Dünyanın en iyi şarap mahzenlerinden biri Torbalı’da

Dünyanın en iyi şarap mahzenlerinden biri Torbalı'da

İsviçreli Braun Publishing tarafından yayınlanan, “Sömelye’nin Cenneti: Dünyanın En İyi Mahzenleri / Somemeliers Heaven -The Greatest Wine Cellars Of The World” isimli kitapta LA Mahzen’e de yer veriliyor. Dünyanın en iyi sömelyesi unvanına sahip İtalyan Paolo Basso’nun hazırladığı kitapta Avrupa’dan Güney Amerika’ya birçok farklı coğrafyadan 66 mahzen bulunuyor.

Restoranlarda şarabı iyi tanıyan, şarap servis kurallarını bilen, şarap-yemek uyumu hakkında müşterilere bilgi veren servis elemanı olan sömelyeler; aynı zamanda restoran için doğru şarabı seçmek ve kavda doğru koşullarda saklamakla da sorumludur. Bu nedenle üç defa dünyanın en iyi sömelyesi seçilen Basso’nun kitabında LA Mahzen’in yer alması, gurur verici olduğu kadar, Türkiye’nin bu konuda ne kadar geliştiğini de gösteriyor.
Kitapta ayrıca Hong Kong’tan Dubai ve Londra’ya dek şarap kavı ve tasarımı yapan Focus Wine Cellar’ın yaptığı biri Hong Kong’ta olmak üzere iki özel kav daha yer alıyor.

Üç bin metrekarelik LA Mahzen, Metropolis’in topraklarında Türkiye’nin en büyük tek parsel organik bağı (1.168 dönüm) Lucien Arkas Bağları’nın içinde yer alıyor. Tadım alanı, bar, mutfak, 40 kişilik toplantı odası, 200 kişi kapasiteli veranda ve teras bölümlerinden oluşan mahzenin restoranı ise hem İzmirlilere hem de bölgeyi gezen turistlere üzüm bağlarına karşı yemek yeme zevki sunuyor. Bağ ayrıca Metropolis Antik Kenti’ne 10 kilometre ve Efes’e 30 kilometre mesafede olması nedeniyle bağ turizmi için uygun bir destinasyon…

 

Kaynak:http://www.radikal.com.tr/gusto/dunyanin-en-iyi-sarap-mahzenlerinden-biri-torbalida-1495501/

Okumaya devam...  Üzümün Sapı, Şarabın Yılı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*