Şarap hakkında bilinmesi gereken ilginç bilgiler

Şarap hakkında bilinmesi gereken ilginç bilgiler

Bu yazımızda şarap ile ilgili ilginizi çekecek onlarca bilgiyi bir araya getirdik.

 

 

1-Şarapta Kupaj/Sepaj olayı

Şarabın üretiminde birden çok üzümü karıştırarak/harmanlayarak üretilirse Kupaj/harman, tek bir cins üzüm kullanılarak üretilirse Sepaj denir.

2-Etiketin kullanılışı

Avrupalı şarap üreticilerinin şarabın etiket kısmına her zaman üzümün yetişmiş olduğu bölgeyi yazdığı, Amerikalı şarap üretici vatandaşların ise Marka ismi, üzümü ya da şaraphane adını yazdığını bilmekteyiz.

3-Etiketlerde gördüğümüz CAB, Cabernet’in kısaltmasıdır.

Cabarnet isimli üzüm çeşitlerinin kabukları küçük, siyah ve kalındır. Kalın kabukları sayesinde hastalık ve sonbahar yağmuralarına karşı dayanıklılık sağlayan bu üzüm çeşidi mevsim sonlarında olgunlaşmaya başlar. Kalın kabuklar şarabın tanen açısından zengin olmasının bir numaralı faktörü. Cabarnet üzümleri ortama rahatlıkla uyum sağlayabilir ve çok çok soğuk olmadıkça her iklimde kolaylıkla yetişebilir. Dünyanın en önemli şarap üretim bölgelerinin vazgeçilmez üzüm çeşitidir.

4-Yarım dönümlük bir araziden yaklaşık 4000 şişe şarap elde edilir.

Mevsimin başında yaşanacak buzlanma üzüm çekirdeklerinin zarar görmesi ve mahsulün azalması anlamına gelir bu yüzden sakıncalıdır. fakat hasat öncesindeki birkaç hafta ve hasat zamanı havanın iyi gitmesi üzümler açısından çok daha büyük önem taşımakta. Bu dönemlerde en büyük tehlike yağmurdur. Yağmurun fazlası üzümü şişirip şarabı sulandırır. Hasat yılı şarabın şişelendiği yılla aynı olmak zorunda değildir hatta Çoğu şarap toplandığı yıl şişelenmez.

5-Merlot’nun küçük ve koyu mavi renkteki üzümleri ince kabukları sayesinde çabuk olgunlaşır ve Cabernet Sauvignon’a oranla daha az tanen içermekte.

90’lı yıllarda tüm dikkatler kolay içimi ve kırmızı bir sepaj olan ayrıca da Cabernet’den daha az tanen oranına sahip olan ve onun alternatifi olarak görülen Merlot’un üzerine toplanmış. Fakat şarap üreticilerine göre Merlot hiç bir zaman yıldız olamamıştır. Merlot’un koyu renge sahip ve küçük boyutlardaki üzümlerinin ince kabukları sayesinde çabucak olgunlaşır ve Cabernet Sauvignon’a göre daha az tanen oranına sahiptir. Merlot, çok farklı aroma ve tatlar içeren bir şarap değildir bu nedenle şişe yıllanmasına pek ihtiyaç duymaz. İçime en uygun olduğu an, her zaman  “şu an”  dır. Merlot’nun içerdiği notalar genel olarak erik, vişne, kuş üzümü, menekşe ve güldür.

6-  Dicle ve Fırat nehirleri arasında bulunan Mezopotamya, antik çağlardaki şarap üretiminin doğum yeri olarak kabul ediliyordu. Aynı dönemde Çin’de de şarap üretildiğine dair bazı bulgulara rastlanmıştır.

Antik çağlarda zenginlerin ve soylu kişilerin içeceği şaraptı. Sıradan Halkın içeceği  ise biraydı.  Hipokrat’ın da aralarında bulunduğu dünyaca ünlü efsane Yunan doktorlar şarabı ilaç olarak reçeteleyip önerirdi.

7- Cabernet, özellikle de  Merlot ve Cabernet Franc ile harmanlandığında şarabın yumuşak ve meyveye çalan bir bitişe sahip olmasını sağlar.

Yüksek derecede tanen oranına sahip olduğu için Cabernet şarabı,  ‘kırmızı’ hayatına oldukça sert içimli başlar ancak önce meşe fıçılarında, sonra da şişede yıllandırıldığında giderek daha yumuşak bir lezzete sahip olur. İyi kalite Cabarnet şarapları en az 10-15 sene yıllandırılabilir. Yıllanmamış henüz genç Cabarnet şaraplarını tadan kimseler genelde kuş üzümü, çikolata ve baharat notalarını tarif ederken Yıllandırılmış olanlardan deneyenler de ise daha çok tütün tadı aldıklarını anlatırlar.  Avustralya’da Cabernet, Shiraz ile karıştırılır ve şarap bibersi bir baharat notasına sahip olur

Okumaya devam...  Şarap ve meşe fıçılar arasında nasıl bir etkileşim vardır?

