2020’de İçilecek En İyi 14 Kırmızı Şarap

2020'de İçilecek En İyi 14 Kırmızı Şarap

Kırmızı şarap söz konusu olduğunda, Cabernet Sauvignon ve Pinot Noir dahil olmak üzere, aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli klasik üzümler vardır. Bununla birlikte, her klasiğin tarzı, yapımcıdan yapımcısına büyük ölçüde değişir. Örneğin Pinot Noir’i ele alalım – hassas kabuğundan ve yeterli güneş ışığının olmadığı bölgelerde olgunlaşmanın zorluğundan dolayı yetiştirilmesi zor bir üzüm. California’dan Pinot’un tarzı tipik olarak olgun, güçlü ve meyveli. Fransa’nın çeşitli Burgundy köylerinde yetişen aynı üzüm, çok farklı bir tarza geri dönüyor, olgunluk derecelerinde dalgalanıyor, bazıları diğerlerinden daha fazla meyve veriyor, ama aynı zamanda dikkat çekici derecede topraksı ve bol asitli ve sert, gergin tanenlerle dolu.

Tüm kırmızı şaraplık üzüm çeşitlerini göz önünde bulundurarak, işte dünyanın dört bir yanından en iyi kırmızı şaraplardan bazıları. O zaman tirbuşonu hazırla.

Genel olarak En İyi: Louis Latour Chateau Corton Grancey
Burgundy’nin en önemli isimlerinden biri Louis Latour’dur ve ürettikleri en eşsiz şaraplardan biri, dört Grand Cru üzüm bağının (Bressandes, Perrières, Grèves ve Clos du Roi) bir karışımı olan Chateau Corton Grancey’dir.

Baharatlar ve kurutulmuş kırmızı çiçeklerle altı çizilen siyah ve kırmızı kuş üzümü, böğürtlen meyvesi, kan portakalı narenciye ve kurutulmuş ahududu gibi derin notalar sunan bu Pinot Noir, aynı zamanda ağız sulandıran asitliği ve sedir benzeri tanenleri ile dokusal bir şaheserdir.

En İyi Kaliforniya Kırmızısı: Charles Krug Cabernet Sauvignon 2017
Bugün, ortak sahibi Peter Mondavi Jr.’ın liderliği sayesinde, Charles Krug şaraphanesi Napa Vadisi’nin bir ayağıdır. Dümende uzun süredir şarap üreticisi olan Stacy Clark ile, şaraplar son derece keyifli, klasik bir şekilde yapılandırılmış ve kesinlikle yaşlanmaya değer.

Yountville’deki beş emlak sitesinden elde edilen bu 2017, inanılmaz derecede mütevazı bir fiyata ve kusursuz bir geçmişe sahip. Olağanüstü zengin böğürtlen meyveleri kahverengi baharatlar, tütün ve vanilya fasulyesi ile karışır. Cabernet Sauvignon siyah kiraz, böğürtlen kompostosu ve siyah kuş üzümü ile doludur – tümü güzel ince tanenlerle desteklenir.

En İyi Organik: Larkmead Cabernet Sauvignon 2016
Şarap yapımcısı Dan Petroski’nin gözetimindeki bu şaraphane, sadece birinci sınıf şarap yapmaya odaklanmıyor. Petroski, iklim değişikliğini incelemek için gerekli çalışmalara ışık tutmaya yardımcı oluyor ve Larkmead 2015 yılında organik tarım uygulamalarına dönüştü.

Cabernet toplayıcıları, ılımlı bir büyüme mevsimi nedeniyle doğal olarak canlı asitliği yüksek olan 2016 vintageından şarapları stoklamalıdır. Koyu meyve ve farklı bir tazeliktir. Buna inanılmaz derecede çekici kahverengi baharatlar, taze çekilmiş toprak ve bitter çikolataya sarılmış tütün, ağız sulandıran mor menekşe notaları ve sıkı, tozlu tanenler ekleniyor. Bu, saatlerce ve ideal olarak önümüzdeki on yıl boyunca her yıl bir veya iki şişe ile düşünülmesi gereken bir şaraptır.

