Uyku Düşmanı Yiyecekler

Uyku Düşmanı Yiyecekler

Daha sağlıklı bir yaşamın kapısını aralamak için, iyi bir gece uykusu şart. Yatmadan önce yiyip içtiklerinize dikkat ederek, uykunuzun kalitesini yükseltebilirsiniz.

Karnınız açken iyi bir uyku çekmeniz, karın gurultularını aşıp uykuya dalmanız oldukça zor biliyoruz. Ancak bir an önce yatağa girme hevesiyle karşınıza çıkan ilk şeyi yemeniz, uykuya dalmanızı iyice geciktirebilir ya da uykunuzun sık sık bölünmesine sebep olabilir. Yani bedeninizin rahatça uyku moduna geçebilmesi için, nelerden uzak durmanız gerektiğini bilmenizde büyük fayda var. Peki bahsettiğimiz bu uyku düşmanı yiyecekler hangileri?

Yağlı Yiyecekler

Yatmadan önce tükettiğiniz yağlı yiyecekler midenizin gece boyu sindirim yapmaya devam etmesine sebep olur. Bu durum da ertesi güne enerjiniz  oldukça düşük bir şekilde başlayacağınız anlamına gelir. Yatmadan önce kızartmalardan, cips ve kuruyemişten ve pizza gibi bol peynirli yiyeceklerden uzak durmakta fayda var.

Kırmızı Et

Acıktığınızda aklınıza ilk gelen, hemen bilgisayarı açıp, dışarıdan yemek siparişi vermek olabilir. Ancak rüyalarınıza girecek kadar güzel olan o burger, sizi gece boyu kabuslarla uğraşmak zorunda bırakabilir. Kırmızı et de tıpkı yağlı yiyecekler gibi midenizin sindirim sistemini gece boyu zorlamaya devam eder, uykunuzu kaçırır, sık sık uyanmanıza sebep olur. Kırmızı et yerine hindi eti tüketmek ise iyi bir uyku çekmenize yardımcı olur.

Tatlılar

Dolabınızda duran o tatlının hayalinin sizi uyanık tuttuğuna inanıyorsanız, bu yanlışa  düşmeyin. Yatmadan önce şekerli yiyecekleri tüketmek, kan şekerinizi hızlı bir şekilde yükselteceği için, sizi asıl uykudan uzaklaştıran neden olacaktır. Canınız illa ki şekerli bir şeyler tüketmek isterse, iyi bir uyku çekmenize yardımcı olacak muzu her daim elinizin altında bulundurabilirsiniz.

Alkol

Bir şişe bira ya da bir kadeh şarap sizi mayıştırıp, uykuya dalmanıza yardımcı olabilir. Ancak alkollü içeceklerin uzun vadede uykunuza iyi gelmediğini hemen hatırlatalım. Yatmadan önce içtiğiniz alkollü içecekler, gece uykunuzu bölerek sık sık tuvalete gitmenize sebep olur ve uyku kalitenizi düşürür.

Okumaya devam...  Kalbin Doğru Çalışmadığını Gösteren 7 İşaret

Baharatlı Yiyecekler

Uykudan önce baharatlı ve acı yiyecekler tüketirseniz, karnınız için büyük bir kötülük yapmış olursunuz. Karın ağrısı sizi gece boyu uyumaktan alıkoyabileceği gibi, mide yanması da yaşayabilirsiniz.

Kafeinli Besinler

Çay, kahve gibi kafeinli içeceklerin uykuyu kaçırdığını artık hepimiz biliyoruz. Ancak uykudan önce kaçınmanız gereken kafeinli besinler onlarla sınırlı değil. Örneğin bitter çikolata, içeriğinde az şeker barındırsa da içerdiği kafeinle uykudan önce tüketmemeniz gereken yiyecekler arasında yer alıyor. Yediklerimizin içinde ne kadar kafein bulunduğunu her zaman bilmekte fayda var.

 

Kaynak:http://www.brandlifemag.com/uyku-dusmani-yiyecekler/

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*