Şarap Nasıl Açılır? Mantar Kırılırsa Ne Yapılmalı?

Şarap Nasıl Açılır? Mantar Kırılırsa Ne Yapılmalı?

Şarap açmaya yarayan küçük aletler tirbuşon olarak adlandırılır ve şarap şişelerini en kolay şekilde bu aletler açabilir. Şarap şişelerinin içinde şarabın muhafaza edilmesini sağlayan mantarın çıkarılmasını sağlayan tirbuşon, pek çok yerde bulunması kolay olan mutfak aletidir. Tirbuşon olmayan durumlarda farklı seçenekler denense de, en sağlıklı yöntem, şarap şişesini tirbuşon ile açmak olacaktır.

Şarap Açacağı Olmadan Şarap Açma Yöntemleri

Arkadaşlarla keyifli bir günde şarap içilmeye karar verildi ancak, evde şarap açacağı yoktur. Böyle durumlarda oldukça farklım alternatifler türetilirken, şarap açmak içinde akıllıca ve etkili yöntemler bilinmekte ve uygulanmaktadır. Bilinen en etkili yöntemlerden biri olarak, mantarın şarap şişesinin içine itilmesidir. Bu yöntemde mantarın kırılıp şarap içine dağılma ihtimali yüksektir. Bu nedenle mecbur kalmadıkça bu yöntem denenmemeli ve başka yöntemlere başvurulmalıdır.

Şarap Şişesi Mantarı Kırılırsa Ne Yapmalı?

Şarap şişesini açarken mantarın kırılması sık karşılaşılan durumlardan biridir. Mantar ucunun kırılması tirbuşon ile mantarın çıkarılmasını zorlaştırmaktadır. Büyük ustalık gerektiren mantar çıkarma işinde, tirbuşonun doğru bir şekilde mantara sağlanarak çıkarılması gerekir. Büyük kısmı şişenin iç kısmında kalan mantarı çıkarmak için, yavaş hareket etmek önemlidir. Aniden çekilen mantar daha fazla kırılmaya ve şişenin daha zor açılmasına neden olur. Parçalanmaya müsait olan mantarın, zedelemeden çıkarıp, şarap içine mantar parçalarını kaçırmamaya özen göstermek gerekir.

Şarap Açarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Şarap şişesi açmak kolay gibi görünen ancak, ufak aksaklıklarda önemli bir iş halini alan ir iştir. Mantarın kırılma ihtimali ve şarap açacağının olmadığı durumlarda farklı yöntemler denemek, şarap açmayı zorlaştıran faktörlerdir. Bu sebeple tirbuşon ile şarap açarken dikkat edilmesi gerekenleri iyi bilerek hareket etmek gerekir. Şarabın kısa sürede bozulmasına neden olan mantarlar, parçalanmadan çıkarılmasını gerektirmektedir. Bunun için kaliteli bir tirbuşon edinmek fayda sağlayacaktır. Mantarların boyundan daha uzun olan şarap açacağı ile mantarı kırmadan açmak daha kolay hale gelmektedir. Mantar parçalarını şarap şişesinin içine düşürmemek için, tirbuşonu mantarın dibine kadar saplamamak gerekir. Sivri ucun mantarın dip tarafından çıkması, mantarın parçalanmasına neden olur.

Okumaya devam...  Şarap Neden Yıllandıkça Güzelleşir?

Şişenin Altını Vurarak Şarap Şişesi Açma Yöntemi

Şarap şişesini açmak için hiçbir aletin bulunamadığı durumlarda, şişenin altını vurarak mantar tıpayı çıkarmak oldukça kolay yöntemlerden biridir. Bu yöntemde, şişenin altını küçük bir havlu ile destekleyerek hafifçe duvara vurmak, mantarın yukarı çıkmasını sağlamaktadır. Alt taraftan darbe alan şişe mantara baskı yaparak üst kısma yükselmesini sağlamaktadır. Yaklaşık 3-4 santim yukarı çıkan mantar, havlunun ucu ile kavranarak yukarı çekilmesi, mantarın kırılmadan şarap şişesinden çıkmasını sağlamaktadır. Çabuk tüketilecek olan şarap şişeleri için en kolay yöntem, mantarı şişenin içine düşürerek açma yöntemidir. Ancak şişenin hemen tüketilmeyeceği zamanlarda mantarın çıkarılması en doğru yöntemdir. Mantarın şarabı bozma etkisinden dolayı, olabildiğince şarap ile mantarın temas etmemesi gereklidir.

 

 

Kaynak:HAYAT KOLAY

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*