Şarabın sağlığına 8 faydası

Şarabın sağlığına 8 faydası

Her yıl, şarabın sağlığa olan faydalarıyla ilgili bir sürü manşet var. Ancak şarap içmek gerçekten fark yaratabilir mi?

İşte, haberler, gerçekten de son gelişmelerden gelen çok iyi haberler. Sağlık yararları, günde bir ila iki dört onsluk bardak olarak American Heart Association tarafından tanımlanan ılımlı şarap tüketiminden gelir.

1.Uzun Ömürlülüğü Artıracaktır

Kanıt: Şarap içicilerinin bira ya da alkollü içeceklerinkinden yüzde 34 daha düşük bir ölüm hızı vardır. Kaynak: 2007’de Gerontoloji Dergisi’nde yayınlanan 29 yıllık bir dönem boyunca 2.468 erkek üzerinde yapılan bir Finlandiya araştırması.

2.  Kalp Krizi Riskini Azaltır

Kanıt: Yüksek tansiyonlu orta dereceli içiciler, kalp krizi geçirme olasılığının yüzde 30 daha az olduğunu belirttiler. Kaynak: 2007’de Dahili Tıp Yıllığı’nda yayınlanan 11.711 erkeğin 16 yıllık bir Harvard Halk Sağlığı Okulu.

3.  Kalp Hastalıkları Riskini Düşürür

Kanıt: Kırmızı şarap tanenlerinde, kalp hastalığına karşı koruyan prosiyanidinler bulunur. Sardunya ve güneybatı Fransa’daki şaraplar diğer şaraplardan daha fazla procyanidin içerir. Kaynak: Londra’daki Queen Mary Üniversitesi’nde 2006’da yayınlanan bir çalışmadır.

4.  Tip 2 Diyabet Riski Azaltır

Kanıt: Orta düzey içiciler, tip 2 şeker hastalığına yakalananlara nazaran yüzde 30 daha az risk taşıyor. Kaynak: Amsterdam’ın VU Üniversitesi Tıp Merkezi’nde 2005 yılı Diyabet Bakımı’nda yayınlanan 369.862 kişi üzerinde araştırma yapıldı.

5. İnme Riski Düşürür

Kanıt: Orta düzeyde alkol tüketen insanlarda kan pıhtıyla ilişkili bir darbeye maruz kalma olasılığı yaklaşık yüzde 50 oranında azalır. Kaynak: Columbia Üniversitesi tarafından Stroke, 2006’da yayınlanan sekiz yıllık bir süre içinde 3.176 kişinin çalışması.

6.  Katarakt riskini azaltıyor

Kanıt: Orta dereceli içiciler, katarakt olma riski yüzde 32 daha az olasıdır; şarap tüketenler, bira içmekten yüzde 43 daha az katarakt geliştirebilirler. Kaynak: İzlanda’daki 1.379 kişinin 2003 yılında Nature, 2003’de yayınlanan bir çalışması.

Okumaya devam...  Yeni yıl sofrası için şarap tavsiyeleri

7. Kolon Kanseri Riski Düşürür

Kanıt: Orta düzeyde şarap tüketimi (özellikle kırmızı), kolon kanseri riskini yüzde 45 oranında azaltır. Kaynak: Stony Brook Üniversitesi tarafından dört yıllık bir süre boyunca 2.291 kişi üzerinde yapılan ve American Journal of Gastroenterology, 2005 yayınlanan çalışması.

8.  Alzheimer Yavaşlıyor

Kanıtlar: Beyin fonksiyonu,  orta dereceli içenlere göre belirgin şekilde daha hızlı bir oranda düşer. Kaynak: Columbia Üniversitesi tarafından 1.416 kişilik bir araştırmacı, 2006’da Nöroepidemiyoloji’de yayınlandı.

Kaynak: Christine Quinlan 17 Ekim 2017 food&wine,

http://minirami.com/sarabin-sagligina-8-faydasi/

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*