İzmir’de bağlardan kadehe yolculuk

İzmir’de bağlardan kadehe yolculuk

Antik dünyanın en önemli şarap üretim merkezlerinden İzmir, yeni yatırımlarla bu ününü canlandırıyor. Kentteki şarap tadım turu yapılabilecek güzergahlara her geçen gün bir yenisi ekleniyor.

Son yıllarda şarap üretiminde adından övgüyle bahsedilen İzmir’de bağ sayısı ve üzüm çeşidi giderek artıyor. Antik çağda dünyanın en önemli şarap üretim merkezlerinden biri olan ve o dönemde şarap tanrısı Dionysos adına yapılan en büyük tapınağa ev sahipliği yapan kent, yeni yatırımlarla dikkatleri üzerine çekiyor.

Geçen yıl, düzenlendiği kentleri şarap ve gurme turizminde ön plana çıkaran Dünya Bağ ve Şarap Konferansı ile Dijital Şarap İletişimi Konferansı kapsamında dünyanın en önemli şarap uzmanlarını ağırlayan kent, bunun meyvelerini de toplamaya başladı. İzmir Kongre ve Ziyaretçi Bürosu’nun (CVB) ev sahipliğinde İzmir’e gelen Uluslararası Şarap Eğitmenleri Birliği İcra Kurulu Başkanı Martin Ward ile Wine Educators International Londra Temsilcisi ve şarap eğitmeni Richard Boost, dünya butik şarap turizmi güzergahlarına İzmir’i de eklemeye karar verdi. Bu yıl sonuna kadar düzenlenecek turlar kapsamında İzmir’e 20 bine yakın şarap tadımcısı ve eğitimcisinin gelmesi öngörülüyor.

Biz de sizin için İzmir’de şarap tadım turları yapılabilecek noktaları çıkardık. Bağcılığa oldukça elverişli olan İzmir topraklarında yetişen üzümlerin enfes şaraplara dönüşme öyküsünü inceleyebileceğiniz bu noktalarda bambaşka bir deneyim sizleri bekliyor.

İsabey Bağları ve Bağevi

izmirdergisi.com

Kaliteli şarap kaliteli atmosferde sunulmalıdır felsefesinden yola çıkılarak İzmir-Menderes’deki Sevilen Sauvignon bağlarının ortasında kurulan İsabey Bağları ve Bağevi misafirlerine eşsiz bir şarap ve bağcılık keyfi yaşatıyor. Şarabın bağdan, masaya uzanan serüvenini öğrenmek isteyen şarap dostlarını ağırlayan mekan, 45 dönümlük bir arazide bulunuyor. En az 10, en fazla 20 kişilik gezilerin düzenlendiği İsabey Bağevi’nde ayrıca şarap tadımları ve şarap tanıtım seminerleri de gerçekleştiriliyor. Firmanın kendi bağlarında yetişen Cabarnet Sauvignon, Merlot, Carignan, Greanche, Semillon ve Chardonay türü üzümlerden yapılmış şarapların sunulduğu mekanın mönüsünde İtalyan ve Fransız yemekleri de var. Bağevi Torbalı yolu üzerinde, Gölcükler Köyü sapağında yer alıyor.

