Tırnaklarınız sağlığınız hakkında ne diyor ?

Tırnaklarınız sağlığınız hakkında ne diyor ?

Tırnaklar çeşitli beslenme eksikliklerini veya sağlık koşullarını yansıtıyor mu? Engebeli, dalgalı, dilimlenmiş veya nervürlü tırnaklar ne anlama geliyor? Beyaz lekeler veya renk değişikliği? 
Sağlıklı, güçlü ve güzel renkli ve şekilli tırnaklar sadece onlara dışarıdan ne kadar iyi baktığımıza bağlı değildir. Beslenme durumumuzun ve genel sağlığımızın neye benzediği de önemlidir. Nervürlü, dalgalı, rengi atmış, lekeli … Tırnakların farklı durumlarının ve görünümlerinin neye bağlı olduğunu ve bu konuda neler yapılabilir?  Evet, tırnaklardaki belirli çizgiler ve tekdüze olmayan işaretler tamamen doğal olabilse de, genellikle duruşun yanı sıra tırnaklara, saçlara, yüze, gözlere ve vücut şekline bakarak çok şey ifade edebilirsiniz.

Sağlıklı tırnaklar böyle görünüyor

– Tırnaklar, neyi incelemeye ve ölçmeye başlayacağına dair iyi bir fikir verebilir. Öyleyse farklı vücut teşhis biçimlerini küçümsememelisiniz, çünkü içeride nasıl hissettiğiniz, dışarıdan nasıl göründüğünüzle çok güzel bir şekilde yansıtılır. Bu tür teşhis Çin tıbbında yaygındır. Genel olarak sağlıklı tırnakların pembe renkte belirsiz olması, pürüzsüz (ancak çok küçük çizgiler) olması ve parlak ve sağlıklı görünmesi gerekir. Nispeten dayanıklı olmaları gerekir. Tırnaklar, dikkate alınan sağlık yönlerini yansıttığında, genellikle çukurlar, oluklar, tırnakların kolayca düşmesi veya yarılması veya tırnağın renginin solması şeklinde görülür.
Genel olarak tırnaklarınızda sorun yaşayan ve beslenme yetersizliğinden şüphelenenlere saç veya idrarda sözde mineral analizi yapmanızı tavsiye ediyor.
– Bunlar var olan eksiklikleri yansıtıyor. Eksikliği tam olarak bulmak ve düzeltmek önemlidir. Aynı zamanda su ile uygun şekilde içmek, bağırsakta besin emiliminin optimal olduğundan emin olmak ve diyete bol miktarda antioksidan eklemek iyidir. Tırnak problemlerinin en yaygın nedenleri sindirim ve besin alımının bozulmasıdır ve tırnak problemleri genellikle vücuttaki diğer fiziksel problemleri yansıttığı için bir beslenme uzmanı veya naturopath ile gözden geçirmek akıllıca olabilir.

Burada  5 tırnak probleminin ne anlama gelebilecekleri:

1. Dikey olarak net çizgili / oluklu çiviler

Okumaya devam...  Günde 1 kadeh şarap beyni koruyor

– Yatay çizgilerde insanlar genellikle çinko eksikliği veya sedef hastalığı gibi cilt problemlerinden bahsederken, genel çizgiler kalsiyum eksikliği veya böbrek problemleri ile ilişkilendirilebilir. Enine çizgiler, örneğin hazımsızlık veya hormonal bozukluklar olabilir. Bununla birlikte, çizgiler olarak yansıtılabilecek birkaç rahatsızlık vardır ve zayıf çizgiler tamamen normaldir. Koyu tenli kişilerde boyuna çizgiler tamamen doğaldır. Çizgiler çok hızlı ortaya çıkıyorsa, zatürree veya başka bir enfeksiyon veya iltihap geçirmiş olmanız veya geçmişte olmuş olmanızdan kaynaklanıyor olabilir; bu, vücut tarafından tırnak büyümesine öncelik verilmediği anlamına gelir. Tırnaklardaki çizgiler, dolaşım problemlerini veya bozulmuş besin alımını da yansıtabilir.

2. “Dalgalı” veya engebeli tırnaklar, yatay
Tırnak üzerindeki çukurlar, sedef hastalığı gibi cilt problemlerini gösterebilir.
3. Tırnak plağının ortasında beyaz lekeler olan tırnaklar
– Bu biraz zordur çünkü çinko eksikliğinden kaynaklanabileceği gibi tırnağın üzerinde oluşan tamamen normal hava kabarcıklarından da kaynaklanabilir.

4. Dilimleyen çiviler

– Tırnak yumuşaksa veya dilimleme eğilimi varsa, bunun nedeni ellerinizin çok fazla suya girmesi veya beslenme yetersizliğiniz olabilir. Bu durumlarda, genellikle daha fazla mineral eklemek veya bir silikon preparat kullanmak akıllıcadır. Tırnaklar, örneğin oje çıkarma işleminde çok fazla çözücü kullanılarak yumuşayabilir.

5. Renksiz tırnaklar

 Renk bozulması birçok farklı nedenden kaynaklanıyor olabilir, ancak çivi maviye dönerse, oksijen alımı ve dolaşımındaki bozukluklara veya örneğin ezilme yaralanmasından sonra çivi altında kan biriktiğine işaret edebilir. Tırnaklar sağlıklı bir açık pembe renge sahip olmalıdır ve soluk yöndeyse anemi veya B12 eksikliğine işaret edebilir. Safra problemleri durumunda tırnaklar sararabilir, ancak sarı tırnaklar, E vitamini eksikliği gibi başka hastalıkları ve eksiklikleri de gösterebilir. Mantarlar da sarı tırnaklara neden olabilir ve daha sonra tırnak genellikle kalınlaşır ve şekli değişir. . Kronik rahatsızlıkları olan kişilerde sarı tırnaklar da görülebilir.

Okumaya devam...  Sadece Şizofren Ya da Dahi Olanların Doğru Cevap Verebildiği Farkındalık Testi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*