ŞARAP MEZELERİ

ŞARAP MEZELERİ

Şarap içilen sofraların vazgeçilmezleri arasında bulunan şarap mezeleri birlikte tüketilebilecek en önemli lezzetlerden oluşmalıdır. İyi bir şarabın yanında doğru meze çeşitlerinin bulunması içilen içkinin kalitesine kalite katmaktadır. Özellikle şarabın yanı sıra tüketilen meze çeşitleri de çok önemli alternatiflerden oluşmaktadır.

Şarap Mezesi İçin Peynir Çeşitleri

Bizim kullandığımız peynirler şarabın yanında biraz ağır kalmaktadır. Nedeni ise Türk usulü peynirlerinin tuzunun fazla olması. Zaten şarap içmeye karar verdiyseniz yanında kesinlikle peynir çeşitinin gideceğini biliyorsunuzdur. Özellikle şarabın yanında dil peynirini, taze kaşar peyniri, otlu peyniri, örgü peyniri veya keçi peynirini tercih edebilirsiniz. Bu peynirler şarabın yanında en güzel giden çeşitlerdir. Eğer Fransız peyniri bulabileceğiniz bir yer varsa şarap ile en iyi giden peynir çeşitleri arasında yer almaktadır. Özellikle rokfor ve çedar peynirleri en iyi Fransız peynirleridir.

Diğer bir alternatif ise elinizde sadece tuzlu bir peynir çeşitiniz varsa yanında meyve ile servis ederek tuzunu biraz bastırabilirsiniz.

Şarap Mezesi İçin Kuruyemiş

Şarap mezesi olarak kuruyemiş tercihinde bulunabilirsiniz. Özellikle şarabın yanında en iyi giden beyaz leblebi, badem ve cevizdir. Şarap yanında meyve olarak tercih edeceğiniz elma olmalıdır. Mevsiminde olan yeşil elmalar nefis lezzet katacaktır.

Şarap Mezesi İçin Deniz Ürünleri

Şarap içenler bu kuralı duymuştur! Kırmızı şarabın yanında kırmızı et ve beyaz şarabın yanında beyaz et tüketmek! Bu doğru bir kuraldır. Genellikle deniz ürünlerini beyaz şarap ile tüketmeliyiz. Beyaz şarabın yanında daha hafif yiyecekler yenmelidir. Çünkü beyaz şarabın içerisinde ki aroma daha kuvvetlidir. Beyaz şarap mezesi olarak balık ve tavuk yenilebilir. Üzerine limon sıkarak balığınızı afiyetle tüketebilirsiniz.

 

Kaynak: 1

Okumaya devam...  Kaliteli Şarabı Nasıl Anlayabiliriz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*