Kenevir özlü şarap; gelecekte dükkânlarda neler olacak?

Şarap ve kenevirin birlikte kullanımı, ABD çevresinde yasallaştırılmasıyla beraber patlama gösteren yepyeni, modern bir akım olarak görülüyor. Peki, keneviri şarap ile demleme işleminin aslında binlerce yıldır uygulandığını biliyor muydunuz?

Hua Tuo’nun Anestetik Likörü

Başlangıçta bunun muhteşem bir karışım olacağına kimin karar verdiğini net olarak bilemiyoruz -neticede mağaranın arka tarafında çocukların sızması için hazırladığınız içeceği zahmetsizce kayalara isminizi kazıyarak paleolitik bir durum güncellemesi yapmak bir hayli zor gibi-, lakin Çin Han Hanedanlığı’na ait eski kayıtlar, üzüm ve kenevir karışımının o dönemde hastaları ameliyat öncesi sersemletmek için kullanıldığına işaret ediyor.

Hua Tuo (140-208) adlı bir hekim, eğer uyguladığı klasik akupunktur ve ilaç tedavileri bir hastasının problemlerini çözemezse ve ameliyat gerekirse, hastayı şarap içerisinde çözünen “mafaisen” adındaki “kenevir tozu” ile uyutuyordu. Hastalar direkt olarak adeta ölü gibi tamamen hissizleşmişcesine kendilerinden geçiyorlardı -tabii bir Han Hanedanlığı şarlatanı sizin iç organlarınızın etrafında cirit atmak istiyorsa içinde olması çok da kötü olmayan bir durum-.

Hua Tuo, bir cerrah olmanın onu zor durumda bırakacağını düşündü ve yerel bir savaş lordu kendisini tekrarlayan baş ağrılarını dindirmesi için görevlendirmek istediğinde hasta eşiyle ilgili bahaneler uydurup tepelere kaçtı. Yakalanması ve infaz edilmesi de pek uzun sürmedi. Bu arada da bütün tıbbi notları kayboldu.

Damıtma şarap

Kenevir özlü şaraplar, daha çok damıtma şarapları şarap üreticilerinin arkadaşlarıyla veya özel toplantılarda tüketmek için hazırladığı yer olarak bilinen, 80 yıllarındaki Kaliforniya’da gelişim gösterdi. Genellikle roze şaraptan yapılan ve etiketsiz şişelerde bulundurulan bu şaraplardan almak isterseniz de size oldukça pahalıya mâl olurdu -uyuşturucuyla olan savaş bu işi oldukça riskli bir hale getiriyordu.

Okumaya devam...  ÜZÜM MÜ, ARPA MI?

Kenevir, üzerindeki damga yok oldukça ve kenevir yasalarındaki değişiklikle daha ulaşılabilir hale geldikçe, şarap tüketicileri en popüler zevklerinden ikisinin kombinasyonunu gittikçe artan imkânlar sayesinde tadabilmeye başladı -iyi şarap ve harika bitkiler.

Melissa Etheridge -rock şarkıcı, söz yazarı, gitarist ve aktivist- 2004 yılında konulan göğüs kanseri teşhisinden önce sıradan bir kenevir kullanıcısıydı. Takiben gördüğü kemoterapi sonrasında açık sözlü bir tıbbi kenevir savunucusu oldu, hatta Greenway Compassionate Relief ortaklığı ile kendi kenevir özlü şarap tentürleri serisini geliştirdi. “No Label“ adını verdiği bu seri Şiraz ve Grenache’i de içinde barındırıyor.

Peki nasıl yapılıyor?

Şarap üreticileri keneviri Pirot Noir, Syrah, Cabernet, Grenaches, Chardonnay ve Vioginer’lerde demlemeye eğilimli. Kenevir çeşitleri birbirlerinden farklı tat ve etkilere sahip ve bu sebeple melez türlerin kullanımı saflara göre daha yaygın. Örneğin saf halde kullanılan indica ve sativa türleri alkol ile birlikte içen kişide anksiyete ve halsizlik gibi sonuçlara sebebiyet verebiliyor.

Eğer kendiniz bir miktar kenevir özlü şarap yapmayı düşünüyorsanız uyaralım, bu iş hayal ettiğiniz kadar kolay değil. Elinizdeki kenevir çiçeğini bir Pinot’ya bandırmak size beklediğiniz deneyimi sunmayacaktır. Çünkü bu deneyimi doğuran asıl şey, kenevirin içindeki THC‘yi kenevirden ayırıp şarapla bütünleştiren fermantasyon sürecidir.

Şarap üreticileri bir şarap fıçısına yaklaşık 1 pound (0.4536 kg) kadar kenevir ekler ve fermantasyon süreci THC ve şarabın birbiriyle bütünleşmesini sağlar.

Kenevir özlü şaraplar, size bunları tek başına tüketmekten çok daha hızlı biçimde yükseltir. Alkol ve kenevirin birleşimi benzersiz bir sarhoşluk sağlar.

Bu kenevir-üzüm ikilisinin, eğer bir gün olacaksa bile, özgürce ulaşılabilir olması bir hayli zaman alacak. Kenevirin yasallaştırılması üzerine süren meseleleri bir kenara bıraksak bile sırf alkol hakkındaki karmaşık yasalar ve düzenlemeler, bu şarapların yerel tekel dükkanlarına gidip alınabilecek bir hale gelmesini imkânsız kılıyor.

Okumaya devam...  Dünya’nın En Pahalı 10 Şarabı

Belki de Napa Vadisi’nde birkaç yeraltı şarap turu yapmanın zamanıdır, ne dersiniz?

Kaynak: 1Herb

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*