Şarap hakkında 4 soru – bilmeniz gerekenler!

Şarap hakkında 4 soru

Şarap hakkında sorularınız mı var? Genellikle şarap hakkında konuşurken özel kelimelerin ve teknik terimlerin ortaya çıktığı görülür. Bazen konuşma elit bir seviyede sona erdiğinde biraz dışlanmış hissedebilirsiniz.

Ama gerçekten, o kadar da zor değil. Zaman zaman editör kadrosuna bir klasörde topladığım sorular geliyor. Şarap yapımı, üzüm veya şaraplarla ilgili her şey hakkında olabilir – herhangi bir sorunuz varsa, şarapla ilgili sorularınızı bize tepkiye gönderebilirsiniz, böylece iyi cevaplar vermek istiyoruz.

İşte şarap hakkında 4 soru:

“Cuvée” ne anlama geliyor?

Cuvée, pek çok özel kelime gibi, doğrudan çevrilen Fransızca bir kelimedir ve ‘tank‘ anlamına gelir. Ancak şarap bağlamındaki bir anlam, ‘cuvée’ teriminin kullanılması ve belirli bir şarap partisini veya şarabın bir karışımını ifade etmesidir.

Şampanyayı düşünün, muhtemelen terimin geldiği yer burasıdır. Cuvée Champagne, üzümlerin ilk ve çok yumuşak preslenmesinden yapılan bir şampanyadır – bu nedenle kalitenin bir ölçüsüdür.

Ancak cuvée Champagne, bir üreticinin özenle seçilmiş çeşitli şarap imalathanelerinden karıştırırken yaptığı ve kullandığı bir Şampanya için özel bir tarifte yer alan şarapların spesifik karışımına da atıfta bulunabilir. Buradaki fikir, yıldan yıla aynı lezzeti yaratmaktır.

Aynı anlamda, her seferinde aynı olan bitmiş bir ürün oluşturmak için özenle seçilmiş bu şarap karışımı – sadece Şampanya değil, hem köpüklü hem de hareketsiz şaraplar için de geçerli olabilir.

Ancak ‘cuvée’ terimi, şarap hakkında konuşurken diğer birçok terimin aksine, hiçbir şekilde temyiz düzenlemeleri tarafından düzenlenmez; bu, oldukça sıradan bir şarabın bile etiketinde süslü bir terim olan ‘cuvée‘yi sık sık okuduğunuz anlamına gelir, sözde iyi bir şarap olmak zorunda değildir.

Ancak genel olarak, bir ‘cuvée şarabının’, ister şampanya ister gazsız şaraplar olsun, üreticinin özel bir karışımı olduğu varsayılabilir.

Okumaya devam...  En İlginç Tasarımlı Şarap Kadehleri

Şarap hakkında daha fazla soru: şarap eski veya yeni meşe fıçılarda yaşlandırılır, fark nedir?

Birçok kaliteli şarabın Fransız meşe fıçılarında yaşlandırıldığını biliyoruz. Ancak, şaraba eklenen meşe çubukları veya odun yongaları ve hatta meşe özü gibi daha ucuz şaraplar için sıklıkla kullanılan başka teknikler de vardır.

Farklı olan şey, fıçılarda vanilya, duman, hindistancevizi ve karanfil gibi tatlar ekleyebilmenizdir ve böylece şarabın çok az nefes almasına izin verin, bu da onu daha yumuşak ve daha az büzücü hale getirir.

O zaman yeni ve eski meşe arasındaki fark:

En başından itibaren bir meşe fıçı kullanmaya başladığınızda, en fazla lezzeti elde edersiniz. Tıpkı bir çay poşeti gibi, bir meşe fıçıyı ne kadar çok kullanırsanız, o kadar az lezzet verir ve daha sonra meşe ağacının lezzet etkisi oldukça azalır. Yani ne kadar çok yeni meşe kullanılırsa, şarap o kadar fazla fıçı karakteri alır.

Yeni meşe: Bazen, örneğin, şarabın yeni Fransız meşesinde% 20 yaşlandığını duyarsınız. Bu, diğer% 80’inin muhtemelen eski meşe ağacında veya hatta bazen çelik tankta depolandığı anlamına gelir. Yeni meşe oldukça güçlüdür, bu yüzden kaliteli şaraplar için daha iyi durur.

