Süryani Şarabı Nasıl İçilir?

Süryani Şarabı Nasıl İçilir?

Süryani kültüründe şarabın oldukça önemli bir yeri vardır. Şarapçılık, eski Mezopotamya ve Anadolu kültürünün de bir parçasıdır. Yörede yaşayan Süryaniler, bağlarında ürettikleri üzümleri, ev ortamında şarap haline getirerek bu kültürün devamına uğraşmışlardır.

Müslümanlarla bir arada yaşayan Süryaniler, bu sebepten ötürü şarap yapım tekniklerinde fazla gelişemeseler de, ev yapımı şarap alışkanlıklarını da yitirmemişlerdir. Zamanla Süryani şarabı üreten yerler kurulsa da evlerde şarap yapımı da sürmüştür. Günümüzde Mardin ve çevresinde üretimi yapılmaktadır.

Süryani Şarabı Nasıl Yapılır?

  • Beş bin yıllık tekniğin sürdürüldüğü üretimde, beyaz olan Süryani şarabı için “mazrone”, kırmızı olan Süryani şarabı içinse “cınve kome” üzümü kullanılıyor.
  • Süryani şarabı üretilirken emek, üzümün yetiştirilmesi safhasından başlıyor. Bu kısma oldukça önem veriliyor. Üzüm kalitesi en önemli unsurlardan biri.
  • Şarap yapımına en uygun üzümler toplanıyor, olgunlaşanlar dikkatlice seçiliyor.
  • Ev avlusunda hazırlanan büyük bir kazanın içerisine üzümler boşaltılıyor ve bu şekilde 1 hafta güneşte bırakılıyor.Ardından üzümler sıkma teknesine konarak suları çıkarılıp, bu sular bidonlara dolduruluyor.
  • Bidonlar 1 hafta güneşte bekletiliyor. Böylece üzüm suyu şarap halini alıyor. Ardından ev içine alınan bidonların üzeri örtülüyor ve sıcaklık muhafaza edilerek dinlenmeye bırakılıyor.
  • Bu şekilde hiçbir katkı maddesi eklenmeden 40 gün bekletilen şaraplar, içime hazır hale geliyor.

Süryani Şarabı Nasıl İçilir?

 İçimi kolay olan Süryani şarabı, ekşi bir tada sahiptir.
Ev yapımı olanların lezzetleri birbirinden farklılıklar gösterebilir.
Aromalı tadıyla oldukça güzel bir lezzete sahip olduğunu söylemek mümkündür.
Zahmetli bir yapım süreci olan Süryani şarabı, klasik şarap bardaklarında servis edilir.
Süryani şarabı, düğünlerde, yemek sofralarında, sohbet ortamında veya misafir geldiğinde ikram edilen kıymetli bir içkidir.
Kaynak:http://nasiloluyo.com/suryani-sarabi-nasil-icilir/?utm_source=Sidebar-post-plugin&utm_medium=plugin&utm_campaign=S%C3%BCryani%20%C5%9Earab%C4%B1%20Nas%C4%B1l%20%C4%B0%C3%A7ilir?
Okumaya devam...  Şarap Nasıl İçilir?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*