Lezzetli Şarap Nasıl Anlaşılır ?

Lezzetli Şarap Nasıl Anlaşılır ?

Şarabın kaliteli ya da lezzetli olduğunu anlamak pek kolay bir iş değildir. Şarabın tadı ve kalitesi ancak profesyoneller tarafından anlaşılır. Peki, profesyoneller, şarabı nasıl keşfeder?

Profesyonellerin yolundan gidilerek, lezzetli şarabın anlaşılması çok kolay olacaktır. Fakat şarap içilmeden önce dikkat edilmesi gereken birkaç nokta vardır. Şarap tadılmadan önce, ekşi ve tuzlu yiyeceklerin yenilmemesi gerekir. Aksi takdirde şarabın tadını tam olarak anlamak mümkün değildir.

Seçilecek Olan Kadeh, Şarap Lezzetinin Anlaşılmasına Etki Eder mi?

Şarabın tadını tam olarak anlamak için, kadeh seçimi çok önemlidir. Şarap için birçok kadeh bulunmaktadır. Şaraplarda doğru kadeh seçimi şöyledir; bardağın altı geniş olmalı ve içilecek olan kısmı daha dar olmalıdır. Ayrıca şarabın renginin görülmesi açısından, kadehin saydam ve desensiz olması gerekir.

Kadeh Tutuşu, Şarap Lezzetinin Anlaşılmasına Etki Eder mi?

Şarabın tadını anlayabilmek için, kadeh tutuşu büyük bir yer tutar. Şarap kadehinin, bardak bölümünün aksine, sapından tutulması lazımdır.  Böylece şarabın tadının anlaşılması daha kolay olacaktır.

Şarabın Rengi Lezzetinin Anlaşılmasına Etki Eder mi?

Şarap seçiminde tadılan şarap kadar, görsellikte çok önemlidir. Çünkü şarabın renginden lezzetli mi yoksa lezzetsiz mi olduğu hemen anlaşılmaktadır. Beyaz şarap seçimlerinde altın sarı tonları ve açık yeşile kadar uzanan tonlarda olan şarabın rengi uygundur. Kırmızı şarap da ise, koyu vişne rengi taze olduğunu, kiremit tonları da şarabın olgunlaşmış olduğuna işarettir. Unutulmamalıdır ki; şarap durdukça daha da lezzetlenen bir içki türüdür. Bu sebeple kiremit tonlarında olan kırmızı şaraplar tercih edilmelidir. Ayrıca şarabın parlaması da çok önemlidir. Lezzetli ve kaliteli olan şaraplar parlayarak kendisini belli ederken, lezzetsiz şaraplar ise, daha mat ve renksiz durmaktadır.

Şarabın Kokusu Lezzetinin Anlaşılmasına Etki Eder mi?

Okumaya devam...  Şarap alkolü bir içki değil, kültürdür

Şarabın koklanması ile bozuk şarap ya da sağlam şarap olduğu anlaşılabilir. Ayrıca şarabın kokusundan lezzetine de ulaşmak mümkündür. Şarabın iyi koklanabilmesi için bardağın çeyreğinin dolu olması gerekir. Kadeh buruna yaklaştırılır ve tam olarak koklanmadan hızla çekilir. Çünkü şarapta ne koktuğu ancak bu şekilde anlaşılabilir. Lezzetli bir şarapta; incir, üzüm ve eriğin kurutulmuş kokusunun gelmesi gerekir. Eğer bu üç meyveden en az birisinin kokusu geliyorsa, lezzetli ve olgunluğa erişmiş olan şaraptır.

Şarabın Tadı Lezzetinin Anlaşılmasına Etki Eder mi?

Şarabın lezzeti ile tadı doğrudan alakalıdır. Çünkü şarabın tadılması halinde, lezzeti anlaşılacaktır. Yapılacak olan işlem çok basittir. Şarap kadehinden büyükçe bir yudum alınarak, ağzın içerisinde gezdirilir. Şarap dişlerin kamaşmasını sağlıyorsa, kesinlikle kötü bir şaraptır. Lezzetli olan şaraplar dişleri kamaştırmaz ve ağızda mayhoş bir tat bırakır.

Lezzetli Şarapta Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Şarapta kullanılan malzemeler kadar, saklama koşulları, tüketme şekilleri, şişesinin şekli, şarabın mantarının olup olmadığı ve daha birçok etkene bağlı olarak lezzeti değişebilir. Şarapların bulunduğu ortamın 20 dereceyi geçmemesine dikkat edilmelidir. 20 derece aşıldığı takdirde, şarapların lezzetleri tamamen bozulur. Beyaz şarabın çok soğuk içilmemesi gerekir. Çünkü beyaz şarabın içeriğinde mineralite vardır. Beyaz şarabın soğuk içilmesi halinde, mineralite tadı gölgelenir ve şarabın lezzetinin anlaşılmamasına yol açar. Şarap şişesinin dibinde kalan tortular şarabın tadını doğrudan etkiler. Bu sebeple tortusuz olan şaraplar tercih edilmelidir. İçerisinde tortu bulunduran şarapların çoğu bozulmuş olan şaraplardır. Alınan şaraplara dikkat edilmeli ve sağlık açısından zararı olup olmadığı iyice araştırılmalıdır. Şarabın lezzeti üreten firmaya ve hangi ülkede üretildiğine göre değişebilir. Ayrıca lezzet de göreceli bir kavramdır ve kişiden kişiye değişmektedir.

 

 

Kaynak : http://www.hayatkolay.com/yemek/lezzetli-sarap-nasil-anlasilir/

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*