Okumaya devam...  17 Maddede Şarap Sever Kadınları Tanıma Rehberi

Yaşlanmaya En Değerli California Pinot: Frank Ailesi Üzüm Bağları 2018
Eski bir Disney yöneticisi olan işletme sahibi Rich Frank, adını taşıyan şaraphanesini 1992’de satın aldı ve ilk şarabını bir yıl sonra piyasaya sürdü. Bu 2018 sürümü, canlı kırmızı meyveler, derin konsantrasyon, sıkı asitlik ve sağlam tanenlere sahip, serin ve karanlık bir mahzende birkaç on yıl boyunca gelişmesine yardımcı olacak tam gövdeli bir Pinot Noir’dir.

Mayıs 2018’de Frank Ailesi’nin şarap üreticisi Todd Graff ile dikey bir tatma, Pinot Noirs’in zamanın testine dayandığını doğruladı. En eski sunulan, canlı, taze ve karmaşık olan 1999 Pinot’du.

En İyi Süper Toskana: Ornellaia Bolgheri Superiore 2016
Çoğu Süper Toskana şarapları, Cabernet Sauvignon ve Merlot gibi genellikle Sangiovese ile harmanlanmış Bordeaux çeşitlerinin karışımıdır. Dikkate değer bir örnek 2016 Ornellaia Bolgheri Superiore, yüzde 51 Cabernet Sauvignon, yüzde 27 Merlot, yüzde 18 Cabernet Franc ve yüzde 4 Petit Verdot (Sangiovese’siz) karışımı.

Bolgheri üreticileri için en iyi şaraplardan birinden, derin, yoğun, güçlü ve sıkı sarılmış. Şarabın gevşemesi için zamana ihtiyacı olsa da, yapı sert tanenlerle ve uzun bir bitişle çerçevelenirken, geniş bir meyve yelpazesinin yanı sıra çok sayıda tatlı ve tuzlu baharat ortaya çıkararak güç ve incelik arasında dikkatli bir denge sergiliyor.

En İyi Yeni Zelanda Kırmızısı: Felton Road Calvert Pinot Noir 2018
Şarap yetiştirilen serin bölgeleri ile Yeni Zelanda, dünyanın en iyi Pinot Noir’lerinden bazılarına ev sahipliği yapmaktadır. Central Otago gibi yerlerde kesinlikle nefes kesici, derin, koyu meyveli, taze ve canlı şaraplar yapılıyor. Ve bu bölgenin kalbinde bazı karmaşık Pinot’ların yapımcısı Felton Yolu yatıyor.

Onların Calvert Vineyard yorumu, çekiciliğini aslında göl yatağı siltli balçık, çakıl ve şist olan “Bannockburn” topraklarından alıyor. Bu topraklar biraz su tutuyor ve daha düşük kotlarda üzümlerin eşit ve tam olarak olgunlaşmasına yardımcı oluyor. Biyodinamik tarımla birleştiğinde, sonuç, hepsi sulu ve açık asidite ile desteklenen, etli kırmızı dut aromaları, kurutulmuş kirazlar, ince tozlu tanenler ve mocha-tinging ile derinlemesine kremsi bir şaraptır.

En İyi Avustralya Kırmızısı: Penfolds Bin 389 Cabernet-Shiraz 2017
Avustralya’nın tartışmasız en büyük şarap yapımı bölgesi olan Penfolds, en çok ikonik şarabı Penfolds Grange ile tanınır. Şarap üreticisi Peter Gago, derin tatlara sahip iyi yapılandırılmış şaraplar üretmeyi kendisine misyon edinmiş ve kendi ifadesiyle “yaşlanma eğilimi” dir.

Grange esas olarak Şiraz olsa da, Güney Avustralya’daki belirli bölgelerden temin edilen Cabernet Sauvignon sıçramasıyla, Penfolds Bin 389, yüzde 54 Cabernet Sauvignon’u yüzde 46 Şiraz ile birleştiriyor ve genellikle “Bebek Grange” olarak anılıyor. Artı, bu şarap Grange’den daha ulaşılabilir bir fiyat etiketiyle geliyor.

