Şarap Vücut Rehberi – Hafif, Orta ve Ağır Gövde!

Şarap Vücut Rehberi - Hafif, Orta ve Ağır Gövde!

Şarabı analiz etmenin ve konuşmanın birincil yollarından biri, bir şarabın vücudunu tartışmaktır. Dürüst bayanlar ve baylar olarak normalde birinin vücudundan bahsetmeyiz, ancak şarapta vücut hakkında konuşmak şekilsizliğin bir tartışması değil, şarabın ağzımızda nasıl hissettiğinin bir analizidir .

 Şarap Gövdesi Tanımı: Şarapta vücut hakkında konuşmak bir şekillilik tartışması değil, bunun yerine bir şarabın ağzımızda nasıl hissettiğinin bir analizidir .
Şarap gövdesi üç kategoriye ayrılır: hafif gövde, orta gövde ve tam vücut ve aralarındaki farkı düşünmenin iyi bir yolu, yağsız süt, tam yağlı süt ve kremanın ağzınızda hissetme şeklidir.

Bir şarabın bünyesine katkıda bulunabilecek birçok faktör olsa da, ana faktör alkoldür. Bu nedenle, alkolün şarabın gövdesi üzerindeki etkisini bilmek, içtiğiniz şarabın hangi vücut kategorisine gireceğini hızlı bir şekilde anlamanıza yardımcı olacak iyi bir numaradır.

Alkolün şarabın vücuduna asıl katkısı olmasının nedeni, şaraba viskozitesini veren ve şarabı yudumlarken deneyimlediğimiz ağır ya da hafif ağız hissinden sorumlu olan şeyin alkol olmasıdır. Viskozite, bir sıvıyı strese ne kadar kolay tepki verdiğine göre tanımlamak için kullanılan lise biliminde öğrendiğimiz bir terimdir (örneğin, su daha az ağırlığa sahip olduğu ve daha kolay hareket ettiği için baldan daha az viskozdur).

Bir şarap gittikçe daha fazla alkol içerdiğinden, daha viskoz hale gelir (yani, ağırlaşır ve böylece ağzımızda daha dolgun hissedilir). Bu nedenle, yoğun kıvamlı şaraba, tam gövdeli ve düşük viskoziteli, hafif gövdeli diyoruz.

İşte genel kurallar:

Şaraplar% 12,5’in altındaki alkolün (alkol yüzdesi her zaman şarabın etiketine yazılmalıdır) hafif gövdeli olduğu söylenir. Bunlar genellikle gevrek ve ferahlatıcı olduğunu düşündüğümüz beyaz şaraplardır. Bu şarapların güzel örnekleri Riesling , Italian Prosecco ve Vinho Verde’dir.

% 12,5 ile% 13,5 arasındaki şaraplar orta gövdeli olarak kabul edilir. Bu şarapların güzel örnekleri Rose , French Burgundy , Pinot Grigio ve Sauvignon Blanc’tır .

Okumaya devam...  Şarap Eksperlerinin Dahi Muhtemelen Bilmediği 10 Bilgi!

Son olarak,% 13,5’in üzerindeki herhangi bir şarap, tam gövdeli olarak kabul edilir. Normalde bu alkol seviyesinin üzerinde olan ve tam gövdeli olarak kabul edilen bazı şaraplar Zinfandel , Syrah / Shiraz , Cabernet , Merlot ve Malbec’tir . % 13.5’ten fazla alkollü şarapların çoğu genellikle kırmızı iken, Chardonnay , genellikle tam gövdeli olarak da kabul edilebilecek beyazın harika bir örneğidir.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*