Marketlerde En İyi Şaraba Ulaşmanın 6 Yolu

Marketlerde En İyi Şaraba Ulaşmanın 6 Yolu

“Üzümünü ye, bağını sorma” denilerek tadılacak bir içecek değildir şarap. Bağı sorulur, üzümün cinsi sorulur, ne zaman üretildiği sorulur, uzmanlık arttıkça daha birçok detay merak edilir.
Evde dostlarınızla lezzetli bir yemek sırasında ya da özel anlarda sunacağınız şarabın kalitesi size çok şey kazandırabilir de kaybettirebilir de.
Kent hayatında kaliteli şarap için en sık ziyaret edilen süpermarketlerde size hem alışveriş keyfi hem de prestij kazandıracak seçimler için küçük bir araştırma yaptık.

Süpermarket şarap koridorları genelde tuhaf düzenlenir. Bazen üreticinin siparişine göre bazen ürünün tarzına göre bazen her ikisine de göre belirlenmiş raflarla karşılaşırsınız. Kimi mağazalarda “İyi Şarap” bölümleri vardır ama bu, bu bölümlerdeki her şarabın iyi olduğu anlamına gelmiyor ne yazık ki.
İşte, şarap keyfine alışveriş sırasında başlamanız ve tadını doya doya çıkarmanız için önerilerimiz.

1. Öncelikle büyük şişeleri, ambalajlanmış şarapları eleyin. Elbette ki bazı iyi şaraplar büyük şişelerle karşınıza çıkar, fakat bu şarapların önemli bir kısmı topluca üretilen sofra şarabı türündendir.
2. Tanınmış ve hemen yakınınızda bulunan şarapları da eleyebilirsiniz. Daha iyi ve hesaplı fiyata sunulan şarapları marketlerin uzak köşelerinde bulabilirsiniz, biraz dolaşmakta fayda var.
3. En son bağbozumundan üretilmiş şarapları seçin. Çoğu şarap sever hangi yılın bağbozumunun hangi yılınkinden daha iyi olduğuyla çok ilgilenmez. Şarap gurmesi değilseniz bunu kestirebilmek de oldukça zor. Ayrıca süpermarketlerdeki şaraplar kısa sürede tadılıp tüketilmek için hazırlanmıştır. Bir şarap mahzeniniz ya da koleksiyoncunuz yoksa yıllanmış ve tadı yerleşmiş şaraplara süpermarketlerde ulaşmanız oldukça zor.
Farklı bağbozumu mevsimlerine ait ama aynı marka şaraplarla aynı rafta karşılaşmak mümkün. Şaraplar eskidikçe ön sıralara yerleştirilir, tıpkı süt gibi. Bu yüzden daima en yeni olanı seçin. Daha iyi kalitedeki bu şaraplar genelde eskilerin ardında gizlenmiştir.
4. Daha önce adı duyulmamış ve süpermarkette kimsesizce bekleyen şişelerle en azından ilgilenmenizde fayda var. Çünkü hem fiyat açısından hem lezzet açısından diğerlerinden daha uygun olabiliyorlar. Ama bu biraz şansa çokça şarap bilginize bağlı bir tavsiye.
5. Şarap için cömertçe yer ayırmış marketlerin ya da mağazaların şarapta kaliteyi garanti ettiğini düşünmeyin. Bazı süpermarketlerin geniş bir şarap reyonuna sahip olması sizin dikkatli bir keşfe çıkmanızı gerektirebilir. Genelde ve öncelikle seri üretim şarapların sergilendiği marketlerde daha itinalı ürünler için birkaç şişeyle zaman kaybedebilirsiniz. Ama biraz daha sabırlı olursanız çok iyi bir ürünle karşılaşmanız yüksek ihtimal.
6. Fiyatları kontrol edin. Çoğumuz şarap fiyatlarının çok katı-belirlenmiş olduğunu ve değişmeyeceğini düşünür ama gerçekte durum böyle değil. Şarap fiyatı da diğer ürünler gibi rekabet ve piyasa koşullarına göre belirlenir. İki market arasında aynı şarap için yarı yarıya olmasa da hatırı sayılır oranda fiyat farkıyla karşılaşabilirsiniz.

Okumaya devam...  Rakı balık mı, şarap balık mı?

Afiyet olsun

 

 

Kaynak: HAYAT KOLAY

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*