Şarap Hakkında Bilmeniz Gereken 15 Şey

Şarap Hakkında Bilmeniz Gereken 15 Şey

Kimi zaman çok romantik bir yemeğin baş kahramanı, kimi zaman da eğlenceli ve mutlu sofraların eşlikçisi olan şarap hakkında merak edilen bilgileri ….

1- Üzüm şarapları kırmızı, beyaz ve pembe olarak üç gruba ayrılıyor. Bunların yanı sıra köpüklü olan şaraplar da bulunuyor. Şarap, renkleri dışında şeker miktarına göre de sınıflandırılıyor: Sek, dömi-sek, yarı tatlı ve tatlı.

2- İyi bir şarabın kesinlikle berrak ve parlak görünmesi gerekiyor. Kadehe konmuş bir şarabın rengine bakarak taze mi, olgun mu yoksa eski mi olduğu rahatlıkla anlaşılabilir. Kırmızı şaraplarda; genç şaraplar koyu renklerde olurken eskime süresine göre, nar kırmızısı, kiremit rengi ve hatta soğan kabuğu rengine dönüşebiliyor.

3- Üzüm şarabı dışında imal edilen şaraplara, meyve şarabı deniyor. “Üzüm de bir meyve çeşididir” diyenlere aykırı gelecek bir durum olsa da meyve şarabı kategorisine üzüm girmiyor ve meyve şarabı hemen her türlü meyveden yapılabiliyor.

4- Kırmızı ve beyaz şarabın birçok üzüm türü bulunuyor. Kırmızı üzüm türleri arasında; Cabernet Sauvignon, Merlot, Pinot Noir, Shiraz, Tempranillo, Gamay, Grenache ve Barbera yer alıyor. Beyaz üzüm türleri ise; Chardonnay, Sauvignon Blanc, Pinot Gris, Chenin Blanc, Muscat, Pinot Blanc, Trebbiano ve Viogner.

5- Kilosuna dikkat edenler için şarap, dikkat edilmesi gereken bir içki. Bir kadeh kırmızı şarapta yaklaşık 120, bir kadeh beyaz şarapta ise 100 kalori bulunuyor. Şeker oranları da her markaya göre farklılık gösteriyor. 1 litre şarapta ise ortalama 650 kalori bulunuyor.

6- Bir rivayete göre, Batı dillerinde şarap anlamına gelen vin, vino ve wine kelimelerinin kökü, Anadolu’da M.Ö. 3 bin yıllarında yaşayan Hitit uygarlığına dayanıyor. Bu sebeple şarabın anavatanı olarak da Orta Anadolu toprakları gösteriliyor.

Okumaya devam...  Şarap hakkında 4 soru - bilmeniz gerekenler!

7- Dünyada yaklaşık 7 milyon 743 hektar alanda bağcılık yapılıyor ve yılda ortalama 65-66 milyon ton üzüm üretiliyor. Tahmin edildiği gibi; Fransa en çok şarap üretimi yapan ülke olarak listenin başında yer alıyor. 2003’te elde edilen verilere göre Türkiye ise şarap üretiminde dünyada 41’inci sırada.

8- Yetkililer, şarap içmeyi seven, profesyonel ya da amatör şarap tadımı yapan kişilerin aşırı derecede acılı, ekşi ve tuzlu yiyeceklerden mutlaka kaçınmaları gerektiğini belirtiyorlar. Çünkü aşırı keskin tatlar, dilin tat alma hassasiyetini azaltarak şarabın tadının alınmasına engel olabiliyor.

9- Dozunda içilen şarabın vücuda birçok olumlu etkisi bulunuyor. Şarap içerisinde bulunan mineraller, vitaminler ve enzimler solunum organlarına canlılık kazandırmaya ayrıca beyin ve diğer organlara da kan iletişimini hızlandırmaya yardımcı oluyor. Böbreküstü bezlerinin çalışma temposunu ayarlayan ve hormon salgılamaya yardımcı olan şarap, vücudun direncini artırarak soğuk algınlığı ve enfeksiyon hastalıklarına karşı koruma özelliği de gösteriyor.

10- Türkiye’de Ankara, İzmir, Niğde, Nevşehir, Tokat, Gaziantep, Elazığ, Çanakkale, Tekirdağ, Ürgüp, Denizli, Kilis, Şarköy ve Bozcaada gibi merkezlerde şarap üretimi yapılıyor. Bu bölgelerde Narince, Misket, Emin, Papaz Karası, Kalecik ve Öküzgözü gibi üzümler yetişiyor.

11- Dünyadaki en pahalı şarap, Moskova The Ritz Carlton Hotel’de satılıyor. Shipwrecked 1907 Heidsieck isimli şaraba 275 bin dolar değer ölçülüyor. Şarap bu fiyata satılmak için 80 yıl bekletiliyor.

12- Yetkililere göre, şarabın gereğinden fazla ısıtılmaması ya da soğutulmaması gerekiyor. Çünkü o zaman içinde bulunan kokuları yok olmaya başlıyor ve şarap değer kaybediyor.

13- Pembe şaraplar, kimi zaman kadehe buz eklenerek servis ediliyor. Ancak bu şekilde servis edildiği zaman şarabın yapısında bozulmalar oluşuyor. Bunun yerine; şarap şişesinin her tarafına temas edecek şekilde, kırılmış buzla dolu şarap kovasında tutulması öneriliyor.

Okumaya devam...  Üzümün Sapı, Şarabın Yılı

14- Şarap mantarları ile ilgili dikkat edilmesi gereken en önemli şey; mantarın asla kurumaması gerektiği. Kuruyan mantar, kolayca çatlayarak şarabın hava almasına ve bozulmasına neden oluyor. Şarap içinde kimi zaman karşımıza çıkan mantar parçalarının ise şaraba hiçbir olumsuz etkisi bulunmuyor.

15- Şarap kadehe konduktan sonra çoğu zaman kadeh içerisinde sallandırılıp öyle içiliyor. Bu hareketin en büyük sebebi; şarabın hava ile temas ederek gerçek tada ve kokuya kavuşmasını sağlamak.

 

Kaynak : 1

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*