Okumaya devam...  Kenevir özlü şarap; gelecekte dükkânlarda neler olacak?

 En İyi Arjantin Kırmızısı: Achaval-Ferrer Quimera 2014
Achaval-Ferrer’in Quimera harmanı, Arjantin’deki en saygın şarap üreticilerinden biri olan kurucu ortak Santiago Achaval ve şarap üreticisi Roberto Cipresso, üzüm bağlarını tarıyor, üzümleri tadıyor ve bu harman için özel olarak üzümleri elle seçiyor. 2014 yılında, yüzde 50 Malbec, yüzde 24 Cabernet Frangı, yüzde 18 Merlot ve yüzde 8 Cabernet Sauvignon’un dinamik ve karmaşık bir karışımını tasarladılar.

Böğürtlen meyveleri ve muhteşem baharatlarla dolu bu şarap, vanilya ve karanfilin içine ve dışına dokunan vişne kompostosu, tuzlu bitter çikolata ve sedir baharatları katmanları ile yoğun bir şekilde konsantre edilmiştir. Gül yaprağı ve kurutulmuş bitki süsleri ile 60 saniyelik ciddi bir bitişe dönüşen bir damak kaplama zenginliği var.

En İyi İspanyol Kırmızısı: Vega Sicilia Unico 2009
İspanya, şarap imalathanelerini Bordeaux’daki gibi sınıflandırırsa, şarap imalathaneleri piramidinde birinci ve beşinci sıralarda yer alan “İlk Büyüme”, Vega Sicilia en üstte olurdu. Bu şaraphane, Chaves ailesine aittir ve Ribera del Duero’da yer almaktadır.

Üretimde on yıllık bir yıl olan bu 2009 hasadı, şişeleme öncesinde meşe ağacında altı yaşında olan ve piyasaya sürülmeden önce dört yıl daha şişede kalan, yüzde 6 Cabernet Sauvignon ile yüzde 94 Tempranillo’nun bir karışımı. Güzel olgun tatlar ağzı doldurur, kırmızı kirazlar ve baharatlı erikleri yumuşatır, damakta ise derin ormanlık çalılar, puro kutusu ve çamurlu yaban mersini arasında taze ama zarif bir şarap dalgalanması ortaya çıkar. Özel (ve pahalı) bir şarap, bu gerçekten özel bir durumda tüketilmelidir.

En İyi Değer Bordo: Barons de Rothschild Legende Bordeaux Rouge 2016
Belki de on yılların en büyük yeni Bordeaux sürümü olan Légende şarapları, Domaines Barons de Rothschild’in (First Growth Lafite’ın sahipleri) olağanüstü Bordeaux evinden geliyor. Gerçek değer odaklı şaraplar, Bordeaux’nun Médoc ve Saint-Émilion’dan Pauillac’a kadar önemli unvanlarının ifadesini temsil ediyorlar. Bu Bordeaux Rouge, kırmızı dut meyvesi, sıcak yabani dut kompostosu, vanilya, toprak ve tatlı meşe baharatlarıyla doludur. Hepsinden iyisi, bu şarap 20 doların biraz altına düşüyor.

İkinci, En İyi Değer Bordo: Château Ormes de Pez 2017 Saint-Estèphe
Saint-Estèphe’de yer alan Château Ormes de Pez, belki de en iyi Cru Bourgeois mülklerinden biridir. Ve Lynch-Bages’in (bir Beşinci Büyüme) sahibi Cazes ailesinin şaraphaneyi satın aldığı 1940’tan beri çok emin ellerde.

