‘Şaraptan Çok İyi Anlarım!’ İmajı Yaratmak İsteyenlerin Sıklıkla Başvurduğu 15 Terim

Bu imajı yaratmak isteyen insanlar, genelde “Yıllarca Fransa’da Yaşadım” ya da “Ben Her Gün Şarap İçip Mozart Dinliyorum” imjajı da yaratmak isterler. Eğer gün gelirde onlardan biriyle karşılaşırsanız ve size şarap sunulursa, etrafınızda neler döndüğünü anlamak için bu terimleri aklınızın bir köşesine yazmalısınız;

1. Gövde

İçkinin damakta hissedilen kıvamı, yoğunluğuna verilen isimdir ve kaliteli şaraplar için sıklıkla kullanılan bir kavramdır.Cümle içinde kullanımı:(Bir yudum aldıktan sonra): Hmm, oldukça gövdeli!

2. Buke

Yıllanma sonucunda meydana gelen şarap kokusu ve tadıdır. Daha çok içildikten sonra genizde hissedilir.Cümle içinde kullanımı:Öğlen Paris’te içtiğimiz şarabın bukesi hala beni esir tutuyor!

3. Dömisek

Yarı-tatlı şaraplara verilen isimdir.Cümle içinde kullanımı:Sebastian! Bana bir şişe dömisek getir!

4. Geniş

Şarabı ağzımızda dolaştırdıktan sonra damakta bıraktığı tokluk/doygunluk hissine verilen isimdir.Cümle içinde kullanımı:(Bir yudum aldıktan sonra): Oldukça geniş, değil mi tatlım?

5. Baharlılık

Daha çok kırmızı şaraplarda hissedilen ve baharatı andıran koku ve tatlar için kullanılan bir terimdir.Cümle içinde kullanımı:Hmm, baharlılık biraz fazla sanıyorum, bana Ren Nehri’ni çağrıştırıyor.

6. Degüstatör

Şarap tadımcılarına verilen isimdir.Cümle içinde kullanımı:Seninle iki degüstatör olsak, dünyayı dolaşsak…

7. Kupaj

Farklı üzüm çeşitlerinden yapılan şarapların şişelenmeden önce birbirleriyle harmanlanması işlemidir.Cümle içinde kullanımı:Fransa’nın güneyinde yalnızca kupaj yapan harika bir çiftlik var! 

8. Sepaj

Üzüm çeşidi anlamına gelir; şarabın yapıldığı üzümü kasteden Fransızca bir kelimedir.Cümle içinde kullanımı:Serveur! Getirdiğiniz şarap arzu ettiğim sepaj değil, lütfen bunu değiştiriniz!

9. Monosepaj

Tek üzüm çeşidinden yapılan şaraptır. Ancak bu üzümlerin yüzde yüz oranında kullanılması şart değildir. Yüzde 15 ile 25 oranında başka bir üzümün kullanılması halinde bile, şarap baskın üzümün adıyla “monosepaj” olarak satışa sunulabilir.Cümle içinde kullanımı:Şarap dediğin monosepaj olur azizim, başka türlüsü damak tadımı bozar.

10. Oksidasyon

Şarabın oksijenle temas etmesi sonucunda meydana gelen duruma verilen addır. Oksidasyon üretiminde yapılan bir hata olmakla birlikte, şarapların bilinçli bir şekilde okside edilmesiyle üretilen ve bu yolla özel bir çeşni kazandırılan şaraplar da vardır.Cümle içinde kullanımı:Bir gün yine İtalya’dayım, dünyanın en hoş şarap üretim merkezinde meydana gelen oksidasyona tanık olmadan edemedim…

11. Bouchonné (bu-şo-ne)

Mantar enfeksiyonu sonucunda bozulmuş (okside olmuş) şaraplar için kullanılan terimdir.Cümle içinde kullanımı:Lütfen bu şişeyi geri götürünüz! Bouchonné bouchonné
!

12. Someliye

Resepsiyonlarda sadece şarap servisiyle görevli olan garsonlara verilen isimdir.Cümle içinde kullanımı:Someliye! Bu şarap Bouchonné!

13. Kav

Şarapların bekletildiği loş, nemli ve serin ortama verilen addır.Cümle içinde kullanımı:Güzel bir dağ evi almak istiyorum azizim, şöyle geniş bir kavı olan.

14. Tanen

Üzümlerin çekirdek ve kabuklarında bulunan, burukluk veren maddelerdir.Cümle içinde kullanımı:Kırmızıyı her zaman tercih ederim, tanenli gibisi yok!

15. Rekolte

Belli bir senenin bağ bozumunun üzümlerinden yapılan şaraptır. Örneğin üzümleri 1997 Ekiminde hasat edilen şarabın şişelenme tarihi 1998 olsa bile, üzerinde 1997 yazar. Kısacası, rekolte hasat yılıdır, şaraplar bu yıllarla anılırlar.Cümle içinde kullanımı:Fransa’daki dostlarımdan yeni bir şarap geldi azizim, rekolte 1978! 

cakyz

Kaynak:https://onedio.com/haber/-saraptan-cok-iyi-anlarim-imaji-yaratmak-isteyenlerin-siklikla-basvurdugu-terimler-509209

Okumaya devam...  Daha güçlü kemikler için bir kadeh şarap

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*