ŞARAP VE YEMEK EŞLEŞTİRME SANATI BASİT TALİMATLAR

ŞARAP VE YEMEK EŞLEŞTİRME SANATI BASİT TALİMATLAR

Sevmediğiniz hiçbir şeyi yiyip içmeyin.

Yemeklerdeki tatlılık, şaraplardaki “meyve”yi ve/veya herhangi bir artık şekeri ortadan kaldırır, tatlarını olduklarından daha kuru hale getirir. Tatlı tabakları, şarapların en azından eşit seviyede tatlı olmasını gerektirir.

Crème Brulée ve Antique Dessert Wine

 

Tuzlu ve salamuralı yiyecekler de araplardaki “meyve” tadını ortadan kaldırır. Tuzlu yiyecekler, yüksek asit dereceli, biraz tatlı, düşük anenli ve/veya yoğun meyveli aromatik şarapları gerektirir.

İstiridye ve köpüklü şarap

 

Ekşi yiyecekler, şarabın meyve tadının bir kısmını ortadan kaldırır. Bu yemekleri, hafif tatlı, çok meyveli ve/veya tam gövdeli şaraplarla birlikte servis yapın. Bazı durumlarda, ekşi veya gevrek şaraplar da etkili olabilir.

Veal Piccata ile Sauvignon Blanc veya gevrek bir Chardonnay

 

Baharatlı/acı yiyecekler, bir şarabın meyvemsi tadının bir kısmını ortadan kaldıracaktır. Bu tür yiyecekleri, hafif tatlı, çok meyveli, düşük tanenli ve/veya gevrek şaraplarla birlikte servis yapın. Yüksek alkol, tanen kırmızısı ve/veya meşe şaraplarından uzak durun.

Baharatlı Tayland yiyecekleri ve Gewürztraminer

 

Zengin yemekler, aroması hassas bir şekilde verilmiş, daha hafif gövdeli şarapları bastırır. Bu tür yemeklerle birlikte, tam aromalı, tam gövdeli, yüksek asitli şaraplar sunun.

Makarna Carbonara veya Braised Kaburga ve Cabernet Sauvignon

 

Balık ve av eti, orta derecede aromalandırılmış, orta gövdeli, kuru şarapları bastıracaktır. Bunları çok meyveli, tam gövdeli, yüksek asitli ve/veya orta tatta şaraplarla deneyin.

Som Balığı ile Pinot Noir

 

Tütsülenmiş yiyecekler, en meyveli, en zengin şarapları bile bastırır. Bu tür yiyecekler için düşük tanenli, aşırı zengin ve/veya orta seviyede tatlı şaraplar en iyisi olacaktır.

Tütsülenmiş Ördek ve Merlot

 

Yemekle şarap eşleştirmesi yaparken, yemek ve şarap seçiminizde tamamlayıcı veya kontrast aromalar yaratmaya çalışınız.

Okumaya devam...  Bir Şarabın Sahte Olduğunu Anlamanın 10 Yolu

Bleu Cheese ve Antique Dessert Wine veya Port

 

 

Kaynak

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*