Şarap

10 Adımda Hayallerinizdeki Peynir Tabağını Hazırlayın

Peynire bayılırım.. tüm çeşitlerine,tüm formlarına,tüm tatlarına.Bana göre peynir servisinin en pratik, en iştah açıcı ve en göz doyurucu hali ‘ peynir tabağı ‘ ile sunmak. Peynir tabağı yapmak için her zaman doğru zaman vardır. Tatilleri, özel günleri beklemeyin. Sevdiklerinizi ya da kendinizi doğru bir şekilde hazırlanmış peynir tabağı ile şımartın. Nasıl mı ? Uzağa değil buraya bakın. 10 adımda hayallerinizdeki peynir tabağı ‘ nı hazırlayın.

1. Peynirde Çeşitlilik – Tek çeşitle yetinmeyin. Farklı dokulardaki peynirleri bir araya getirin. Örneğin; Eski kaşar, Parmesan, Cheddar, Tulum, Burgu,Ezine.

2. Aynı Türler Bir Araya – Benzer ürünleri birbirine yakın tutun. Et etin yanına, meyveler bir araya,kraker kuruyemişlerin yanına, peynir peynirin yanına.

3. Sınırlama – Kişi başı peynir, zeytin, et ürünleri ve kraker de üç adetten fazlasına çıkmayın.

4. Kuruyemişler – Badem, ceviz,fındık,kuru üzüm  vb. kuruyemişler ile zenginlik katın.

5. Peynir ile Mücadele Edecek Tuzlular – Siyah zeytin veya bibersiz yeşil zeytin öneririm. Çekirdekler için küçük kase koymayı ihmal etmeyin.

6. Unlular – Farklı kraker veya ekmek servisinde bulunun. Dilimlenmiş galeta, cips çeşitleri , tahıllı ekmek ve geleneksel gözleme seçenekleriniz arasında bulunsun.

7. Farklı Şekiller – Peynirlerinizi tek düze bir sunum ile servis etmeyin. Kimisini küp küp kimisini ince dilimler şeklinde sunun.

8. Tatlılık Katın – Bal, reçel veya marmelat ile ağızda tatlılık bırakın.

9. İçeceksiz Olmaz – Alkolsüz olarak; Meyveli kokteyller ya da asitli içecekler tercih edilebilir. Alkollü olarak; Chardonnay (Manyas peyniri,Tulum peyniri) , Petit Verdot ( Köy peyniri,Burgu peynir,Koyun peyniri) , Sauvignon Blanc (Keçi tulum peyniri,lavaş peyniri,otlu peynir) uygun olur. Şarap seçimi hakkında daha fazla bilgi burada. > Peynir Şarap Eşleşmesi 

10. Eğlenme Vakti – Kendi hayal gücünüzü taşıyan peynir tabağınız ile sevdiklerinizi mutlu etmenin vakti geldi. Ellerinize sağlık…

Okumaya devam...  Müziğin Şarabı

 

Admin

Kaynak:YÜZBINBALONCUK

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.