10 Adımda Hayallerinizdeki Peynir Tabağını Hazırlayın

10 Adımda Hayallerinizdeki Peynir Tabağını Hazırlayın

Cheese composition

Peynire bayılırım.. tüm çeşitlerine,tüm formlarına,tüm tatlarına.Bana göre peynir servisinin en pratik, en iştah açıcı ve en göz doyurucu hali ‘ peynir tabağı ‘ ile sunmak. Peynir tabağı yapmak için her zaman doğru zaman vardır. Tatilleri, özel günleri beklemeyin. Sevdiklerinizi ya da kendinizi doğru bir şekilde hazırlanmış peynir tabağı ile şımartın. Nasıl mı ? Uzağa değil buraya bakın. 10 adımda hayallerinizdeki peynir tabağı ‘ nı hazırlayın.

1. Peynirde Çeşitlilik – Tek çeşitle yetinmeyin. Farklı dokulardaki peynirleri bir araya getirin. Örneğin; Eski kaşar, Parmesan, Cheddar, Tulum, Burgu,Ezine.

2. Aynı Türler Bir Araya – Benzer ürünleri birbirine yakın tutun. Et etin yanına, meyveler bir araya,kraker kuruyemişlerin yanına, peynir peynirin yanına.

3. Sınırlama – Kişi başı peynir, zeytin, et ürünleri ve kraker de üç adetten fazlasına çıkmayın.

4. Kuruyemişler – Badem, ceviz,fındık,kuru üzüm  vb. kuruyemişler ile zenginlik katın.

5. Peynir ile Mücadele Edecek Tuzlular – Siyah zeytin veya bibersiz yeşil zeytin öneririm. Çekirdekler için küçük kase koymayı ihmal etmeyin.

6. Unlular – Farklı kraker veya ekmek servisinde bulunun. Dilimlenmiş galeta, cips çeşitleri , tahıllı ekmek ve geleneksel gözleme seçenekleriniz arasında bulunsun.

7. Farklı Şekiller – Peynirlerinizi tek düze bir sunum ile servis etmeyin. Kimisini küp küp kimisini ince dilimler şeklinde sunun.

8. Tatlılık Katın – Bal, reçel veya marmelat ile ağızda tatlılık bırakın.

9. İçeceksiz Olmaz – Alkolsüz olarak; Meyveli kokteyller ya da asitli içecekler tercih edilebilir. Alkollü olarak; Chardonnay (Manyas peyniri,Tulum peyniri) , Petit Verdot ( Köy peyniri,Burgu peynir,Koyun peyniri) , Sauvignon Blanc (Keçi tulum peyniri,lavaş peyniri,otlu peynir) uygun olur. Şarap seçimi hakkında daha fazla bilgi burada. > Peynir Şarap Eşleşmesi 

10. Eğlenme Vakti – Kendi hayal gücünüzü taşıyan peynir tabağınız ile sevdiklerinizi mutlu etmenin vakti geldi. Ellerinize sağlık…

Okumaya devam...  Mahzenlerin Güzeli Champagne

 

Admin

Kaynak:YÜZBINBALONCUK

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*