Sarımsağın Sağlığınıza Olan 6 Şaşırtıcı Faydası

Sarımsağın Sağlığınıza Olan 6 Şaşırtıcı Faydası

Sarımsak. Zeytinyağında pişmiş, ağzınızda tereyağı gibi eriyor. Ayrıca kıyılmış ya da çiğ de tüketebilirsiniz. Keskin ve acı bir tadı vardır. Her iki şekilde de bu sebze içerde ve dışarda oldukça önem taşır.
Sarımsaktaki organik sülfür bileşikli allicin ona bu acı kokuyu verir ve onu beslenmeniz için önemli hale getirir.

Sarımsağın faydaları


1. Bağışıklığınızı arttırır: Deney tüplerinde yapılan testlerde sarımsağın kanser hücrelerini öldürdüğü görülmüştür. Ayrıca bu teste dahil olan bazı insanlarda da aynı sonucu vermiştir. Yapılan araştırmada düzenli olarak sarımsak, sebze ve meyve yiyen bir grup kadında kolon kanseri riskinin % 35 azaldığı tespit edilmiştir. Ayrıca yapılan başka bir araştırmada ameliyat edilemeyecek durumda olan kolon, ciğer ya da pankreas kanseri vakalarında hastalar 6 ay boyunca sarımsak ekstresi aldıklarında bağışıklık sistemlerinin geliştiği gözlenmiştir.
2. İltihap sökücü olarak çalışır: Bu araştırmalarda gözlenmiştir. Eğer iltihaplı bir ekleminiz ya da kasınız varsa, sarımsak yağı ile ovun.
3. Kardiyovasküler sağlığı geliştirir: Hala sarımsağın kolesterol seviyesini arttırdığı yönünde bir kanı olsa da araştırmalar arterlerde ve tansiyonda olumlu etkisi olduğunu ortaya koydu.
Uzmanlar kırmızı kan hücrelerinin sarımsak sayesinde sülfürden hidrojen sülfid gazına dönerek damarlarımızı genişlettiğine ve bu yollar kanın rahat akmasına yardımı olduğuna inanıyor.
4. Size daha iyi saç ve deri verir: Sarımsağın antioksidan ve anti bakteriyel etkisi akne kaynaklı bakterileri yok ederek cildinizi temizler. Bazı veriler sivilcenize sarımsak sürdüğünüzde yok olduklarını göstermiştir. Yalnız bu yanma hissi yaratabilir.
Ayrıca yine araştırmalar sarımsak jellerinin saç dökülmelerine iyi geldiğini gösterdi.
5. Yiyeceklerinizi korur: taze sarımsaktaki bu aynı anti bakteriyel oluşumlar besin zehirlenmesine yol açan salmonella ve E coli gibi bakterileri öldürür. Ama yine de sarımsağı yiyeceklerinizi temizleme için kullanmayın.
6. Mantar tedavisinde kullanılır: Sarımsak aynı zamanda fungus ile de savaşır. Eğer ayağınızda mantar varsa, ayağınızı sarımsak suyuna batırın ya da ayağınıza kaşıntı yaratan mantar ile savaşması için çiğ sarımsak sürün.

Sarımsaktan en çok faydayı nasıl alırız


Sarımsağı çayını yapmak için küçük parçalara ayırarak sıcak suya bırakabilir ve tadını bal ile kapatırken sarımsaktan faydalanmak biraz karışıktır. Onu ısıtmak ya da başka şeyler ile birleştirmek pH dengesini değiştirebilir. Allicin’ den gelen enzimlerin çalışmak için birkaç dakikaya ihtiyacı vardır o nedenle sarımsağı kestikten sonra biraz bekleyin.
En büyük faydayı çiğ sarımsaktan alırsınız. Ama eğer pişirmek isterseniz 60 dereceden fazla ısıtmayın. Yüksek ısı allicini öldürür o nedenle sarımsağı yemeklerinize pişmeye yakın atın.

Okumaya devam...  Hapşırdıktan Sonra Neden “Çok Yaşa” Denir?