Gammal meşe, şarapların nefes almasına izin verdiği için biraz daha hassas olan şaraplar için mükemmeldir, ancak aynı zamanda baskın bir fıçı aroması vermez.

Meşe ağacının şaraba kattığı lezzetler şunlardır:

  • Namlu – genellikle talaş, kalem ve sedir gibi kelimelerle açıklanır
  • Baharatlar – örneğin tarçın, vanilya ve hindistan cevizi kırmızı şaraplarda yaygındır
  • Örneğin, fındık – macadamia fıstığı, fındık ve hindistancevizi, karmaşık ve yuvarlak bir Chardonnay’ı tanımlamaya çalışırken bonus olarak kullanılır.

Birçok insanın şarap ve mikro iklimlendirme hakkında soruları var, bu ne anlama geliyor?

Mikro iklim, daha geniş bir alandaki küçük, belirli bir yerin iklimini ifade eder. Bu nedenle, küçük bir üzüm bağı gibi bir alan, belirli bir yerde ne kadar güneş ışığı, gölge veya rüzgara maruz kaldığına bağlı olarak birkaç farklı mikro iklime sahip olabilir. Çünkü rüzgar, örneğin serin deniz esintilerini bağa doğru yönlendiren kıyı bölgelerinde önemli bir rol oynar.

Okumaya devam...  Dünyanın en iyi 10 şampanyası

Bağda mikro iklimlerden bahsederler ve asmaların hemen yakınındaki alanı ifade ederler; asmaların etrafında, üzüm salkımları, yapraklar ve sürgünler. Hem havada hem de yerde sıcaklık ve nem hakkında bilgi edinmek istersiniz. Benzersiz iklim farklılıklarına sahip bir alanın küçük bir alt kümesi, buna diyebilirsiniz.

Mesele şu ki, bir mikro iklimlendirme birkaç dönümü etkileyebilir veya birkaç mil kareye yayılabilir.

Mikro iklimi etkileyen çevresel faktörler arasında su kütlelerine yakınlık, toprak tipleri, coğrafi özellikler, yükseklik ve irtifa, sıcaklık ve nem sayılabilir. Tüm bu özellikler tek bir bağda bile değişebilir. Tabii ki, üzümlerin olgunlaşması hakkında konuşurken veya hasat yaparken saçlar dikkate alınır. O zaman, elbette, bazı üzüm çeşitlerinin belirli bir alanda diğerlerinden daha iyi gelişmesi nedeniyle de olabilirsiniz.

Üzümleri topladıktan sonra bir bağda ne olur?

Biri bir sonraki mevsim için neredeyse anında hazırlanır, çünkü büyüme mevsimi boyunca, tomurcuklar yapraklar ile muhtemelen bir asmada gördüğünüz uzun yeşil sürgünler arasında büyür. Asmanın oldukça çorak göründüğü mevsimin sonunda bile, kışın uykuda kalan sürgün üzerinde küçük, minik tomurcuklar oluşur, ancak bir kez gelip olgunlaştıklarında, geleceklerin temelidirler, ilkbaharda bir asmaya gelen ve daha sonra bir sonraki mevsim için meyve verebilecek bir sürgün, bir yaprak, çiçekler ve asmalar olabilir.

Yaptığınız diğer şeyler, havanın değişkenliklerine hazırlanmak olabilir. Don, asma için zararlıdır, daha sonra onları korumak için özen gösterilmelidir.

Doğru miktarda tomurcukların asmada kalmasını sağlamak için kış aylarında da dikkatli budama yapılmalıdır. Bir asma üzerinde çok fazla meyve daha düşük kaliteye neden olabilir, çünkü besinler üzüm salkımları arasında dağıtılır.

Bu yüzden bağdaki en önemli şeyin şarabın kendisini yapmak olduğunu düşünsem de, bağ üzerinde çalışmak gelecek sezon başarılı bir hasat için çok önemlidir.

Okumaya devam...  Kırmızı şarap seçme kılavuzu

Kaynak:1

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*