Dünyada En Fazla Şarabın Tüketildiği Ülke

Dünyada En Fazla Şarabın Tüketildiği Ülke

Dünyada en çok şarap içilen bu ülke, çoğumuzun aklına geleceği gibi şaraplarıyla meşhur İtalya veya Fransa değil, küçük bir Avrupa prensliği olan: Andorra.Andorra Prensliği, güneybatı Avrupa’da, Pirene Dağları’nda, denize kıyısı olmayan, Fransa ve İspanya arasında küçük bir ülke.

Dünyada en çok şarap içilen bu ülke, çoğumuzun aklına geleceği gibi şaraplarıyla meşhur İtalya veya Fransa değil, küçük bir Avrupa prensliği olan: Andorra.

Andorra Prensliği, güneybatı Avrupa‘da, Pirene Dağları’nda, denize kıyısı olmayan, Fransa ve İspanya arasında küçük bir ülke. Bir zamanlar dünyadan soyutlanmış olan Andorra, artık turizm ve bir vergi cenneti olma özelliği ile zengin bir ülke konumunda.

Andorra, 2016 yılı içinde yaklaşık dört milyon litre şarabı devirmiş. The Telegraph gazetesinde yayımlanan habere göre bu ortalama kişi başı- yıllık 76 şişeye tekabül ediyor. Nüfusu 70.473 kişiden oluşan bir ülke için bu rakam oldukça fazla.

En çok şarap tüketen ülkelerin yer aldığı araştırmada listenin devamındaki isimler ise şöyle: VatikanHırvatistanPortekiz ve Fransa ilk beşi işgal ediyor. Son isim özellikle şarap temalı parka sahip bir ülkeden bahsettiğimizi düşünürsek pek de şaşırtıcı gelmiyor.

 

Okumaya devam...  Önolog Jean Luc Colin' den

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*