Deniz Gezmiş’in Bir Sembol Haline Gelen Kürklü Yeşil Parkasının Az Bilinen Hikayesi

Deniz Gezmiş

Türk Sol’u ve Devrim hareketinin simgesi haline gelen Deniz Gezmiş’in de hafızamızda adeta bir simge olarak yer bulduğu ve sembol haline gelen kürklü yeşil parkasının az bilinen hikayesi, İletişim Yayınları’ndan çıkan Afişe Çıkmak adlı kitapta o dönemin tanıklarından Hasan Barutçu tarafından gün ışığına çıktı. İşte sizi Hasan Barutçu’nun anlatımı ile başbaşa bırakıyoruz.Maskeli balolar, 68 döneminde Ankara gençliğinin en çok önem verdiği eğlencelerden idi. Her yıl hevesle beklenirdi ve yüzlerce genç, çeşit çeşit kılıklarda, kız erkek doluşurlardı. Davetiyeler paralıydı.

© K Dijital Medya A.S. tarafından sağlanmıştır 24562_deniz-gezmis-in-bilinmeyen-fotograflari_580105

Paranın önemli bir kısmı masraflara, dekora, müzisyenlere gitse bile gene de devrimci harekete iyi para bırakırdı. Sanatçıların bazıları para almazlardı ama orkestralara ödeme yapılırdı.

© K Dijital Medya A.S. tarafından sağlanmıştır 3

Bu balolar çok iyi organize edilirler ve sabah gün ışıyana kadar eğlenip dans eden gençler de her seferinde mutlu ayrılırlardı. Örnek vermek gerekirse, Erkin Koray ve arkadaşları gibi o zaman da önemli olan sanatçılar sahneye çıkarlar ve gençleri coştururlardı.

© K Dijital Medya A.S. tarafından sağlanmıştır images (1)

Bu balolardan bir iki hafta öncesinden başlayarak bütün Ankara’ya ülkücülerin baloyu basacakları söylentisi yayılırdı. Kimse de buna itibar etmezdi, çünkü ODTÜ’de güvende olacaklarını bilirlerdi. Bu da boşuna değildi.

© K Dijital Medya A.S. tarafından sağlanmıştır nuse

Ankara gençliği baloda eğlenirken kapılarda, çatıda, bahçede onlarca silahlı militan koruma nöbeti tutarlardı. Bu militanların en azından bir bölümü için o soğukta, içeride bir grup garip kıyafetli insanın saçma sapan bir müzikle tepişmelerine nöbet tutmak çok sıkıcı gelirdi.

© K Dijital Medya A.S. tarafından sağlanmıştır fft22_mf58421

Ama madem gerekliydi, katlanırlardı. Bu aynı grup, o zamanlar solcu oyunlar oynama cesaretini gösteren Ankara Sanat Tiyatrosu’nun kapısında da oyun sonuna kadar nöbet tutardı. Bu nedenle o oyunlara da izleyiciler korkmadan gelirlerdi.

© K Dijital Medya A.S. tarafından sağlanmıştır 2-

ODTÜ Mimarlık Fakültesi’ndeki son balo 1970’i, 71’e bağlayan kış yapılmıştı. O zamanlar Deniz Gezmiş bir suçtan İstanbul’da aranıyordu ve o nedenle ODTÜ’de kalıyordu. Ben her şeyin yolunda gittiğine emin olmak için kapıları denetlerken Deniz’le karşılaştık.

Okumaya devam...  Bir kadın olarak SUSMA!
© K Dijital Medya A.S. tarafından sağlanmıştır fft22_mf58394

Yurtta sıkılmış, ne oluyor diye bakmaya gelmiş. Davetlilerin paltolarını bıraktıkları portmantoya gözünü dikmişti. Birden bankonun arkasına geçti. Askıdan yakası kürklü çok güzel bir uzun boy parka aldı.

© K Dijital Medya A.S. tarafından sağlanmıştır deniz-gezmis-parkasi_1180445

Önce ceplerini yokladı. Boş olduklarına emin olunca sırtına giydi ve çıkıp gitti. Giderken de, “Siz halledersiniz, çocuk mağdur olmasın” dedi ve kayboldu.

© K Dijital Medya A.S. tarafından sağlanmıştır fft99_mf2010603

Biz gecenin sonunda ceketini bulamayan delikanlıya istediği bedeli ödedik ve olay tatlıya bağlandı. Deniz Gezmiş’in yakalandığı sırada sırtında bulunan, bütün fotoğraflarda çıkan ve kendisine çok yakışan yakası kürklü parka, o’dur.

© K Dijital Medya A.S. tarafından sağlanmıştır 68-kusaginin-simgesi-deniz-gezmisin-parkasinin-goruntuleri-0905081200_v

 

Kaynak: MSN

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*