Dikkat etmeniz gerekenler
Sarımsağın sağlığa faydası saymakla bitmez, ama beslenmenize birden çok fazla eklemeyin. Aşırısı, mide rahatsızlıkları, gaz, ishal, ağız kokusu ve kötü vücut kokusu yaratabilir.
Eğer çok miktarda taze ve kuru sarımsak ile temas ederseniz, derinizde karıncalanma hissedebilirsiniz. Sarımsaktan kaynaklı doku bozukluklarından kaçınmak için mutfak eldiveni kullanın.
Ender görülen bazı vakalarda, sarımsak baş ağrısı, yorgunluk, iştahsızlık, kas ağrıları, baş dönmesi ya da astım atakları ve deri döküntüleri gibi alerjik reaksiyonlar görülebilir.
Kan seyreltici kullanıyorsanız, sarımsak tüketmek ilacın etkisini arttırarak pıhtılaşmasını zorlaştırabilir.

Cilde Sarımsak Faydası

Eski zamanlardan bu yana sarımsağın faydaları hakkında uzun araştırmalar yapılmıştır. Yapılan araştırmalarda sarımsağın insan sağlığı üzerinde çok etkili olduğunu kanıtlamış. Özellikle kalp krizi riskini azaltmada ve çeşitli kanser hastalıklarına karşı koruyucu özelliği olduğu belirlenmiştir.

Cilt için kullanımı her bölgede ayrı şekilde olmaktadır. Genelde saçlar için sarımsak saf şeklinde veya yağı ile tedavi edilebilirken, cilt içinde çayı hazırlanabilir ya da sarımsak limon kürü hazırlanıp uygulanabilir. Sarımsak tek başına da cilt tedavisinde tercih ediliyor ama hassas cilt yapısına sahip kişiler için bu şekilde kullanılması pek önerilmiyor.

Saç Dökülmesi: Sarımsak ya da sarımsak yağı saçların ihtiyacı olan mineral ve vitamini karşılayacak niteliktedir. Sarımsak yağını saç diplerinden uç kısımlarını doğru masaj eşliğinde sürüp bir gece bu şekilde bekletmelisiniz. Sarımsak yağının, saf sarımsak kadar etkileyici ve keskin kokusu yoktur. Rahatlıkla saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Sabah kalktığınızda saçlarınızı sarımsak özlü sabun veya şampuan ile yıkayıp iyi bir şekilde durulayın.

Akne ve Sivilce: Sivilce veya akneler için sarımsak faydası görülmüştür. Bunun için büyük bir diş veya iki tane küçük diş sarımsağın suyunu çıkartıp minik bir tabağın içerisine alın. Aynı ölçüde içerisine elma sirkesi ilave edip karıştırın. Küçük bir pamuk yardımıyla gözaltı hariç tüm cildinize bu kürü uygulayın. Sarımsağın antioksidan ve antibiyotik özelliği olduğu için cildin bakımını sağlayacaktır ve çıkan aknelerin, sivilcelerin giderilmesinde fayda sağlayacaktır.

SARIMSAK YUTMANIN FAYDALARI

—Sarımsağı yutarak tüketmek hazmı kolaylaştırır.

—Oluşan kanser hücrelerinin yayılmasını ve büyümesini engeller.

—Vücudun gerek duyduğu tüm vitamin ve mineralleri sağlayarak vücut direncini arttır.

—Soğuk algınlığına bağlı gelişen hastalıklara karşı yakalanma olasılığını azaltır.

—Vücuda enerji vererek kişinin dinç kalmasını sağlar.

—Halsizlik ve kronik yorgunluğa karşı iyi gelir.

—Cinsel potansiyeli arttırır.

—Saçlarda oluşan dökülmeyi engelleyerek saçların daha sağlıklı ve parlak bir görünüm kazanmasını sağlar.

Okumaya devam...  Çay İçmeniz İçin Bir Sebep Daha! Çay Hafızayı Koruyor Olabilirmiş!

—Zehirlenmelere karşı faydası vardır.

