Olağandışı hastalıklar

Olağandışı hastalıklar ve tıbbi durumlar İnsan vücudu, başından beri anlamaya çalıştığımız karmaşık bir fenomendir. Tüm araştırmalara ve bilgiye rağmen, neden oldukları çeşitli hastalıklara ve semptomlara hala hayret ediyoruz. Örneğin, zombilerin gerçekten var olduğunu ve bir kişinin tek bir damla alkol tüketmeden sarhoş olabileceğini biliyor muydunuz? Çeşitli heyecan verici ve bazen korkutucu semptomlara neden olan birçok nadir hastalık vardır. Otomatik bira fabrikası sendromu Alkol almadan öğle yemeğinde bir porsiyon makarna yediğini hayal edin. Yemekten sonra kendinizi neredeyse sarhoş hissedersiniz. Bu duruma otomatik bira fabrikası sendromu neden olur. Zehirlenmeye, öğününüzdeki şekeri sindirim sürecinde etanole dönüştüren bir tür bağırsak mayası neden olur. Nadir görülen sendrom, genellikle bira ve ekmek yapmak için kullanılan belirli bir maya türünden kaynaklanır. Bu sendromun tedavisi, mantar veya antibiyotik tedavisini, kontrollü karbonhidrat seviyelerine sahip özel bir diyet ve probiyotikleri içerir. Fregolis sendromu Hiç birini gördünüz ve daha önce hiç tanışmamış olmanıza rağmen onu tanıdığınızı düşündünüz mü? Bazı insanlar için bu her gün olur ve buna Fregoli sendromu denir. Bu sendroma sahip kişiler, tanıştıkları herkesin tanıdıkları ama kılık değiştirmiş biri olduğunu düşünür. Yanlış tanımlanmaya neden olan ve söz konusu kişilerin tamamen farklı biri olmasına rağmen tanıdık bir yüz görmelerine neden olan nörolojik bir hastalıktır.  

Daha Fazla Oku

Şarap Vücut Rehberi – Hafif, Orta ve Ağır Gövde!

Şarabı analiz etmenin ve konuşmanın birincil yollarından biri, bir şarabın vücudunu tartışmaktır. Dürüst bayanlar ve baylar olarak normalde birinin vücudundan bahsetmeyiz, ancak şarapta vücut hakkında konuşmak şekilsizliğin bir tartışması değil, şarabın ağzımızda nasıl hissettiğinin bir analizidir .  Şarap Gövdesi Tanımı: Şarapta vücut hakkında konuşmak bir şekillilik tartışması değil, bunun yerine bir şarabın ağzımızda nasıl hissettiğinin bir analizidir . Şarap gövdesi üç kategoriye ayrılır: hafif gövde, orta gövde ve tam vücut ve aralarındaki farkı düşünmenin iyi bir yolu, yağsız süt, tam yağlı süt ve kremanın ağzınızda hissetme şeklidir. Bir şarabın bünyesine katkıda bulunabilecek birçok faktör olsa da, ana faktör alkoldür. Bu nedenle, alkolün şarabın gövdesi üzerindeki etkisini bilmek, içtiğiniz şarabın hangi vücut kategorisine gireceğini hızlı bir şekilde anlamanıza yardımcı olacak iyi bir numaradır. Alkolün şarabın vücuduna asıl katkısı olmasının nedeni, şaraba viskozitesini veren ve şarabı yudumlarken deneyimlediğimiz ağır ya da hafif ağız hissinden sorumlu olan şeyin alkol olmasıdır. Viskozite, bir sıvıyı strese ne kadar kolay tepki verdiğine göre tanımlamak için kullanılan lise biliminde öğrendiğimiz bir terimdir (örneğin, su daha az ağırlığa sahip olduğu ve daha kolay hareket ettiği için baldan daha az viskozdur). Bir şarap gittikçe daha fazla alkol içerdiğinden, daha viskoz hale gelir (yani, ağırlaşır ve böylece ağzımızda daha dolgun hissedilir). Bu nedenle, yoğun kıvamlı şaraba, tam gövdeli ve düşük viskoziteli, hafif gövdeli diyoruz. İşte genel kurallar: Şaraplar% 12,5’in altındaki alkolün (alkol yüzdesi her zaman şarabın etiketine yazılmalıdır) hafif gövdeli olduğu söylenir. Bunlar genellikle gevrek ve ferahlatıcı olduğunu düşündüğümüz beyaz şaraplardır. Bu şarapların güzel örnekleri Riesling , Italian Prosecco ve Vinho Verde’dir. % 12,5 ile% 13,5 arasındaki şaraplar orta gövdeli olarak kabul edilir. Bu şarapların güzel örnekleri Rose , French Burgundy , Pinot Grigio ve Sauvignon Blanc’tır . Son olarak,% 13,5’in üzerindeki herhangi bir şarap, tam gövdeli olarak kabul edilir. Normalde bu alkol seviyesinin üzerinde olan ve tam gövdeli olarak kabul edilen bazı şaraplar Zinfandel , Syrah / Shiraz , Cabernet , Merlot ve Malbec’tir . % 13.5’ten fazla alkollü şarapların çoğu genellikle kırmızı iken, Chardonnay , genellikle tam gövdeli olarak da kabul edilebilecek beyazın harika bir örneğidir.  

Daha Fazla Oku

Dökülen süt yüzünden keder

′ ′ Babam Arie 1944 – 45 kışında on dört yaşındaydı, kardeşi Wim on sekiz yaşındaydı. İkincisi, Almanya’dan Arbeitseinsatz’a gönderildiği mide ülseri ile döndü. Kasım 1944’te bir baskın sırasında tutuklandı. Böylece savaşın son yılının Ocak ayında eve döndü. Babam Overschie’de kırk kilo bir çiftçinin üzerinde olduğunu duymuş! Kabuğu soyun, bir litre süt alabilirsiniz .. Sadece patates kabuklarını toplamak çok çaba gerektirdi, çünkü herkes onları doğal tuttu. Fakat Arie depoyu çökertip cesur bir arabaya yüklediğinde, CP’den ayrıldı. Tielestraat, Rotterdam-Batı’dan Överschie’ye. Uzun ve kısır bir yolculuktu ama sonunda babamın görevi başarılı oldu. Kendisi de ciddi şekilde yetersiz besleniyordu. Ama dört buçuk yıldan fazla işgalin ardından Rotterdam’da olmayanlar … CP’ye döndüğünde. Tielestraat geldi, koşmak için coşkulu acele etti. Nasıl olduğunu hatırlamıyor .. Ama düştü … muhtemelen yorgunluktan dolayı. Bir litreden az olmayan çok pahalı süt sokakta akıyordu. Ebeveyn evinin ön kapısında mahsur kalmış. Yıllardır biz çocuklar, babamız her hoşumuza gitmediğimizde “Savaşı deneyimlemediniz!” Diye bağırdığında çok kızdık. Ancak çok sonra bu hikayeyi kardeşi Wim’den duyduğumuzda, ne anladığımızı anladık. ona “Ağabeyine yardım etmek için anlamsız bir çaba sarf eden on dört yaşındaki çok üzgün ve ölümcül derecede yorgun çocuğun görüntüsü o zamandan beri aklında.” M.C

Daha Fazla Oku
Please wait...

Medya

İletişimi kal