8- Nonvintage, yani hasat dışı kısaltılmışı NV harfleri bir şarabın üzerinde varsa, farklı yıllarda üretilmiş üzümlerden yapıldığı anlamına gelir.

Vintage kelimesinin Türkçe çevirisi: “Hasat”  demektir.
Sıcak iklimlerde hasat mevsimi ağustos ortasında, soğuk yerlerde eylül ayında başlar.Olgunluğun en belirgin özelliği renk ve şeker oranıdır.  Hasat zamanına üretici karar verir.

9- Şarapların ön etiketi raftaki şarabın dikkat çekmesi sağlama amacı güderken  arka etiketi şarabın satın alınmasını hedefler.

Bazı şaraplar meşe fıçılarında bekletilir, bazıları ise şarap tanklarına meşe parçaları atılarak aroması verilir. Meşe fıçılarının pahalı olması nedeniyle bu yöntem uygulanır. İyi şarap üreticileri meşe fıçılarını her sene yenilerler. Bir şarap adını bir üzüm çeşitinden alması için içerisinde en az %75 bu üzümün içeriği olmalıdır.  Şarap birden fazla üzüm karıştırılarak üretilirse kupaj (harman), tek bir cins üzümden üretilirse sepaj denir.

10- Pinot Noir ipeğin akışkan hali olarak tanımlanır. Dokusu yumuşak ve kadifemsidir. Daha az pigment içerdiğinden şarap daha açık renklidir. Pinot Noir ahududu, çilek ve duman notalarına sahiptir.

Pinot Noir, dünya çapında birinci sınıf üzüm çeşitlerinden biri olarak kabul görmesine rağmen Eski Roma döneminden beri şarap üreticilerini hayal kırıklığına uğratmıştır. Üretim sürecinin her aşamasında (yetiştirilmesinden şişe yıllanmasına kadar) üreticinin karşısına hala sorunlar ve engeller çıkarmaya devam ediyor. Pinot Noir yetişeceği toprak konusunda oldukça seçicidir. En iyi sonucu kireçli topraklarda verir. Uzun ve serin bir yaz mevsimine ihtiyaç duyar. Ana asma ile yavru asma arasında önemli farklar olabilmekte. Tarım zararlılarına ve baharda yaşanan don olaylarına karşı savunmasız olduğu gibi, her türlü hastalığa yakalanmaya da müsaittir. Üzümleri kuşlardan koruyacak kadar yaprağa sahip değilmiş ve üzümlerin buruşarak kuruması olasıdır. Bunca zorluğa rağmen neden Pinot Noir üzümünden şarap üretildiğini, bu şaraptan alacağınız bir yudum tüm sorularınızın cevabı olacakmış. Pinot Noir kaprisli bir primadonna gibidir. Sahneye çıkmadan önce tam bir baş belası olabilirken, dudaklarından dökülen ilk notalar her şeyi unutturmaya yeterlidir.

Okumaya devam...  Şarap Servisi Alırken Dikkat Etmeniz Gereken Basit Ama Etkili Öneriler

11- Roze şarabının aroması çabuk yok olur. Bu neden ile üretim tarihi en yakın olanı almak gereklidir.

12- Avusturalya’da Shiraz olarak bilinen üzüm, dünyanın diğer bölgelerinde Syrah adıyla tanınır. Bu üzüm geçtiğimiz on yıllık dönemde sevilmeye başlanmıştı.

Siyah ve ince kabuklu üzüme sahip Shiraz hemen her yerde yetişir, Hem serin hem de sıcak ve güneşli bir ortama uygun sağlar. Shiraz üzümünden elde edilen şarap gençken koyu bir renge, yüksek bir tanen oranına ve kolayca fark edilen bir baharat notasına sahiptir. Şarap yıllandıkça ahududu, erik ve duman gibi farklı lezzetler belirmeye başlar.  Sangiovese, İtalya’nın en eski kara üzüm türlerinden birisidir. Chianti şarabının en önemli bileşenidir. Hem Vino Nobile de Montepulciano, hem de kuvvetli ve uzun ömürlü bir şarap olan Brunello di Montalcino bu üzümden elde edilir.  Sangiovese üzümünden yapılan şaraplar genellikle yüksek asidite ve tanen içeriğiyle tanınmalarına karşın oldukça açık bir renge sahiptir. Tempranillo, İspanya’nın en önemli kırmızı şarap üzümüdür.

13- Ekşi tat içeren bir yemeğin yanında asit seviyesi yüksek bir şarap iyi gider

İçinde bir miktar acı tat bulunan yemeklerle içeceğiniz şarabın da belirli bir ölçüde acı olması gerektiği söylenir. Böylece iki farklı acı tat birbirini etkisiz hale getirir. Şarabın acı olması henüz yıllanmamış olan tanenden ileri geliyor. Cabernet Sauvignon ve Shiraz yüksek seviye tanen içeren üzümlerdir. Tatlıya eşlik edecek şarap seçerken, şaraptaki şeker oranının tatlıdakinden daha fazla olmasına dikkat etmek gerekir

danjaj

Kaynak:http://www.barsokagi.com/sarap-nedir-sarap-hakkinda-bilinmesi-gereken-ilginc-bilgiler/

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*