Şarap Nasıl Saklanmalı ?

Her bir şişe şarabın kokusu, rengi ve tadı size nereden geldiğini ve nasıl saklandığını anlatır. Bu yazımız ise size aldığınız şarabı nasıl saklamanız ve zarif bir şekilde yıllanmasını sağlayabileceğiniz hakkında bilgiler verecek.
Şarap yıllandırmak nedir?
Her şarap yıllandırılmak için uygun değildir. Hatta, sadece çok az şarap birkaç seneden fazla yıllanabilmektedir. Hayal kırıklığına uğramamak için, şarabınızı almadan önce raf ömrünün ne kadar olduğunu mutlaka sorun ve zevkini en üst düzeyde çıkartın.
Şarap saklamak için alan nasıl seçilir?
Şarap mahzeni hazırlamak için özel bir odaya ihtiyacınız yoktur. İhityacınız olan tek şey soğuk, kuru, karanlık, belirli bir ısı derecesi olan ve aşırı derecede titreşim yaşamayan bir alandır. Bu, mutfağınızda bir büfe, merdivenlerin altındaki bir kuytu ya da dolabınızın bir köşesi olabilir. Nereyi hazırlamaya karar verirseniz verin, koleksiyonunuzu büyütmek için yeterince yeriniz olduğundan emin olun.
Şarap karanlık yerde saklanmalıdır
Şarap her ne kadar mutfağınızda dururken çok şık görünse de gerçekte, bir şarabı saklayabileceğiniz daha kötü hiçbir yer olamaz! Şarap, erken bozulmasını engellemek amacıyla, karanlık bir yerde muhafaza edilmelidir. Bir şişe şarabın maruz kalabileceği en kötü ışık direkt gelen güneş ışığıdır çünkü bu, şaraba zarar verir. Bu nedenle şarabınızı asla bir pencerenin kenarına koymamalısınız.
Şarap saklamak için nemi ayarlamak 
Şarabınızı saklamak için seçtiğiniz yerin çok kuru ya da çok nemli olmaması önemlidir. Ucuz bir nem ölçer alarak odanızın %70 – %75 arasında nem oranına sahip olduğuna emin olun. Odanıza nem katmanın en kolay yolu, odaya birkaç büyük tabak içinde su koymaktır ve bunları şişelerin yakınına yerleştirmektir. Fakat, fazla nem şarapları bozar. Nem oranınız fazlaysa, şişelerin yakınına, düşük ayarda çalıştıracağınız bir fan yerleştirebilir ve nemi dengeleyebilirsiniz.
Şarap saklamak için ısıyı kontrol etmek
Şarabın ideal saklanma ısısı 15°C’dir. Bu ısıyı sürekli olarak sağlamanın tek yolu da klima kullanmaktır. Daha ucuz bir yöntem ise, şarap şişelerini önce, teker teker, gazete ile kaplamak ardından da karton kutulara yerleştirmektir.
Organize olun 
Şarabın keyif almak için yaratıldığını unutmayın ve şaraplarınızı sakladığınız yeri, istediğiniz zaman istediğiniz şişeyi hemen bulmanızı sağlayacak şekilde organize edin. Kırmızı ve beyaz şarapları ayrı yerlerde tutun ve içilmeye hazır olan şarapları daha kolay ulaşabileceğiniz yere koyun. Ayrıca şaraplarınızı daima yana yatık bir şekilde saklamayı unutmayın.
Ödüllü varlık 
Eğer ödüllü bir şişe şaraba sahip olacak kadar şanslıysanız, onu, güvenli bir yerde saklamalısınız. Bulunduğunuz yerde özel bir şarap dükkanı olup, olmadığını kontrol edin ve sizin için saklayıp saklayamayacaklarını öğrenin.

Okumaya devam...  Şarap Eklendiğinde Tadı Gerçek Bir Lezzet Şölenine Dönüşen 13 Enfes Tarif

Şarap koleksiyonu yapmak ve şarap içmek bazıları için vazgeçilmez bir tutkudur. Eğer siz de bu kişilerdenseniz, şarabınızın daha uzun ömürlü olması ve yıllanması için mutlaka bu bilgileri göz önünde bulundurun.

Kaynak:https://istanbella.com/yemek/puf-noktasi/sarab-nasil-saklanmali/

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*