Şarap ve bira rahatlatıyor

Şarap ve bira rahatlatıyor; yüksek alkollü içkilerin etkisi ‘karışık’

Yeni bir araştırma, her içkinin ruh halini farklı biçimde etkilediğini ortaya koydu.

Fotoğraflar: Reuters

BBC Türkçe’nin haberine göre bulguları tıp dergisi BMJ Open’da yayınlanan araştırma 21 ülkede 30 bin katılımcıyla yapıldı. 18-34 yaş aralığındaki katılımcılara bira, şarap ve yüksek alkollu içkiler içirilip ne hissettikleri soruldu.

Bulgular şöyle:

– Yüksek alkollü içkiler insanı öfkeli, ağlamaklı, saldırgan yapabiliyor; öte yandan enerji ve güven veriyor ve insanın kendini daha çekici hissetmesine de yol açabiliyor.

– Kırmızı şarap ve bira insanları rahatlatıyor.

– Kırmızı şarap, beyaz şaraba göre daha fazla uyku getiriyor.

– Tüm içkiler, erkeklerde kadınlara kıyasla saldırganlık duygusunu daha fazla ortaya çıkarıyor.

Haftada en fazla altı kadeh şarap

BMJ Open dergisindeki habere göre, Büyük Britanya Ulusal Sağlık Hizmeti’nin Galler şubesinden Mark Bellis, “Rom, votka, cin ve diğer sert alkollü içkilerin asırlardır süren tarihi şiddet dolu. Bu küresel araştırma, bugün bile bu içkilerin kullanımı diğerlerinden daha fazla insanları saldırganlığa ittiğini gösteriyor” diye açıkladı.Bellis başkanlığındaki psikologlar ekibi, hangi içkilerin daha fazla insanın davranışını değiştirdiğini araştırdı. Bilim insanları 21 ülkeden yaklaşık 29 bin genç erkek ve kadının katıldığı anket araştırması düzenledi. Gençlere, hangi alkollü içkileri kullandıkları, hangilerini sevdiği, bu içkilerin hangi duygulara yol açtığı ve ziyaret ettikleri içkili mekanlarda kavga gibi hoş olmayan durumlar yaşayıp yaşamadıkları soruldu.

Araştırma sonuçları, çeşitli alkollü içkilerin, dünyanın tamamen farklı bölgelerinde yaşayan ve tamamen farklı kültürlerden olan insanlarda neredeyse benzer ruh hali ve duygulara yol açtığını gösterdi.

‘KIRMIZI ŞARAP VE BİRA, GEVŞEME VE YORGUNLUK HİSSİ VERİYOR’

Örneğin, kırmızı şarap ve bira tüketen insanlar, bu içkilerin gevşeme ve yorgunluk hissi verdiğini belirtirken, daha sert içkileri sevenler, içince kendilerini daha ‘dolu’ ve karşı cins için çekici hissettiklerini anlattı.

Okumaya devam...  Rakı balık mı, şarap balık mı?

En ‘belirsiz’ içkinin ise beyaz şarap ortaya çıktığı ifade edildi. Beyaz şarabın insanlarda karışık duygulara yol açtığı ya da hiçbir duyguya yol açmadığı belirtildi.

İlginç olan şu ki, votka ve diğer sert içkiler ortak sıra dışı özelliğe sahip. Tüm sert içkilerin, insanları saldırganlık sergilemeye ve kavgalara girişmeye zorladığı ortaya çıktı. Araştırma sonuçlarına göre votka, cin ve rom severlerin yaklaşık üçte biri bu duyguları yaşadığını ifade ederken şarap veya bira tercih edenlerde bu oran yüzde 5-8 civarında.

Psikologlara göre bu durum, alkolizm ve şiddet oranının azaltılması için sert alkollü içki fiyatlarının daha da yükseltilmesi gerektiğini gösteriyor.

MİNİRAMİDEGUSTATİO 

Kaynak: BBC Türkçe,Minirami

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*