Bizi Rahatlattığı Kanıtlanmış 7 Şarkı

Bilime Göre Anksiyeteyi Azalttığı Ve Bizi Rahatlattığı Kanıtlanmış 7 Şarkı

Bugüne dek yürütülmüş birçok çalışma müzik ve duygular arasında bir ilişki olduğunu kanıtlıyor. Bazı şarkılar bizi sinirlendiriyor, üzüyor ya da mutlu ediyor, bazıları ise bizi rahatlatıyor.Hatta bir İngiliz nörobilimciye göre, bazı şarkıların terapötik özellikleri var ve bunlar kaygıyı azaltabiliyor.Öyle ki anksiyeteyi hafifleten şarkıların bir listesi bile mevcut!

Dr. Lewis-Hodgson, İngiliz laboratuarı Mindlab International ile çalışması sonucunda kaygıyı% 65’e kadar azaltan bir şarkı listesi yayınladı. Bu listeyi müzik dinledikleri esnada 40 kadının beynini inceleyerek oluşturdu. Ayrıca kalp atışı, kan basıncı ve solunum hızı gibi diğer vücut sinyallerini de takip etti. Tüm gönüllüler kaygıyı azaltan şarkıları dinledikten sonra daha huzurlu ve rahat hissettiklerini belirttiler.

Dr. Lewis-Hodgson, endişeyi azaltan yedi şarkıyı bir araya getirdi. Bahsettiğimiz rahatlatıcı etkiyi yalnızca bu şarkıların yarattığını sanmayın. Bu nörobilimci, çalışma sırasında popüler olan şarkıları ele aldığı için liste bu şarkılardan oluşuyor.

All Saints, “Pure Shores”

Lewis-Hodgson’un sıralamasına göre, All Saints’in “Pure Shores” şarkısı kaygıyı azaltan şarkılar arasında 7. sırada. Şarkının sözleri rahatlamadan bahsediyor. Eleştirmenler bu şarkıyı çok övüyor. Arka planda çift bas klavye ve yunus sesleri kullanılmış. Aslına bakarsanız, bunun yüzyılın en iyi 20 şarkısından biri olduğunu düşünenler var.

“Canzonetta Sull’aria”, Mozart ve “Strawberry Swing” Coldplay

Mozart’ın “Canzonetta Sull’aria” adlı bestesi, Figaro’nun Düğünü’nün 3. perdesinden kısa bir düet. Obua ve telli çalgılar kullanılarak çalınıyor. 62 diziden oluşan beste, 1994 yapımı Esaretin Bedeli adlı filmin de müzikleri arasında. Öte yandan, Coldplay’in “Strawberry Swing” parçası kendine özgü ve çekici bir etkiye sahip. 2009 yılında piyasaya sürülen şarkı, birçok eleştirmen tarafından da övülüyor.

“Watermark”, Enya

“Watermark” Enya’nın ilk albümündeki bir single. Bu şakrı ilk çıktığından beri, Warner Music UK’nin yapımcısı Rod Dickins’İ adeta büyülemişti. Gelecekte bilimin bu şarkı hakkında söyleyeceklerini tahmin etmiş ve bu şarkı sayesinde daha iyi uyuduğunu söylemişti. “Watermark” da kullanılan sesler 200 kez üst üste getirilmişti. Sonuç olarak, Enya’nın sesi hipnotik ve uyarıcı seslerle karışıyor. Bu şarkının asıl ilham kaynağı ise büyülü çocukluk anılarıydı.

Okumaya devam...  Ah bu "Zeigarnik".Ahhh...

“Mellomaniac (Chillout Mix)”, DJ Shah ve Electra, AirstreamRoger

DJ Shah olarak da bilinen Shah “Mellomaniac (Chillout Mix)” adlı şarkıyı besteledi. DJ Shah, elektronik müzik besteleriyle ünlü Pakistan kökenli Alman müzisyendir. “Mellomaniac” kesinlikle tüm zamanların en iyi single’larından biri. DJ Shah’ın “Mellomaniac (Chillout Mix)” ve Airstream’ın “Electra”, adlı şarkıları, anksiyeteyi hafifleten şarkılar grubunun bir parçası.

Mindlab’da yapılan deneyler kalp atışlarını% 27’ye kadar yavaşlattıklarını ve hatta kronik ağrı üzerinde analjezik etkilerinin olabileceğini gösteriyor.

“Weightless”, Marconi Union:

Anksiyeteyi Hafifleten En Güçlü Şarkı
Mindlab, “Weighless” şarkısını 2011’de dünyanın en rahatlatıcı şarkısı olarak tanımladı. Araştırmaya göre, bu şarkı diğerlerinden% 11 daha rahatlatıcı. Araştırmalar kaygıyı % 65’e kadar azalttığını tespit etti. Marconi Union’ın rahatlatıcı bir şarkı bestelemek için bilinçli olarak bilimsel teorileri dikkate alması düşünüldüğünde bu hiç şaşırtıcı değil. Bu, İngiliz Ses Terapisi Akademisi tarafından da onaylanmıştır.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*