Bu Minnoşları Hiç Böyle Görmediniz: Kedileri Çılgına Çeviren Büyülü Bitki Kedi Nanesi

Bu Minnoşları Hiç Böyle Görmediniz: Kedileri Çılgına Çeviren Büyülü Bitki Kedi Nanesi

Kedilerin dünyanın en şapşik hayvanları olduğuna dair hala şüphesi olan var mı; hiç sanmıyoruz. Bu minnoşların kafası bir başka biçimde çalışıyor. Türlü türlü huyları, türlü türlü zevkleri var resmen. Şimdi size bahsedeceğimiz şey de, yine bir garip kedi eğlencesi. Öyle bir bitki var ki, kediler buna bayılıyor ve bu bitki kedileri bir başka hale çeviriyor.

İşte kedilerin sarhoş gibi bir o yana bir bu yana sallanmasına neden olan büyülü bitki hakkında bilmeniz gereken detaylar.

Kedi nanesi(nepeta cataria), Avrupa’da yetişen mor çiçekli bir bitki

Adından da anlayacağınız üzere, nane ailesine mensup. Bu nane çeşidinin isminin “kedi nanesi” olmasının sebebi ise, büyük ihtimalle kedilerin bu bitkinin lezzetini gayet iyi biliyor olması. Çünkü kediler, bu bitkiye gerçekten bayılıyor.

Kediler, bu bitkiyi çok seviyor, çünkü…

Kedi nanesinde bulunan nepetalakton isimli bileşeni, kediler kokusundan tanırlar. Ve bu bileşen, çiftleşmeyle ilintili olarak kedi feromonunun etkisine benzer bir etki gösterir.

Kedi nanesi, kedinizin modunun biraz-cık yükselmesine neden olabilir; bir süre onu tanıyamayabilirsiniz  🙂

Kedi nanesi, kedinizde çok farklı etkiler gösterebilir. Kedinizin daha sevecen davranmasına, yerlerde yuvarlanmasına, anlamsızca sıçramasına ya da çok fazla gevşeyip uzaklara dalmasına neden olabilir.

Ancak merak etmeyin, kedi nanesinin etkisi en fazla 15 dakika sürecektir…

Kedi nanesi yemiş olan kediler 5 ile 15 dakika içerisinde normale döner ve birkaç saat boyunca da tekrar aynı tepkileri göstermezler.

Kedi nanesinin çeşitli formları vardır…

Yere veya bir oyuncağın üzerine serpebileceğiniz toz kedi nanesi kullanabilirsiniz mesela. Bazı oyuncaklarsa direkt kedi nanesi kokulu olarak satılır. Kedi nanesinin yağ ve sprey hali de vardır; ve bunları da yine yatağına ya da oyuncuklarına kedi nanesi kokusu vermek için kullanabilirsiniz.

Okumaya devam...  Dünyanın En Yalnız Evinin Hikayesi

“Kedime bunu neden vereyim, o iyi bir aile çocuğu” dediğinizi duyar gibiyiz…

Kediler kedi nanesini çok sevdiği için, bu bitkiyi onları eğitmek için kullanabilirsiniz. Bir ödül mantığıyla kedinize sunarak, kendi yatağında uyumaya, tırmalama ağacı kullanmaya teşvik edebilirsiniz mesela. Ya da tüm bunlardan bağımsız olarak, kedinizin rahatlaması ve gevşemesi için de bu harika eğlenceyi yaşamasına izin verebilirsiniz.

Kedi nanesi, kedinizin eğlenmesine veya gevşemesine sebep oluyorsa sorun yok; ancak agresif bir tepki veriyorsa, bu bitkiyi ondan uzaklaştırmalısınız

Bazı kediler bu bitkiye bayılır, bazıları ise hiç tepki göstermez. Ancak burada dikkat etmeniz gereken nokta, kedinizin buna agresif bir tepki göstermemesidir. Özellikle erkek kedilerin, saldırganlaşması söz konusu olabilir. Kediniz eğer böyle bir tepki gösteriyorsa, onu hemen bu bitkinin kokusundan uzaklaştırmalısınız. Ve mutlaka veterinerinize danışmalısınız.

BONUS: “Kedimle özel günlerde kadeh tokuşturamayacak mıyım ben?” diyenlere geliyor…

Şaka değil gerçek, bu bir kedi nanesi şarabı.  Apollo Peak ismindeki bu şaraplar, Colorado’da üretiliyor. Elbette alkolsüz, sadece içinde biraz keyif veren kedi nanesi mevcut.

KAMU SPOTU: Lütfen kedinizin kedi nanesi kullandıktan sonra trafiğe çıkmamasına dikkat ediniz. Kedi nanesi, bütün kötülüklerin anasıdır.

Dilek Üğüden

Yararlanılan Kaynaklar: 1234,5

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*