—Kireçlenmeye karşı faydalı olur.

—Vücutta oluşan tüm iltihaplı hastalıklara karşı faydalı olur.

—Kolesterol hastalığına karşı iyi gelir.

—İdrar söktürücü özellik yaratır.

—Kilo verme sürecine katkıda bulunmak mümkündür.

—Vücutta var olan kesik ve yaraların iyileşme sürecini kısaltır.

—Ciltte oluşan sivilce, akne, egzama gibi cilt hastalıklarını sarımsak tüketerek önlemek mümkündür.

Sarımsağın faydaları saymakla bitmez 10 ay suda bekletilen sarımsağın faydalarıaraştırılmış ve kanıtlanmıştır. Çiğ olarak yutulması çiğnenerek yutulmasının yanı sıra suda bekletilen sarımsağın faydasını hepbirlikte inceleyelim.
Çiğ tüketilen sarımsaktaki ‘Allicin’ denen madde, kolesterol düşürme etkisi yanında, karaciğer, mide, bağırsak sistemini tahriş edip, erkeklerde sperm hareketlerini yavaşlatmaktadır. Oysa dövülmüş sarımsak suda en az 10 ay kadar bekletildiğinde mucize bileşiği ”S-Alilsistein (SAC)”açığa çıkmaktadır. Bu mucize madde karaciğeri koruyucu, savunma sistemini güçlendirici, kanseri önleyici ve tüm kemoterapatik ilaçların istenmeyen yan etkilerini azaltıcı etkiye sahiptir.

Yağda eriyen sarımsak içeriği (Allicin) lipit düşürücü etkisinin yanı sıra aynı zamanda karaciğer hücrelerine karşı toksik etki yapabilmekte ve laktat dehidrogenaz enzimini artırabilmektedir. Halbuki suda erir sarımsak içeriği (S-Alilsistein) sitotoksik olmadan tüm faydalı etkileri sağlamaktadır.

Günümüzde teknolojin gelişmesiyle birlikte birçok yiyeceklerin hangi hastalıklar üzerinde etkili olup olmadığı araştırılmaktadır. Profesörlerin kanıtladıkları ve daha netleşmemiş olan ve üzerinde çalıştıkları hastalıklar vardır. Sarımsağın faydaları hangi hastalıklar üzerinde kesin etki gösterdiğini, neyin etkili olduğunu ve netleşmemiş (hala üzerinde çalışılan hastalıklar) incelenmektedir. Doğru ve dozunda kullanımlarla sonuç alabilirsiniz.Aksi taktirde fazla tüketimde başka rahatsızlıklara davatiye çıkarabilirsiniz.Sarımsağın Etkili Olduğu Hastalıkları birlikte inceleyelim.

Kesin Etkili

Damar tıkanıklığı, Yüksek trigliserid

Etkili

Antikanserojen, Ayak mantarları, Bronşit, Taşikardi, Yüksek tansiyon, Yüksek kolesterol, Kas tutuklukları, Kanser gelişimini engelleyici (meme, mesane, karaciğer)

Tam Netleşmemiş

Kulak iltihabı, Soğuk algınlığı, Parazitler (Barsak kurtları),Peptik ülser, Yumurtalık iltihabı, Mantari enfeksiyonlar

SARIMSAK VE FAYDALARI

Kalp ve Damar Sağlığı:Sarımsağın kalp ve damar sağlığına etkisi üzerine yapılan çalışmaların büyük çoğunluğunda sarımsak doğal şeklinde değil toz, yağ ya da özüt formunda kullanılmıştır. Fakat bu, normal sarımsağın kalp ve damarlar için faydalı olmadığı anlamına gelmez. Tüm bu çalışmalardan çıkan ortak sonuç sarımsağın trigliserid ve total kolesterolü düşürdüğü (%7-%8 kadar) yönündedir.

