Yılbaşı için Uygun Fiyatlı 7 Şarap Önerisi

Yılbaşı yaklaşırken ben de hızlı bir şekilde bir kaç öneri ile geleyim istedim. Metro Market ve Migros/Macro Center olarak iki yazım olacak. Başlıyorum!

beyazyakaligurme.com

Neden Metro Market’le başladın derseniz, bu hafta sonu (yani 24-25 Aralık’ta) bazı şarap markalarında indirim var. Sevilen, Kayra, Diren, Kavaklıdere, LA Şarapçılık ilk gözüme çarpanlar oldu. Zaten siz gittiğinizde reyonda size yol gösteren, yardımcı olan çalışanları da var.

Bu şarap önerisi yazımda 7 adet şaraba yer vereceğim. Ben kendimce şu anda Metro Markette indirimde ve 50 TL altında olan, performansını beğendiğim şarapları listeledim. Urla Tempus, Pendore, Suvla Petit Verdot-Karasakız Reserve gibi üst segment ürünleri öneri olarak yazmak çok kolay, ben herkese hitap edecek uygun fiyatlı bir liste çıkarmayı hedefledim. Öyleyse başlayalım:

 1 – Kayra Allure Serisi

beyazyakaligurme.com

Kayra’nın fiyat performans anlamında sevdiğim “ferahlatan” serisi. Kayra Allure serisinde Sauvignon Blanc, Chardonnay ve Beyaz Kalecik Karası (roze) bulunuyor ve normalde fiyatları 40-50 TL bandında seyrediyor. Bu hafta sonuna özel 35 TL civarında gördüm fiyatını. Allure Chardonnay şişesi fıçısız, limoni tonları ve ferahlatıcı asiditesi ile geceye başlarken ideal bir beyaz şarap. Serinin diğer şişelerini de gönül rahatlığıyla deneyebilirsiniz.

2- Sevilen Premium Chardonnay 2014

beyazyakaligurme.com

İzmir’imin markası Sevilen’den bir beyaz şarapla devam edeyim. Normalde fiyatı sanıyorum 50 TL olan bu ürünü rafta 30TL olarak gördüm. Fiyatlarda hatam varsa affedin lütfen. Sevilen Chardonnay 2014, meşe fıçıda fermantasyon tamamlamış, ilk önerimden farklı olarak daha yoğun gövdeli ve krema, vanilya gibi tatlı baharat tonlarını da hafif hafif hissettiğiniz bir beyaz şarap.

3- Visiega Köpüklü Şarap

beyazyakaligurme.com

“Yılbaşı kutluyoruz, o köpüğü göreceğiz arkadaşım!” derseniz, sizin için de 50 TL altında bir önerim olsun. Öncelikle lütfen her köpüklü şaraba “Hadi şampanya patlatıyoruz!” demeyin. Bir köpüklü şarabın şampanya kategorisine girebilmesi için belli koşullar vardır. Bu köpüklü şarap İspanya’dan geliyor, beyaz ve roze olarak rafta yer almış. İkisini de tatmış biri olarak rozenin fiyatı neden 69 TL da beyazın fiyatı 49 TL ben anlamadım. Beyazı tercih edebilirsiniz.

Okumaya devam...  Şarabın Faydaları

Bir de köpükleri etrafa saça saça şişeyi açarsanır içecek şarabınız kalmaz, şişeyi sallamadan sakin sakin döndürün mantarını lütfen ?

4- Suvla Grenache Noir 2015

beyazyakaligurme.com

Ben roze pek tercih etmiyorum, o nedenle yazıda dahil etmedim. 50 TL altında çok sayıda roze vardı rafta. Kırmızılar ile devam ediyorum. Suvla Grenache Noir 2015 ile bir kırmızı meyve bahçesine giriş yapıyorsunuz. “Juicy” terimini karşılayan hafif, kolay içimli bir kırmızı şarap. (35 TL sanırım) Bir miktar soğutarak servis etmenizi öneririm. (14 derece civarı)

5- Diren Les Muses 2009

beyazyakaligurme.com

Biraz daha yoğun kırmızılara geçecek olursak indirimde gözüme çarpan ilk şaraplardan biri de Diren Les Muses 2009 Cabernet Sauvignon oldu. Etiketin ardındaki hikayeyi de linke tıklayarak okuyabilirsiniz. Servis etmeden önce en az 1 saat kadar karafta havalandırmanızı öneririm. (45 TL civarındaydı)

6- Paşaeli K2 2013

beyazyakaligurme.com

Bir Bordeaux kupajı ile devam edelim. Paşaeli K2 benim sıklıkta tercih ettiğim uygun fiyatlı bir kupaj. Tabii ki bir üst segmenti olan Bordeaux kupajı ve özellikle kırmızı etiketli Cabernet Sauvignon’u çok iyidir, ama ben uygun fiyatlıları seçtim bu yazımda. Bu şarapta da servisten önce yaklaşık bir 30 dk karafta bekletirseniz daha güzel sonuç alırsınız. (45 TL civarındaydı)

7- Sevilen 900 Petit Verdot 2013

beyazyakaligurme.com

Bu serinin Cabernet Sauvignon’u da şu anda indirimde ve neredeyse metro’da stoklar tükenmiş. Petit Verdot pazarlamak haliyle daha zor, daha az bilinen bir Fransız üzüm tipi. Ben farklılık olsun diye bunu önermeyi seçtim. Oldukça yoğun, yıllanma potansiteli de olan bir kırmızı şarap. Şu an hala genç, performansının zirvesini 2-3 yıl sonra göreceğini düşünüyorum. Yılbaşı kutlamasında gecenin son şarabı yapabilirsiniz. (45-49 TL arası)

Liste arttırılabilir tabii ki, ben tamamen kişisel görüşüm doğrultusunda spontan bir şekilde raflar arasında gezinirken oluşturdum. Bu neden le de fotoğraf kalitesi biraz düşük, kusura bakmayın.

Okumaya devam...  Bu Şişelerin Üzerinde, Şarap İçerken Okuyabileceğiniz Kısa Hikayeler Yer Alıyor

Yazıma bir de mutlu haberle son vereyim. Geçtiğimiz cuma günü Metro’nun kendi ithalatı olan Wise Wine şarap serisi raflarda yerini aldı. Lansmanına da katıldığım bu seride oldukça ilginç bölgelerden ithal şaraplar uygun fiyatta satılmaya başlanmış.

Şerefinize ?By 

Kaynak:http://beyazyakaligurme.com/yilbasi-uygun-fiyatli-sarap-onerisi/

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*