Uzak Durmamız Gereken 3 Beyazdan Biri Olan Tuzun Cildimize 9 Faydası

Uzak Durmamız Gereken 3 Beyazdan Biri Olan Tuzun Cildimize 9 Faydası

Tuz aslında tüketmememiz gereken 3 beyazdan bir tanesi. Ama tabii tümden vazgeçmek de her zaman doğru olmuyor. Örneğin tuzu cildinize fayda sağlaması için de kullanabilirsiniz. Çünkü fazla bilmesek de tuzun içinde cildimize çok iyi gelen özel mineraller bulunuyor. Yani cildiniz üzerinde tuzu kullanarak muhteşem faydaları görebilirsiniz. O zaman tuzun cildimize etkilerini ve nasıl şahane bir güzellik ürünü olabileceğini detaylı olarak inceleyelim. Tabii bu noktada tuzun yanında bazı yardımcı maddeler de kullanmanız gerekecektir.

1. Kan dolaşımını hızlandırır

Cildinize peeling yapmak için tuzu tercih edebilirsiniz. Banyo yaptıktan hemen sonra daha cildiniz ıslakken avucunuza bir miktar tuz alın ve yüzünüze, kollarınıza ve özellikle bacaklarınıza sürün ve ovmaya başlayın. Böylece bu yaptığınız masaj sayesinde cildiniz ölü hücrelerden arınacak ve kan dolaşımınız hızlanmaya başlayacaktır.

2. Ciltteki yağı alır

Eğer cildinizin fazla yağlı olduğunu düşünüyorsanız bu yağı en aza indirmek için bir sprey şişesinin içinde biraz ılık su ile bir çorba kaşığı kadar da deniz tuzu koyabilirsiniz. Tuz şişenin içinde çözüldüğünde gözlerinize gelmeyecek şekilde yüzünüze yıkmaya başlayabilirsiniz. Ancak suyun çok sıcak olmamasına özen gösterin. Sonrasında nazik bir şekilde havlu ile kurulayabilirsiniz.

3. Gözlerdeki şişliği alır

Sabah uyandığımızda genellikle aynada şiş gözler ile karşılaşırız. Bu sorunun üstesinden de tuz ile gelebilirsiniz. Bunun için öncelikle bir kase kadar sıcak suyun içine bir yemek kaşığı kadar deniz tuzu ilave etmelisiniz. Ardından bu suya bir makyaj pamuğu batırın ve gözlerinizi kapatıp pamuğu gözlerinizin üzerine koyun. Bu şekilde 10 dakika kadar bekletebilirsiniz. Ancak bu işlemi yaparken gözlerinizi kesinlikle açmamalısınız. Yoksa gözünüze tuz kaçabilir. İşlem sonrasında gözlerinizi bol soğuk su ile durulayabilirsiniz.

4. Ayaklardaki ağrıyı ve topuk acısını alır

Gün içinde yoğun çalışan hemen hemen herkes ayaklarındaki ağrılardan şikayetçi olur. Bu ağrıları gidermek için de en iyi yöntemlerden bir tanesi tuz. Üstelik tuz sayesinde topuk acısını da gidermek mümkün. Bunun için yapmanız gereken bir leğenin içine bol miktarda sıcak su ile beraber üç ya da dört yemek kaşığı kadar deniz tuzu koymak. Sonrasında ayaklarınızı bu leğenin içine koyun ve su soğuyana dek içinde bekletin.

Okumaya devam...  Cildinizi Bademle Temizlemek İçin 5 Farklı Yol

5. Saçtaki kepeği önler

Hem kadınların hem de erkeklerin ortak saç sorunu kepek. İşte tuz sayesinde saçtaki kepeğin de önüne geçebilirsiniz. Özellikle tuz saçın yağını ve kirini temizlemek için de ideal. Fakat bu işlemi yapmadan önce kafa derinizde yara, kesik ya da çatlak olmamasına özen gösterin. Bu işlem de bir hayli pratik. Banyoya girerken yanınıza tuz da alıyorsunuz ve şampuandan hemen önce bu tuz ile saç derinize masaj yapıyorsunuz. Özellikle çok nazik olmanız önemli, yoksa tuz taneleri kafa derinizi kesebilir ve sonrasında da deriniz çok yanabilir.

6. Saçınızdaki saç spreyini çıkartır

Önemli bir davete ya da buluşmaya gittiğimizde saç spreyini adeta saçımıza boca ederiz. Ama problem eve döndüğümüzde başlar çünkü o spreyi saçtan çıkarmak çok zordur. İşte burada da tuz size yardımcı olur. 1 litre suyun içine limon suyu ve epsom tuzu ilave edin. Ancak bu karışımı 24 saat boyunca bekletin. Sonrasında saçınız kuruyken bu karışımı sürün ve 20 dakika daha bekledikten sonra saçınızı normal bir şekilde yıkayın.

7. Cildin yumuşamasını sağlar

Tuzun cildi yumuşatma ve saçları daha parlak yapma gibi bir etkisi de vardır. Fakat bu etkiyi sağlamak için tuzdan daha fazlası gerekir. Deniz tuzunun yanı sıra, viski, hindistan cevizi, buğday ve palmiye yağı da kullanmalısınız. Bu tarif ağırlıklı olarak erkekler için olsa da kadınlar da kullanabiliyor.

 8. Selülitleri giderir

Yaz ayları yaklaşırken en büyük sorunumuz selülitlerimiz oluyor. Himalaya tuzunu, şampanyayı, hindistan cevizini ve palmiye yağını kullanarak selülitlerinizi de giderebilirsiniz. Bu işlem aynı zamanda kan dolaşımınızı hızlandıracak ve ödem atmanıza da yardım edecek. Aynı zamanda içine sedir esansı koymanızı da şiddetle tavsiye ederiz. Üstelik yaşlanma belirtilerinizi bile azaltabilir.

Okumaya devam...  İlaç Şirketlerinin Kimsenin Bilmemesini İstedi 25 Saniyede Burun Tıkanıklığını Geçiren Yöntem

9. Yaşlanmayı geciktirir

Tuz, şarapla birlikte kullanıldığında harika bir antioksidan ve erken yaşlanma karşıtı ürün haline gelebiliyor. Üstelik dokuları yenileme özeliği sayesinde kalp ve damarlara da iyi geliyor. Bunun için himalaya tuzu ile beraber kırmızı şarap, hindistan cevizi ve palmiye yağı kullanmalısınız.

 

Kaynak:https://evdesifa.com/tuzun-cilde-faydalari/

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*