Dünyada Şarap Üretimi ile Ünlü 4 Yer

Dünyada Şarap Üretimi ile Ünlü 4 Yer

Dünyada şarap üretimi ile ünlü şehir veya bölgeleri gezme fırsatınız oldu mu? Cevabınız ‘hayır’ ise bu liste size ilham kaynağı olabilir. Dünyanın en kaliteli üzümlerinden yapılan şarapları ile adını duyuran bu şehirlere yapacağınız yolculuklarda, şarap kültürünüzü geliştirerek, bu lezzetli içki hakkında yepyeni şeyler öğrenme fırsatı bulabilirsiniz.

Romantik sofraların vazgeçilmezi olan şarap, binlerce yıllık tarihi ve üzüm bağlarından sofralara gelene kadar ki müthiş serüveni ile olduğu kadar lezzetiyle de sizi büyüsü altına alacak.

Dünyada Şarap Üretimi Yapılan 5 Eşsiz Yer

1. Bordeaux, Fransa

Kırmızı şarabı ile dünyanın en ünlü şehirleri arasında yer alan Bordeaux‘da, şarap üretiminin geçmişi bundan iki bin yıl öncesine dayanıyor. Şehirde günümüzde ise 9 bini aşkın şarap üreticisi (Chateau) bulunuyor. Dileyenler, şehir içinde bulunan ofislere uğrayarak, şarap tadım turlarına katılabiliyor.

2. Kaliforniya, Amerika

Son yıllarda şarap piyasasındaki hızlı ilerleyişi ile Fransa ile yarışır duruma gelen Kaliforniyaeyaleti, bol yağış alan iklimi nedeni ile üzüm üretimi konusunda oldukça zengin topraklara sahip. Ülkenin şarap üretiminin yaklaşık yüzde 90’ını karşılayan Kaliforniya’da üretilen en ünlü üzüm ise Zinfandel adı verilen bir tür.

3. Burgonya, Fransa

Fransa’da, Orta Çağ’dan bu yana şarapları ile bilinen bir bölge olan Burgonya‘daki şarapların yapımı sırasında genellikle tek çeşit üzüm kullanılıyor. Uçsuz bucaksız üzüm bahçelerine sahip olan şehrin en güzel ve leziz şarapları ise şüphesiz ki Kot Dor bölgesinde üretiliyor.

4. Sicilya Adası, İtalya

İtalya’da şarap üretilen 20 farklı bölgeden biri olan Sicilya Adası, yıllar boyunca mafya hikayeleri ile anıldı, oysa Sicilya’daki şarap kültürünün kökü, Antik çağlara kadar dayanıyor. Adada bulunan üzüm bağlarına yapacağınız ziyaretler sayesinde, geçmişi oldukça eski olan bu nefis şarapları tadabilirsiniz.

Okumaya devam...  Şarap şişelerinin neden 0,7 Lt olduğunu biliyor muyuz?Ya da dünyanın en pahalı şarabını?

Gökçe Kırtıloğlu

Kaynak: 1

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*