Şarap Tadımı Nasıl Yapılır?

Şarap Tadımı

Tadım sırasında şarabın tadını iyi anlayabilmek, tadına varabilmek, şarabı değerlendirmek için dikkat edilmesi gereken kriteler vardır. Bu kriterlerin tespitinde ise üç duyu organı etkilidir. Göz, burun ve damak… Peki şarap nasıl tadılır?.. Şarap tadımı yapılacak ise dikkat edilmesi gereken ilk unsur kadehi tutuş biçiminiz. Tadımlarda kadehi ayağından ya da tabanından tutmalısınız. Bu tutuş biçimi, şarabın renk ve berraklığının algılanmasını engelleyecek her hangi bir izi kadeh üzerinde bırakmamak için önemlidir. Ayrıca beyaz şarap tatmaktaysanız elinizin sıcaklığı ile kadehin ısınmasını önlemek için bu kurala dikkat etmeniz gerekir.

Göz: Görsel inceleme için kadehinizi göz hizasına kaldırın ve ışığa tutun. Beyaz bir masa örtüsü veya nötr bir fon şarabın berraklığını ve rengini incelemek için ideal olacaktır.

Burun: Şarabın aroma ve buklesini kadehin içinde tutabilmek için şarap kadehleri bombeli olur ve ağız kısmına doğru kadehin çapı daralır. Aroma ve kokularını inceleyebilmek için tadım sırasında kadehi üçte bir oranını aşmayacak şekilde doldurmaya özen gösterin. Daha sonra burnunuzu kadehe iyice yaklaştırarak şarabın birinci aromalarını algılamaya çalışın. Mantar problemi, oksidasyondan kaynaklı sorunları bu ilk aşamada keşfede bilirsiniz. Daha sonra şarap kadehini ayağından tutarak kendi ekseni etrafında birkaç defa çevirip burnunuza götürün. Bu hareketin yapımındaki amaç, şaraptaki fenollerin oksijenle temasını arttırarak özgün aroma ve buklelerin daha yoğun şekilde ortaya çıkmasını sağlamaktır.

Damak: Koku ve tat alma duyguları beraber hareket eder. Buruna gelen aromaları damakta da algılamalısınız. Aksi takdirde şarap kendi içinde tutarlı bir bütünlüğe sahip değil demektir. Dil ve ağzınızın içinde farklı hassasiyetlerde tat alma bölgeleri bulunmaktadır. Dilin uç kısımları tatlı, yanları asitli arkaları ise acı tatları daha iyi algılar. Şaptan bir yudum aldıktan sonra, dil ve ağzın her köşesinde bu yudumu dolaştırmak tatların bütünlük içinde algılanmasını kolaylaştıracaktır. Damak ve burun algılanan aroma lezzetlerin yanı sıra şarabın ağızda uyandırdığı başka duyumlar da vardır. Aside, doku ve uzunluk bunlardan bazılarıdır.

Okumaya devam...  Türkiye’nin Vigneron Şarap Üreticileri

Nuray Zafer Aybar

Kaynak:http://obilir.com/sarap-tadimi-sarap-tadimini-nasil-yapilir/

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*