ŞARAP NASIL İÇİLİR NEYLE İÇİLİR

ŞARAP NASIL İÇİLİR NEYLE İÇİLİR

Şarap içme adabını bilmek ve şarap kültürün daha yakından tanımak isteyen okuyucularımız için şarap nasıl içilir, neyle içilir, şarap mezesi olarak yanında iyi gidecen yiyecekler, kuruyemişler, peynir çeşitlieri v.b. konularda sizlere detaylı bilgiler aktarmaya çalıştığımız yazımızda, şarabın en yaygın olarak tüketilen iki çeşidi olan kırmızı ve bayaz şaraba ek olarak, son yıllarda popüleriyesi git gide artan blush ya da rosa denilen şarapların da nasıl içildiğine dair bilgiler vermeye çalıştık.

KIRMIZI VE BEYAZ ŞARAP NASIL İÇİLİR?

Öncelikli olarak şarabın şişede durduğu gibi durmayan bir alkollü içecek olduğunu bir kez daha hatırlatalım. Şarap; çoğu kez hafif içimi sayesinde tüketimi kolay ancak barındırdığı alkol oranı sebebiyle sarhoşluk verici etkisi yüksek ve insanı farkettirmeden çarpan içkilerden bir tanesidir.

Kırmızı şarap lezzeti sebebiyle daha çok sevilmesine karşın, beyaz şarabın içimi daha kolaydır. Alkol oranları yaklaşık olarak aynıdır diyebiliriz.

Bu yüzden hangi şarap tipinin ne kadar etkili olduğu ve nasıl içmek gerektiğini bilmek, içim keyfinizi arttıracak olmanın yanı sıra, alkol kullandığınızın ertesi günü ya da gecesini mahvetmenize de engel olacaktır.

KIRMIZI ŞARAP NASIL İÇİLİR?

Şaraplar; bira gibi içkilerin aksine, doğrudan şişe ya da kutu ile değil, şişeden kadehe boşaltma suretiyle içilir.

Kırmızı şarabı içmeden önce şişeyi yeni açtıysanız mutlaka 20-30 dakika civarında bekleyerek şarabınızı dinlendiriniz. Böylece içim keyfi kat be kat artacaktır.

Eğer kırmızı ve beyaz şarabı aynı içki sofrasında tüketmek istiyorsanız, mutlaka içimi daha basit ve tadı daha hafif olan beyaz şarapla başlayıp, kırmızıya daha sonra geçiniz.

Şarabınızı kadehe doldurduktan sonra kadehi doğru tutmayı bilmelisiniz aksi takdirde şarabınızın tadı doğrudan etkilenecektir.

ŞARAP KADEHİ NASIL TUTULUR?

Şarabın içim şeklini ve kalitesini, içeceğinizin ısısı doğrudan etkilediğinden, kadeh şarabını balon kısmından yani bardak kısmından tutacak olursanız, avuç içinizdeki ısı şarabın ısınmasına sebep olarak tadını değiştirecektir. O yüzden kırmızı şarabınızı uygun sıcaklıkta tutmak için mutlaka kadehinizin ayak kısmından görseldeki gibi tutmalısınız.

Okumaya devam...  Şarap hakkında yanlış bilinen 5 önemli şey

Kırmızı şarap; kalp dostu bir içki türü olarak tüketilmesi tavsiye olunan şarap cinsidir ve oda sıcaklığından etkilenmeyecek bir sürede yani ortalama olarak bir kadeh kırmızı şarabı yarım saat kadar bir süreç içerisinde tüketmeniz önerilir.

NASIL BİR KADEH TERCİH ETMELİYİM?

Kırmızı şarap genellikle büyük balon kadehlerde, kadehleri 1/3 ya da 1/2 oranında içilir. Şarabınızı içmeye başlamadan önce hafifçe kadehinizi çalkalayarak tadının oturmasını sağlayabilirsiniz.

İdeal içim sıcaklığı 16 ila 18 derece arasında olan kırmızı şarabın yıllanmış olanlarındansa sofra şaraplarını tercih etmeniz durumunda sıcaklığını 14 dereye kadar olanlardan da tercih edebilirsiniz.