79 dönümlük birinci sınıf, çakıllı toprak bağ arazisinden, üzümler elle hasat ediliyor, paslanmaz çelikte fermente ediliyor, ardından bir zamanlar Lynch-Bages şarabını barındıran nötr meşe fıçılarda yaşlandırılıyor. Bu 2017, yüzde 42 Cabernet Sauvignon, yüzde 51 Merlot, yüzde 6 Cabernet Franc ve yüzde 1 Petit Verdot’u tam gövdeli, siyah meyveli bir Fransız kırmızısıyla birleştiriyor. Karmaşık kızartılmış meşe notaları, Madagaskar vanilya fasulyesi, yaban mersini, siyah kiraz ve inanılmaz ısrarla birlikte.

Okumaya devam...  10 Adımda Hayallerinizdeki Peynir Tabağını Hazırlayın

 En İyi Kuru Kırmızı: Chappellet Cabernet Franc 2017
En iyi sek kırmızı şaraplar, aroma, tat, alkol, asit ve tanenler arasında mükemmel bir denge ile şeker kalıntısı bulunmayan şaraplardır. Karmaşık ve son derece ilginçler ve dünyaca ünlü Pritchard Tepesi’nde yer alan bir şaraphane olan Chappellet’ten şarap yapımcısı Phillip Corallo-Titus, uzun ömürlü Cabernet Sauvignon şaraplarının yapımında ustadır. Cabernet Sauvignon’ları ile tanınmasına rağmen, Chappellet 2017’de sadece dinamit olan bir Cabernet Franc’ı çıkardı. Zengin, koyu kiraz meyveleri, crème de cassis ve zeytin tapenade, ezilmiş taş minerali, espresso fasulyesi ve baharat notalarıyla vurgulanan yabani adaçayı ve müthiş pişirme baharatlarıyla karışıyor.

Chappellet, 2018’de Dutton Ranch ve Sangiacomo Vineyard gibi bazı ünlü üzüm bağları da dahil olmak üzere Sonoma’dan Chardonnay ve Pinot Noir şaraplarından oluşan Chappellet Grower Collection’ı tanıttı. İlk çıkışından bu yana her bir ürünü örnekledikten sonra, tüm serinin son derece karmaşık, iyi yapılandırılmış ve canlı California Chardonnay ve Pinot Noir yorumlarını sunduğunu söyleyebilirim.
En İyi Tatlı Şarap: Dow’s 2017 Limanı
Port evleri her zaman bir vintage ilan etmese de, Symington ailesi, Dow’ın şarabı da dahil olmak üzere, sahip oldukları Port evleri için 2017’de bir bağ bozumu şişeledi. Tipik olandan daha fazla kabuk-meyve suyu oranına sahip küçük üzümler üreten sezon boyunca kuraklık benzeri koşullar sayesinde 2017 şarapları yoğun ve güçlü.

Rupert Symington, “Bunların daha pürüzsüz ve ulaşılabilir bir stile kavuşması için şişede yıllara ihtiyacı var” diyor. Yine de, yaban mersini ve menekşe çiçekleriyle, dikenli otlar ve bir ağız dolusu yaban mersini likörü ile lezzetli – bir dakika uzunluğunda, meyveli bir görünüm sağlıyor. Servis bir dizi peynir, fındık ve çikolata ile hafifçe soğutulur.

20 Doların Altındaki En İyi: Prats & Symington Prazo de Roriz 2016
Yine Symington ailesine ait olan Quinta de Roriz, ilk olarak iki yüzyıl önce limanı üretti ve bugün, mülk yaklaşık 222 dönümlük bir alanı kaplıyor. Dahası, bunun yarısı Touriga Nacional ve Touriga Franca üzümlerine ekilir – Portekiz’in yaygın olarak ekilen ve en popüler kırmızı sofralık şarap üzümleri.

Bu 2016 Prazo de Roriz, fiyatına göre oldukça karmaşık bir kırmızı şaraptır ve camda muhteşem orta ila derin yakut tonları gösterir. Parlak, yabani dut aromaları ve ince Fransız sedir baharatları, sert tanenlerle desteklenen, damakta kan portakalı ve fırın baharatlarının bir dokunuşuyla kızılcık ve ahududu ile birleşir.

Kaynak:1

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*