Yarın Sabah Farkındalığı Yüksek Biri Olarak Uyanmanızı Sağlayacak 3 İpucu

Yarın Sabah Farkındalığı Yüksek Biri Olarak Uyanmanızı Sağlayacak 3 İpucu

Gün ortasında, hiç uyumak için hazır olduğunuzu hissettiniz mi? Veya, iş yerinde, 1 saati, tam 8 saatmiş gibi hissettiniz mi hiç? Bunun gibi zamanlar için, gidip gelen çözümler arasında, enerjimizi artırmak için bir miktar kafein almak üzere bir enerji içeceği bulunmaktadır. İyi haber şu ki, enerjimizi arttırabilecek, daha üretken ve motive olabilmemizi sağlayabilecek şey yalnızca kafein değil.

Çok daha üretken bir gün geçirmek için aşağıdaki püf noktalarını izleyin:

1. Doğal Işık Kaynaklarına Yakın Kalın

Elinizden geldiğince, doğal ışığı gözden kaçırmayın. Bir camın yanına oturmaya veya molalarınız sırasında yürüyüşe çıkmaya çalışın. Bunu yapmak daha enerjik hissetmenizi sağlayacaktır çünkü size kendinizi daha uyanık hissettirir. Bunun açıklaması, enerji ve uyku düzeylerini düzenleyen beynimizdeki hipotalamusun, vücudumuzun uyku hormonu olan melatonin üretimini ışıkta bir değişiklik hissettiğinde durdurma veya uyarma sinyali vermesidir. Bu durum aynı zamanda, gece yarısı cep telefonumuzu yatakta kullandığımızda, neden uyku halinin zor geldiğini de anlatmış oluyor. Herhangi bir nedenle, gün boyunca doğal ışığı göremiyorsanız, ‘ruh hali lambası’ veya ‘güneş ışığı LED ışığı’ gibi alternatifleri kullanabilirsiniz.

2. Egzersiz Yapmayı Unutmayın

Egzersiz sadece kalp için iyi değildir. Egzersiz iyi uyumanıza da yardımcı olur. Bir araştırma, haftanın 3 günü, 60 dakikalık bir süre boyunca egzersiz yapanların, yapmayanlara göre daha kaliteli uyuduğunu ve daha dinç kalktıklarını ortaya koymuştur.

Uykusuz bir geceden sonra hiç işinize başladınız mı? Açıkçası, uykusuz bir gece, asla verimli bir gün getirmez çünkü doğal olarak çok yorgun ve uykulu hissedeceksiniz. Öğleden sonraları ve akşamları kafein kullanmaktan kaçınmak, rahat ve düzenli yataklar kullanmak, ışığı kapatmak ve sesleri aşağıda tutmak gibi şeyler haricindeki vücudunuzu düzenli olarak çalıştırmalısınız da.Vücudunuzdaki kan akışının artışı sağlık açısından faydalı olduğu gibi iyi bir uyku uyumanı konusunda size yardımcı da olacaktır. İyi uyursanız, ertesi sabah uyandığınızda kesinlikle daha enerjik hissedeceksiniz.

3. Stres Yönetimini Öğrenin

Stresli olan biri motive veya üretken hissetmeyecektir. Kolu ile ilgili bir araştırma, çalışanların % 70’inin stresin kendilerini yorgun ve bıkkın hissettirdiğini itiraf ettiğini ortaya koydu. Yorgunluk, gündüzleri sizi kesinlikle daha az üretken ve motive hale getirecektir. Bu nedenle stresle mücadele etmeyi öğrenmelisiniz. Neyseki, stresle mücadele konusunda, kullanabileceğiniz çeşitli yollar var:

1. Olumlu bir bakış açısını içselleştirmek

Stres ve olumsuz düşünceler geldiğinde, bu olumsuz düşünceleri uzak tutmak ve bunları olumlu düşüncelerle değiştirmek önemlidir. Olumsuz düşüncelerin zihninizi gereğinden fazla meşgul etmesine izin vermeyin. Böyle dönemlerde işinizi gücünüzü bırakarak zihninizdeki düşüncelerle uğraşmak isteyebilirsiniz. Bunun olmasına izin vermeyin, gerekirse kendinizi zorlayarak gün içerisindeki normal işlerinizi yapmaya kesinlikle devam edin.

2. Sağlıklı bir şekilde beslenmek

Yüksek yağlı yiyeceklerden uzak durmalısınız çünkü bu tarz besinler size kendinizi uyuşuk hissettirecektir. Koyu yeşil ve kırmızı sebzeler yoğun fiber oranı sebebiyle sindirim sisteminiz üzerinde oldukça faydalı etkilere sahiptir. Ayrıca yapılan son araştırmalar yoğurt özellikle de kefir gibi mayalı süt ürünlerinin probiyotik açısından zengin içeriklerinin bağırsak sağlığıyla beraber beyin üzerinde de faydalı etkilere sahip olduğunu ortaya koymakta.

3. Nefes egzersizi

Bu belkide şimdiye kadar bilinen en iyi ve uygulaması en basit olan stresle mücadele yöntemidir ve evinizde tamamıyle kendi kendinize uygulayabilirsiniz. Nefes egzersizini temel alan “mindfulness” tekniğini hemen öğrenip uygulamaya başlamak için sitemizde yer alan aşağıdaki yazıya mutlaka göz gezdirin. Fazla düşünür bir yapıya sahipseniz bu tekniği öğrenmek çok işinize yarayacaktır;

 

Kaynak:http://filoji.com/yarin-sabah-farkindaligi-yuksek-biri-olarak-uyanmanizi-saglayacak-3-ipucu/

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.