Hangi Yemekle Hangi Şarap Uyumludur?

İster bir yemekli davet için hazırlanıyor olun, ister misafirlerinizi mükemmel bir şarap ile baştan çıkarmayı amaçlayın ya da bir restorana gittiğinizde hangi şarabı ısmarlamanız gerektiğini öğrenmeyi isteyin, bu ipuçları size bütün bu konularda yardımcı olacaklar.

 

Aşamalı yemekler
Bir yemekte standart ilerleme, hafif bir beyaz şaraptan daha aromalı çeşitlere doğru yapılır. Daha sonrasında ise hafif bir kırmızı şaraptan, daha yoğun olanına geçilir. Sezonu göz önünde bulundurmak da akıllıca olacaktır. Sıcak aylarda, daha ağır kırmızı şaraplar geri planda kalır ve daha hafif şaraplar tercih edilir. Sek bir rosé, sıcak mevsimlerin en iyi alternatifidir. Kutlamalı bir durumda daha baloncuklu olanlar tercih edilebilir, mesela, şampanya. Şampanya, geceye iyi bir başlangıç olacaktır!

Hepsine uyan
Hemen her yemeğe uyum sağlayabilen bir şarap istiyorsanız, hafif aromalı bir kırmızı Pinot Noir ya da Chardonnay gibi daha yoğun bir beyaz şarabı tercih edebilirsiniz. Taze oldukları (şişeleri yeni açıldığı) sürece bu iki seçenek de her yemeğe uyacaktır.

Daha ciddi bir yaklaşım için
Yemeğe uyum sağlayan bir şarap seçebilir ya da daha cesur bir yaklaşım sergileyerek, zıt bir uyuma gidebilirsiniz. Zıt uyumu yakalamak, lezzet açısından zengin ve ağır yemekler için iyi bir tercih olacaktır ve bu yemeklere sert bir şarap seçerek, kendinizi daha da ağırlaştırmamanız da akıllıca olur. Lezzetli bir biftekle Şiraz gibi hafif bir kırmızı şarap gayet iyi gider ya da kremalı bir deniz ürünü ile Chardonnay iyi bir tercih olacaktır.

Daha hafif yemekler için, tamamlayıcı bir şarap, sert ve lezzeti örtecek bir şaraptan daha doğru bir seçimdir. Semillon, hafif yemeklere uygun hafif bir şaraptır. Bu tarz yemekler için diğer seçenekler ise, Pinot Grigio ve Riesling’dir. Biraz baharatlı yemeklerle ise orta sek (demi-sec) bir Riesling gayet iyi gider.

Okumaya devam...  Şarap Eklendiğinde Tadı Gerçek Bir Lezzet Şölenine Dönüşen 13 Enfes Tarif

Tatlı kendi başına yeterice tatlı değil midir?
Hayır, tatlı ile birlikte içtiğiniz şarabın, tatlınızdan daha tatlı bir lezzete sahip olması önemlidir. Ama çok da abartmadan! Meyve bazlı tatlılar için ve diğer pastalar için tatlı bir şarap en iyi seçenek olacaktır. Ama çikolata bazlı tatlılarda, hafifçe serinletilimiş, daha güçlendirilmiş bir şarap tercih etmelisiniz.

Klasik yemek ve şarap eşleştirmesi
Ne kadar yaratıcı ve hayal gücü geniş birisi olsanız da, şarap konusunda belirli kuralları görmezden gelmenin bir anlamı yoktur. Yemek ve şarap söz konusu olduğunda klasik eşleştirmeleri bilmek önemlidir çünkü işe yararlar!

İşte daima güvenebileceğiniz bir kaç eşleştirme;

Şampanya ve havyar
Kuzu ve Cabernet Sauvignon
İstiridye ve Chablis ya da Chardonnay
Somon ve Pinot Noir
Siyah çikolata ve Cabernet Sauvignon
Domates temelli makarna sosu ve Sangiovese
Keçi peyniri ve Sauvignon Blanc
Mantar ve Pinot Noir
Istakoz ve Chardonnay
Et ve Cabernet Sauvignon
Baharatlı Asya yemekleri (Thai mutfağı gibi) ve Riesling
İşte size şarap uzmanı olmanız için basit kurallar! Şarabınızın keyfini bizim için de çıkarın!

Kaynak:https://istanbella.com/yemek/puf-noktasi/hangi-yemekle-hangi-sarap-uyumludur/

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*