ŞARAP TÜRLERİ VE ÜRETİM FARKLILIKLARI

ŞARAP TÜRLERİ VE ÜRETİM FARKLILIKLARI

BEYAZ ŞARAPLAR

Beyaz şarap yapımında üzüm taneleri salkımları ayrıldıktan sonra sıkma işlemi için preslere gönderiliyor. Preslerde temel amaç, üzümün çekirdeğine zarar vermeden, maksimum miktarda şırayı oksijen ile temas etmeden kısa sürede elde edebilmek. Beyaz üzümlerden ya da siyah üzümlerin sadece şırasının fermantasyonu ile elde edilen şarap çeşidi.

KIRMIZI ŞARAPLAR

Kırmızı şarapta, beyaz şarapta olduğu gibi sap ayırma işlemi yapılmaz. Çünkü kırmızı şarapta buruk bir tat olması istenir, bu burukluğu da saplardaki tanen maddeleri sağlar. Siyah üzüm kabuğunda bulunan renk pigmentlerinin kırmızı şaraba renk vermesi için yine beyaz şaraba uygulanmayan cibre fermantasyonunun uygulanması ile elde edilir.

ROZE ŞARAPLAR

Roze şaraplarda ise kırmızı şarapların tabi tutulduğu cibreli fermantasyon süresi çok daha kısa oluyor. Genelde birkaç saat içinde, şıranın arzu edilen pembeliği kazanmasından sonra taneler ayrılıyor, şıra ise aynen beyaz şarap yapımındaki gibi fermantasyona devam etmesi sonucunda roze şaraplar elde edilmiş oluyor.

KÖPÜKLÜ ŞARAPLAR

İçinde en az üç atmosfer basıncında karbondioksit gazı bulunması nedeniyle, bardağa döküldüğünde köpüren şaraplardır. Beyaz şarap ile aynı işlemlerden geçerek ilk mayalanmayı tamamlamış, asiditesi yüksek ve hafif olan şarap birkaç ay bekletilmek üzere yalıtılmış tanklara alınır. İkinci mayalanma, ayrıca eklenen şeker ve maya ile başlar. Açığa çıkan karbondioksit gazı dışarı çıkamadığından şarabın içinde erir. En ünlü köpüklü şaraplar Fransa’ nın Champagne bölgesinde yapılır.

TATLI ŞARAPLAR

Beyaz tatlı şaraplar, “artık tatlı” diye de ifade edilen mayalanmamış şeker içeriyorlar. Yarı sek şarapların litresinde birkaç gram olan artık şeker içeriği bazı çok tatlı şaraplarda yüksem miktarda bulunuyor. Beyaz tatlı şarabın üretimi, tatlılığı veren birkaç işlem dışında, beyaz sek şarapların üretimi ile aynıdır.

Okumaya devam...  Üzümün Sapı, Şarabın Yılı

 

Kaynak:http://mezehane.blogspot.se/p/sarap-uzerine.html

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*