KIRMIZI ŞARAP NEYLE İÇİLİR? HANGİ YİYECEKLE TÜKETİLİR MEZELERİ NEDİR

Kırmızı şarabın yanından en güzel giden yiyecek şüphesiz ki dana etidir. Aslında genelleme yaparak kırmızı et de diyebiliriz. Pek çok kişi, kırmızı etin yanında beyaz şarap ve beyaz etin yanında kırmızı şarap içildiğine dair hatalı bir düşünceye sahiptir ancak doğru olan tadı ve içimi nispeten biraz daha olan, keskin lezzetli bir kırmızı şarap ile lezzetli bir kırmızı et tüketilmesidir.

Şarabın hiç bir çeşidi ile birlikte zeytinyağlı yemekler ve karbonhidratlar uyum sağlamayacağından, şarap olan sofralarda rakı mezesi tarzındaki zeytinyağlı mezeler ve/veya pilav,makarna gibi yiyecekler bulunmamalıdır. Kırmızı etin yanına bir eşilkçi istiyorsanız, tercihen az yağlı ya da yağsız bir patates püresi tercih edebilirsiniz ancak biranın yanında kızarmış patates yer gibi, yağlı kızartmaları şarapla tüketmeyi düşünmeyin dahi.

Eğer şarabınızın yanında yemek değil de meze tarzı bir şey istiyorsanız, envia çeşit peynir türleri ve bilhassa da kurutulmuş tuzlu peynir çeşitleri, şaraba harika bir meze alternatifi olacaktır.

Çeşitli kuruyemişleri de şarabın yanında tüketebilirsiniz ancak peynir tüketimi çok daha yaygındır. Kuruyemiş daha çok bira ya da votka ile özdeşleştirilen bir meze çeşididir.

Okumaya devam...  Şarap Mezeleri Nelerdir

Örgü peyniri, kuru üzüm ve mısır da yine tercih edilen diğer şarap mezelerindendir.

BEYAZ ŞARAP NASIL İÇİLİR?

Beyaz şarabın içilme şekli de kırmızı şarabınkine benzerlik gösterir aslında. Genel olarak tad olarak beyaz şaraplar daha tatlımsı ve alkollü daha az hissettiren şarap türlerindendir. Aromatik tadlardan çok fazla hoşlanmayan, daha çok gazoz içer havasında şarap tüketmek isteyen kişiler için ya da içki sofrasında biraz daha ağır ağır ilerleyip hafiften ağıra geçiş yapmak isteyenler için beyaz şarap oldukça uygun bir seçenek olacaktır.

Kırmızı şaraba göre çok daha soğuk servis edilmesi ve tüketilmesi tavsiye edilen beyaz şaraplar için uygun tüketim sıcaklığı 6 derece civarındadır.

Buzdolabında soğutmak yerine beyaz şarap şişenizi içi buz dolu bir kovada soğutmanız ve beklerken de o şekilde muhafaza etmeniz uygun olacaktır.

NASIL KADEHTE İÇİLİR?

Beyaz şaraplar, şarabın sıcaklığını daha doğrusu soğukluğunu muhafaza edebilmesi adına daha ufak kadehlerde ve balon kadehlerden ziyade daha tüp şekline yakın ya da yuvarlak da olsa daha narin kadehlerde tüketilir.

Soğuk tüketilmesi daha da mühim olduğu için, beyaz şarap kadehini asla avcunuzun içinde tutmamalı ve bir kadeh beyaz şarabı ortalama olarak 10-15 dakika içerisinde tüketmelisiniz.

BEYAZ ŞARAP NEYLE İÇİLİR?

Tüm şarap türlerinin yanında meze olarak peynir tüketileceği gibi, yemek sofrasında beyaz şarap tüketecekseniz, sofranızda tercihen balık çeşitleri ama ikincil alternatif olarak tavuk ve hindi gibi diğer beyaz et ürünlerine ait yemekleri bulundurabilirsiniz. Ancak bol salçalı, soğanlı tencere yemeği olarak yapılmış tavuklar ya da baharatlı balıklar yerine, ızgara tavuk, ızgara balık, füme v.b. beyaz et pişirimlerini tercih etmelisiniz.

Şarabınızı nasıl içmeniz gerektiğini öğrendikten sonra bir de hangi şarabın fiyatı ne kadar öğrenmek isterseniz tüm şarap markalarına ait güncel şarap fiyatlarıkonumuza göz atın

Okumaya devam...  'Şaraptan Çok İyi Anlarım!' İmajı Yaratmak İsteyenlerin Sıklıkla Başvurduğu 15 Terim

 

Kaynak:http://alkolfiyatlari.com/sarap-nasil-icilir-neyle-icilir/

1 Comment

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*