Okumaya devam...  Şarapla ilgili bazı merak ettiğimiz noktalar 2

Urla Şarapçılık

izmirdergisi.com

İzmir iş dünyasının önde gelen isimlerinden Can Ortabaş, Bülent Akgerman, Deniz Barçın ve Yavuz Karacasulu tarafından kurulan Urla Şarapçılık, Urla’nın yok olan şarap kültürünü yeniden canlandırmak ve bölgeyi tıpkı Toscana gibi bir şarap merkezi haline getirmek hedefiyle canla başla çalışıyor. Turistik açıdan her geçen gün daha çok tanınan bölgede şarabı bir marka haline getirmek isteyen firmanın pek çok yarışmadan ödül toplayan ürünlerinde “Made in Urla” yazıyor. Hem tanınmış soylu üzümlerden hem de Urla’ya has Gaydura ve Urla Karası üzümlerinden şarap yapan firma Türkiye’de gezilebilecek en güzel tesislerden birine sahip. Chateau tarzı (kavın bağ içerisinde yer alması), son teknolojiyle donatılmış ve yerin altında üretim yapan doğa dostu tesiste ayrıca özel tadım salonları, iki odalı küçük bir otel, lokanta ile bir şarap ve yemek okulu da bulunuyor. Gezi sırasında şarap üretimi ve bağlar hakkında ayrıntılı bilgiler veriliyor. Urla Şarapçılık, Urla’nın Kuşçular Köyü, Ufuk mevkiinde bulunuyor.

Urlice Bağcılık ve Şarapçılık

izmirdergisi.com

Urlice, kendilerini Urla’da yetişen dünya standartlarındaki şaraplık üzümü yüksek kalitede şaraba dönüştürme idealine adamış, şarap tutkunu Bilge-Reha Öğünlü çiftinin butik şarap üretimi. Doğal yöntemlerle az miktarda üretim yapan Urlice Bağcılık ve Şarapçılık’ın, bağcılık ve toprağın işlenmesi konusunda attığı her adım titizlikle düşünülüyor. Bağlar tüm kimyasal uygulamalardan uzak tutuluyor. Üzümlerin gelişme evreleri yakından takip ediliyor. Böylece yüksek kalitede ürün elde ediliyor. Yoğun gövdeleri ile fark yaratan Urlice kırmızıları, kuru maddeler ve dolayısıyla içerdikleri sağlığa yararlı maddeler açısından zenginlikleri ile dikkat çekiyor. Zeytinlikler arasındaki bağ, tadım evi ve yer altı kavı, hafta sonları satış ve ziyaret için açık. Urlice Bağcılık ve Şarapçılık, Urla’nın Altıntaş Mahallesi, Tangırdöşeme mevkiinde yer alıyor.

Okumaya devam...  Kırmızı Şarabı Sevmeniz İçin İyi Nedenler

LA Şarapçılık

LA Şarapçılık, deniz taşımacılığı ve lojistik sektöründe faaliyet gösteren Arkas Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas’ın, Ege topraklarında dünya standartlarında şaraplar üretmek hayaliyle doğmuş. Firmanın, İzmir Torbalı’daki bin 168 dönümlük arazisinde, Türkiye’de ilk defa dikilen Tempranillo, Viognier, Chenin Blanc gibi üzüm türlerinin de dahil olduğu toplam 17 üzüm çeşidi yetiştiriliyor. Bağlarda sentetik ve kimyasal hiçbir madde kullanılmıyor. Bu sayede üzümlerin doğal aromatik özellikleri olduğu gibi korunabiliyor. Yıl boyunca özenle yetiştirilen üzümler ay ışığında ve gece serinliğinde tazeliklerini yitirmeden toplanıyor ve doğrudan üretime alınıyor. Şirketlere yönelik olarak düzenlenen şarap tadım etkinliklerinde, katılımcılara kendilerini rahat hissedebilecekleri, eğlenceli ve enteraktif bir tadım seansı sunuluyor. LA Şarapçılık’ın üretim tesisi Torbalı’nın Kuşçuburun Mahallesi, Yazıbaşı beldesinde bulunuyor.

