Şarap İçerek Sağlığınızı Koruyun

Şarap İçerek Sağlığınızı Koruyun

Sağlıklı bir yaşam için alkol tüketmekten kaçınmak doğru bir felsefe. Ancak araştırmalar gösteriyor ki, günde bir iki kadeh şarap tüketmek sağlığınıza sağlık katabilir.

Sizi de bizim gibi şarap sevenler derneğine üye yapmak için oldukça geçerli sebeplerimiz var. Şarabın sağlıklı bir içki olması ise bu sebeplerin en başında yer alıyor. Fazlasını içmek değil ama, günde bir iki kadeh şarap tüketmek sağlığa iyi geliyor. Siz de bu savı mutlaka duymuşsunuzdur. Ancak elbette sırf böyle demek, ikna olmak için yeterli değil. Şarabın nelere iyi geldiğini bilmek ve bilerek tüketmek en mantıklısı. Öyleyse gelin sizi de binlerce yıldır zevkle tüketilen bu içkinin güzel yönleri ile tanıştıralım.

Şarabın uzun yaşamın anahtarlarından biri olarak görüldüğünü söylemek belki biraz abartı kaçabilir, ancak yapılan araştırmalar şarap tüketenlerin diğer içkileri tüketenlere kıyasla daha uzun yaşadığını ortaya koymuş. Bu durum ise şarabın sağlığı koruyan faydalarından ileri geliyor. Bu yararların başında da şarabın kardiyovasküler hastalıkları önlemekte oldukça etkili olması geliyor. Bu etki şarabın kötü kolesterolü azaltıp, iyi kolesterolü artırarak koroner hastalıkların oluşma riskini azaltmasından ileri geliyor.

Şarap, aynı zamanda kalp krizi riskini de azaltıyor. Özellikle kırmızı şarapta bol miktarda bulunan procyanidin maddesi, kalp sağlığının korunması için vücutta mucizevi bir koruma kalkanı oluşturuyor.

Şarabın göz sağlığına da katkısı var. Şarap içenlerin katarakt hastalığına yakalanma olasılığı, içmeyenlere kıyasla çok daha az görülüyor. Şarap tüketmek katarakt riskini neredeyse yarı yarıya azaltıyor.

Şarap içenlerin, hiç içki içmeyenlere kıyasla daha avantajlı olduğu bir diğer konu ise tip 2 diyabet. Araştırmalar şarap içenlerin şeker hastalığına yakalanma oranının %30 daha az olduğunu ortaya koymuş. Tatlı olmayan, ekşi şarapları tercih etmek de bu konuda fayda sağlayan bir diğer faktör.

Okumaya devam...  Şarap Eklendiğinde Tadı Gerçek Bir Lezzet Şölenine Dönüşen 13 Enfes Tarif

 

 

Kaynak:http://www.brandlifemag.com/sarap-icerek-sagliginizi-koruyun/

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*