ŞAMPANYA VE KÖPÜKLÜ ŞARAP SATIN ALMA VE SERVIS YAPMA

ŞAMPANYA VE KÖPÜKLÜ ŞARAP SATIN ALMA VE SERVIS YAPMA

Şampanya veya köpüklü şarapla eğleniyorsanız, en iyi nasıl köpüklü bir şekilde servis edileceğini ve hangi yiyeceklerin köpüklü şaraplarla iyi çalıştığını bilmek isteyeceksiniz.

Şampanya ya da köpüklü şarap satın almak ve servis etmek için bazı tavsiyeler:

Şampanya için ideal şişe boyutu magnumdur (iki şişeye eşdeğer). Daha büyük şişe şarabın şarap mahzeninde daha yavaş yaşlanmasını sağlar. Magnumlar (veya bazen çift magnumlar) genellikle Şampanya’nın fermente edildiği en büyük şişelerdir; tüm gerçekten büyük şişeler bitmiş şampanya onları içine dökülmüş ve bu nedenle şarap bir magnum veya normal bir şişe kadar taze değil.

Yarım şişelere (375 mi) ve yarmalara (187 mi) dikkat edin. Bu küçük şişelerde şampanya genellikle taze değildir. Örneğin, düğün favorisi olarak küçük bir şişe şampanya veya herhangi bir köpüklü şarap verilirse, ilk bahanede açın; doğru vesileyle bekleyen bir yıl boyunca etrafında tutmayın!

Köpüklü şarap en iyi 7 ° ila 8 ° C arası soğuk servis edilir. Bazı insanlar daha az soğuk (52 ° F; 11 ° C) tercih eder. Daha eski Champagnes ve Vintage Champagnes daha karmaşık olduğundan, onları genç, vintage olmayan Şampanya veya köpüklü şaraptan daha az soğutun.

Masanın üzerine açık bir şişe köpüklü şarap bırakmayın; çabuk ısınır. Köpüklü şarabı el altında tutmak istiyorsanız, bir buz kovasına (yarım soğuk su, yarım buz) yerleştirebilirsiniz. Artık buzdolabında, birkaç gün boyunca artık köpüklü taze tutmak için köpüklü bir şarap tıpa kullanın.

Şampanya ve diğer iyi, kuru köpüklü şaraplar yiyeceklerle son derece çok yönlüdür – ve bazı yiyecekler için temel şaraptır. Köpüklü şarabı yiyeceklerle eşleştirmek için bazı öneriler şunlardır:

Hiçbir şarap yumurta yemekleri ile şampanya daha iyi gider. Bir dahaki brunch’ınız olduğunda kendinizi şımartın. Baharatlı Asya mutfağı yaparken, köpüklü şarap deneyin.

Okumaya devam...  Kenevir özlü şarap; gelecekte dükkânlarda neler olacak?

Balık, deniz ürünleri, makarna (domates soslu değil), risotto ve kümes hayvanları Şampanya ve köpüklü şarap ile mükemmeldir.

Kuzu (pembe, iyi işlenmemiş) veya jambonunuz varsa, rosé Champagne’ı bununla eşleştirin.

Yaşlı Asiago, yaşlı Gouda veya Parmesan peyniri parçaları, yaşlı Şampanya ile son derece iyi gider.

Tatlı ile kuru brut (veya ekstra kuru) köpüklü şarap servis etmeyin. Bu stiller çok kuru. Taze meyve ve çok tatlı olmayan tatlılar ile, bir demi-sec Şampanya deneyin. Tatlı tatlılar (veya düğün pastası!) İle, Asti ile git.

 

Kaynak:1

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*