Yedi Bilgeler

izmirdergisi.com

Yedi Bilgeler, Türkiye’de şarap turizmi alanında konaklama, restoran ve şaraphane konseptinde hizmet veren ilk ve tek otel. Şarap tutkunu Bilge-Gülgün Yamen çiftine ait otelin tasarımı Viyanalı bir mimar tarafından yapılmış. Üzüm bağları içinde açılan tesiste son teknoloji ile kurulumu yapılmış şaraphane, Fransız meşe fıçılarının bulunduğu mahzen, şarap tadım odaları, açık- kapalı restoran, toplantı salonları ve vintage tarzında döşenmiş biri suit beş oda bulunuyor. Ziyaretçiler bağbozumu döneminde bağlarda ve şaraphanede yapılan işlemleri izleyip bu süreçlere katılabiliyor. Yedi Bilgeler’de üretilen şaraplar Yunanistan’da felsefeyi başlatan yedi bilgenin adını taşıyor. İzmir’in şarap turizmi rotasında iyi ve kaliteli bir durak olan Yedi Bilgeler, İzmir’in Selçuk ilçesinde, Çamlık Lokomotif Müzesi’ne yürüme mesafesinde yer alıyor.

Foça Taşköy

izmirdergisi.com

Antik Foça’nın yok olmaya yüz tutmuş bağcılık, şarapçılık ve zeytincilik geleneğini canlandırmak hedefiyle yola çıkan Taşköy, organik bağlarında yetiştirilen üzümleri Foça’nın ilk şaraphanesinde, organik zeytinliklerinde yetişen zeytinleri de ilçenin ilk soğuk sıkım yağhanesinde işliyor. Firma şarap üretiminde; tek bağ, küçük ölçek, yerinde üretim, soğuk fermantasyon, meşe fıçılarda dinlendirme gibi günümüzün modern şarapçılık ilkeleri, zeytinyağında ise; organik tarım elle toplama, açık kasalarla nakil, soğuk sıkım ve kaliteli dinlendirme koşulları uygulanıyor. Yağhane ve şaraphanenin yanı sıra restoran, kahvaltı bahçesi, hayvanat bahçesi ve ahşap atölyesi de bulunan Taşköy’de, Cabarnet Sauvignon, Öküzgözü, Sauvignon Blanc ve Misket gibi şaraplar sunuluyor. Şarap ve zeytinyağı tadımları, kültürel turlar ile zeytinyağı ve şarap üretim teknolojisi üzerine seminerlere ev sahipliği yapan Taşköy, Foça’nın Ilıpınar Köyü’nde bulunuyor.

Okumaya devam...  Şarap ve Peynir: Gerçekten Doğru Bir Çift mi ?

Çeşme Bağcılık

izmirdergisi.com

Antik Yunan döneminde, bağları ve zeytin ağaçlarıyla ünlü olan Çeşme’nin şaraplarını yeniden dünyaya tanıtmak amacıyla yola çıkan Çeşme Bağcılık, Türkiye’deki ilk şaraplık üzüm bağlarına sahip. Firmanın Fransa’dan özel olarak getirttiği Cabernet Sauvignon ve Merlot fidelerinin dikildiği bağlarında, kaliteli yıllanacak şarap elde etmek için sulama yapılmadan, sadece rüzgarın denizden getirdiği nem ve güneşle beslenen asmalar yetiştiriliyor. Çeşme-Ovacık mevkiinin doğal dokusunu bozmadan, bölgeye has taşlarla, bağların ortasına kurulan chateau tarzı modern üretim tesisindeki soğutmalı çelik tanklar, modern laboratuar, Fransa’dan getirtilen özel meşe fıçılar yüksek kalitede üretim yapılmasını sağlıyor. Tesisin yüz binlerce şişenin saklanmasına olanak sağlayan mahzenleri de var. Üretimin her aşaması Fransa’dan getirilen bağ uzmanları ve önologların kontrolünde ilerliyor. Çeşme Bağcılık’ın en önemli şarapları; Chateau Güvener, Chateau Agrilia, Çeşme ve Alaçatı markalı şaraplar. Firnanın,bütün bağlarını izlemeyi sağlayan kulesi, özellikle hafta sonları tadım için gelen ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Çeşme Bağcılık, Çeşme’nin Ovacık Köyü, Ballıdağ mevkiinde yer alıyor.

 

 

Kaynak:http://www.izmirdergisi.com/tr/dergi-arsivi/46-22nci-sayi/1807-izmir-de-baglardan-kadehe-yolculuk

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*