Özellikle, damarların enflamatuar ve oksidatif stresten korunmasında oldukça etkilidir. Oksidatif stres bir hastalık değildir, vücuttaki antioksidanların sayısının, çeşitli hastalıklara yol açan veya gelişimine katkıda bulunan serbest radikallerin sayısından az olması durumudur. Oksidatif stres arttığında damar çeperlerinde plak birikimi oluşabilir veya var olan plakların hacmi büyüyebilir. İşte bu noktada, sarımsakta bulunan sülfür, oksidatif stresi azaltır, serbest radikallerin tahrip edici etkilerine karşı damarları korumaktadır.

Okumaya devam...  Kulakta Kalp Atışı Sesi Neden Duyulur?

Sarımsağın kalp ve damarlar için önemli olmasının bir diğer nedeni de pıhtılaşmayı önleyen “alojene” içermesidir. Alojene, kanda bulunan bazı hücrelerin (trombositler) yapışkan hale gelmesini önler ve damar içinde topaklanma riskini düşürür. Son olarak sarımsakta bol miktarda bulunan B6 vitamini damalara zarar veren homosistein seviyesini düşürür.

Tansiyon: Sarımsağa kokusunu veren “alliin” adlı bileşen, damarların daralmasına ve dolayısıyla kan basıncının yükselmesine neden olan “anjyotensin 2” adlı peptid hormonunu baskılar. Ayrıca kan inceltici özelliği ile kan dolaşımını kolaylaştırarak tansiyonun normal seviyelerde kalmasına yardımcı olur.

Tansiyonu düşürmek veya yükselmesini önlemek için sarımsağın faydası çoktur. Fakat sarımsak tüketirken dikkat edilmesi gereken 2 ana nokta var; ilki kanamanız varsa (adet dönemi gibi) veya olacaksa (ameliyat gibi) sarımsak tüketmemelisiniz. İkincisi ise kan basıncınız zaten düşükse sarımsak bunu daha da düşürerek sizi halsiz bırakabilir hatta bayılmanıza neden olabilir. Hipertansiyon tedavisi için düzenli ilaç kullanıyorsanız sarımsak takviyesi kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışmalısınız.

Anti Bakteriyel:Sarımsağın yararları arasında sayılan “anti bakteriyel ve antiviral” özellikleri, bitkinin sadece gıda olarak değil tedavi amaçlı olarak da bu kadar yaygın olarak kullanılmasını sağlamaktadır.

Sarımsak, bakteri ve virüslerin neden olduğu hastalıkların iyileşme sürecini hızlandırır. Hatta bazı araştırmalarda, antibiyotiğe dirençli bazı bakteriyel enfeksiyonların sarımsak tozu kullanılarak tedavi edilebileceği sonucu elde edilmiştir. Sarımsak tek başına bakterilerden kurtulmamızı sağlamasa bile vücudun bakterilere verdiği tepkiyi güçlendirir ve korunma mekanizmasına destek olabilir.

KanserÇeşitli araştırmalarda, düzenli olarak çiğ veya az pişmiş sarımsak tüketmenin kolon ve mide kanseri başta olmak üzere çeşitli kanser türlerine yakalanma riskini önemli oranda azalttığı belirlenmiştir. Sarımsağın kanser hücresi oluşumu üzerine etkisi alanında yapılan 7 farklı çalışmayı inceleyen araştırmacılar, sarımsağın kolorektal kanser riskini %30’a kadar azalttığının altını çizmektedir.

Nezle: Nezlenin yaygın olduğu kış aylarında sarımsak tüketerek bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir ve üst solunum yolunu etkileyen bulaşıcı hastalıklara karşı vücudun direncini arttırabilirsiniz.

Demir: Sarımsak faydası yapılan bazı yeni çalışmalar, sarımsağın demirin vücut tarafından metabolize edilmesine yardımcı olduğu yönünde sonuçlara sahip. Hücrelerde bulunan demirin, hücreden ayrılıp tekrar dolaşıma dönmesi için köprü işlevi gören “ferroportin” adlı protein miktarı düzenli sarımsak tüketilerek arttırılabilir.

 

Kaynak:http://www.karatashastanesi.com.tr/hayat/sarimsagin-sagliginiza-olan-6-sasirtici-faydasi/

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*