Sağlıklı Akciğerleri Destekleyen Gıdalar

Sağlıklı Akciğerleri Destekleyen Gıdalar

Sağlıklı bir diyet genel sağlık için bir zorunluluktur ve akciğerlerinizin sağlığını içerir. Akciğer sağlığınızı artırmak için özel olarak bilinen bazı gıdalar var, bu yiyecekleri günlük diyetinize dahil edebilirsiniz.

Sebzeler
Turpgil sebzeler, karnabahar, brokoli ve tabii ki lahana. Bu gıdalar, klorofil ve vücudun toksinlerden kurtulmasına doğal olarak yardımcı olan güçlü antioksidanlar içerir. Ayrıca, akciğer kanseri gelişimini durdurmak ve akciğer kanseri riskini yüzde 50 oranında azalttığı bilimsel araştırmalar tarafından kanıtlanmıştır.

Parlak Renkli Sebzeler
Özellikle havuç gibi kırmızı ve turuncu sebzeler, kanser geliştirme riskini azaltma yeteneğine sahip antioksidan bir pigment olan karotenoidlerle doludur. Havuçlar, yüksek beta karoten sayesinde daha fazladan faydalıdır. Beta karoten, astım ataklarını azaltmaya yardımcı olan A vitaminine dönüştürülür.

Mor meyveler
Ahududular, böğürtlen ve yaban mersini gibi meyvelerde, diğer birçok hastalık ve enfeksiyonların yanı sıra akciğer kanseri riskini azaltmaya yardımcı olan antioksidanlar da bulunur.

Omega 3
Omega-3 yağ asitleri genel sağlık için gereklidir. Omega-3 açısından yüksek bir diyet uygulanması, vücudun akciğer sağlığı için zaruri olan iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur. Aşırı iltihap da astımın önemli bir bileşenidir. Rochester Üniversitesi Tıp Merkezi tarafından yürütülen ve devam eden bir çalışmaya göre, Omega 3 insan akciğer hücreleri üzerinde anti-inflamatuar etkiler yaparak hastalık modellerinde sigara dumanı kaynaklı akciğer hasarını durdurabildiği ortaya çıktı. Uzmanlar, önümüzdeki birkaç yıl içinde yapılacak çalışmaların omega-3’ün iltihaplanmayı önlemek ve kısa ve uzun vadeli sigara kullanımından kaynaklanan akciğer hasarının onarımını hızlandırmak için kullanılabileceğini düşünüyor. Bu faydalı bileşikler açısından zengin gıdalar arasında, somon, hindistan cevizi yağı, fındık ve keten tohumu.

Baharatlar
Akciğer sağlığını geliştirebilecek birtakım otlar ve baharatlar vardır, bu nedenle yemeklerinizi olabildiğince sık kullanın.

Zerdeçal
Zerdeçal doğanın en güçlü şifacılarından biridir. Güçlü antienflamatuar ve antioksidan özellikler sağlayan curcumin olarak bilinen aktif bir bileşik içerir. Vücutları serbest radikal hücrelerden korumak ve mutasyona uğramış kanser hücrelerini yok etmek, vücuda yayılmalarını önlemek için çalışır. Araştırmalar, zerdeçal tüketmenin düzenli olarak KOAH, astım, amfizem, pnömoni ve radyasyondan kaynaklanan akciğer fibrozisi gibi akciğer rahatsızlıklarındaki belirtileri önleyebileceğini veya azaltabileceğini gösterdi.

Okumaya devam...  Hafızanızı Korumanın 6 Doğal Yolu

Zencefil
Bu lezzetli baharat, kirleticilerin ve diğer tahriş edicilerin hava geçişlerini ciğerlere ulaşmadan önce temizlemenize yardımcı olan anti-inflamatuar özellikler sunar. Zencefil ayrıca tıkanıklığı giderebilir ve akciğere dolaşımı iyileştirerek bronşit gibi birçok kronik akciğer hastalığının semptomlarını azaltabilir.

Sarımsak
2013 yılındaki bir çalışma düzenli çiğ sarımsak tüketilmesi yetişkin akciğer kanserine yakalanma ihtimalinin azalttığını ortaya koyuyor. Araştırmacılar, haftada sadece iki kez tüketilen sarımsağın potansiyel olarak akciğer kanseri riskini yarı yarıya azaltabileceğini saptadı.

 

Kaynak:http://www.hayatkolay.com/saglik/saglikli-akcigerleri-destekleyen-gidalar/

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*