meşhur sorusu olan ‘perke hayır mı?’ Sorusu nedeniyle verildi. Çeşitli mahkeme etkinliklerinde bir kadeh şarap daha isteyip istemediği sorulduktan sonra birçok kez bu soruyu yanıtladı.

Belki de diabetes insipidus nedeniyle, küçük rakamına rağmen çok hızlı bir şekilde büyük şarap tüketimiyle ünlendi. Onun hakkında düzenli olarak günde beş ila sekiz ABD galonu şarap içtiğini iddia eden belgeler var.

Birçoğu, minik, küçük, komik Perkeo’nun dünyadaki en büyük şarap fıçısından sorumlu olmasının çarpıcı tezatından keyif aldı. Gerçek şu ki, bu saray soytarısının gerçekten güçlü bir içki içme sevgisi vardı. Sık sık hayatıyla, hazırladığı mizahla ve komik mahkeme şakalarıyla bağlantılı çeşitli mizah efsaneleri ile ünlüdür.

Onun hakkında çeşitli hikayeler var; bunlardan biri şarap yapımında kullandığı gizemli bir saatin öyküsü; diğeri ise, kasabaya yaptığı talihsiz macerada resmi bir üniforma yaptırmak için aldığı büyük anahtar; ve en ünlü hikayeler ölümü hakkındadır.

Okumaya devam...  Baran’ın Yağmurları

Efsaneye göre, seksenli yaşlarına kadar, bir gün hastalandığında ve kasaba doktoru ona su içtiğinde sadece şarap içerek mutlu bir şekilde yaşadı. O ertesi gün öldü.

Perkeo, Heidelberg kalesine yaptığı ziyaretten sonra Victor Hugo tarafından bir mektupta bahsedilmiştir. Lamba bileşenlerine yönelik PERKEO ticari markası, Alman İmparatorluk Patent Ofisi tarafından No. 1 altında tescil edilmiştir. Heidelberg Üniversitesi Fizik Enstitüsü’ndeki PERKEO grubu, serbest nötron bozulmasını inceliyor.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*