ŞARAP SAKLAMA KOŞULLARI

ŞARAP SAKLAMA KOŞULLARI

Sabit sıcaklık: Sağlıklı bir şekilde yıllanması için şarabın saklandığı sıcaklığı sabit olmalıdır. Türüne bakılmaksızın tüm şaraplar için önerilen ideal sabit saklama sıcaklığı 15-20 °C arasındadır. Sıcaklık değişimlerine bağlı olarak gelişimi hızlanan veya yavaşlayan şarapların bir süre sonra gelişimi aksar. Böylece şaraplar sahip oldukları dengelerini kaybeder ve bozulurlar.

Yatık Saklama: Yatık saklanan şarapların mantarları sürekli ıslak kalacağından, mantarın kuruması engellenir. Şarap mantarı kurursa çatlar ve hava geçirir. Havayla temas eden şarap okside olur ve bozulur.

Nem: Uygun saklama için önerilen ideal nem oranı yüzde 75 civarındadır. Saklama ortamının havası kuru olursa mantarın kuruyarak çatlama olasılığı doğacaktır. Mantarın kuruması halinde, çatlayacağından ve hava geçireceğinden şarabın okside olarak bozulmasına sebep olacaktır. Aşırı nem de mantarın çürümesine yol açacaktır. Ayrıca şarapların saklandığı ortamın havasının sürekli tazelenmesi de mantarların sağlıklı kalması açısından önemli olan diğer bir husustur.

Işık: Işık da şarabın gelişimini olumsuz etkileyen faktörlerden biridir.
Çeşitli ışık kaynakları hem şaraba sıcaklık verdiğinden, hem de şarapta çeşitli reaksiyonlar başlattığından ötürü şarabın gelişiminde aksamalar meydana gelir. Dolayısıyla güneş ışığı ve kuvvetli aydınlatmaya maruz kalan şarapların sağlıklı gelişimi olumsuz etkileneceğinden, ideal saklama ortamında güçlü bir ışık kaynağı olmamalıdır.

Vibrasyon: Sürekli vibrasyon ve sarsıntı şarabın yapısını bozacaktır.
Bu yüzden şarabı, sarsıntıya maruz kalacağı ortamlarda uzun süreli bırakmamak gerekmektedir.

 

Kaynak:1

Okumaya devam...  İkisi de Alkollü İçecek Olan Bira ve Şarap Neden Farklı Çeşit Bardaklarda Servis Edilir?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*