Neden Çıplak Uyumalıyım Diyenler için 10 Etkili Cevap

Çıplak uyumak denildiğinde aklınıza neler geliyor, bilemiyorum. Ancak hemen şimdi paylaşacağımız gerçekleri öğrendikten sonra; yatağa pijamalarınızla girmek istemeyeceğinizden eminim.

Sağlıklı bir uykunun, hem sağlık hem de başarı açısından ne kadar gerekli olduğunu biliyoruz. Tam tersine; kalitesiz uykunun da hayatımızı pek çok yönden olumsuz etkileyerek, bizi mutsuzluğa ve başarısızlığa sürüklediğini de! İşte tam da bu noktada; sizlere uyku kalitenizi gözle görülür oranda arttırabileceğiniz bir alışkanlıktan bahsetmek istiyorum. O da çıplak uyumak!

Şayet siz de yemek, içmek gibi hayati zorunluluklarımızdan biri olan uyuma eylemini çok daha sağlıklı bir şekilde gerçekleştirmek istiyorsanız; bundan sonra yatağa çıplak girmelisiniz. Zira hem çıplak uyuma alışkanlığı olanlar hem de konu üzerine araştırma yapan uzmanların vardığı ortak sonuç; pijamasız uyumanın diğer seçeneğe göre çok daha faydalı olduğu.

İşte “neden çıplak uyumalıyım” diyenler için 10 etkili cevap:

1Çünkü Diğer Seçeneğe Göre Daha Kolay ve Tasarruflu!

Diğer bir deyişle, çıplak uyuduğunuzda hem zamandan hem de paradan tasarruf etmiş olursunuz. En önemlisi; yeni pijamalara para ödemek zorunda kalmazsınız. Ayrıca pijamalarınızı yıkamak, kurutmak, ütülemek gibi işlerden de muaf olursunuz. Ve bu şekilde zamanınızı da paranızı da daha faydalı işler için kullanabilirsiniz.

2Daha Az Tembellik Yaparsınız!

Büyük ihtimalle siz de akşam eve döndüğünüzde, pijamalarınızı giyiyor ve koltuğa uzanarak tembellik yapıyorsunuz. Arkadaşlarınız arayıp sizi dışarıya çağırdıklarında “çoktan pijamalarımı giydim, çıkamam” gibi bahaneler üretiyorsunuz. Eşiniz markete gitmenizi ya da birlikte yürüyüş yapmayı istediğinde de aynı bahanenin altına sığınıyorsunuz. Oysaki tembellikten kurtulmak için yapılması gerekenler arasında pijamalarınızdan kurtulmak da var. Yani eve geldiğinizde günlük kıyafetler giymeli, hareketsiz akşam yaşantınızdan vazgeçmelisiniz.

3Cildinizin Nefes Almasını Sağlarsınız!

Sabahtan akşama kadar dar giysiler arasında kapalı kalan cildinizin nefes almasını sağlarsınız. Böylelikle hem daha sağlıklı bir cilde sahip olur hem de cilt problemleri yaşama riskinizi azaltırsınız.

Okumaya devam...  Enginar Çayının Faydaları Nelerdir?

4Hormonlarınız Dengelenir!

Örneğin; melatonin! Çıplak uyuduğunuzda vücudunuz daha çok melatonin hormonu salgılayacaktır. Ayrıca fazlası zarar olan kortizol hormonunuzu dengede tutmanıza yardım edecektir. Çünkü çıplak uyuduğunuzda; vücut sıcaklığınız olması gereken derecededir ve bu da sizi stres, kilo artışı gibi pek çok sorundan koruyacaktır.

5Çıplaklık: Özgürlük Hissi

Yatakta çıplak yattığınızda kendinizi çok daha özgür hissedersiniz. Sonuçta; bütün gün yeteri kadar rahatsız kıyafetler içinde koşturup duruyoruz. Neden enerji toplayacağımız saatler arasında da bunu yapalım ki? Serin ve temiz çarşafların üzerine çıplak yatmak, emin olun sizi daha özgür hissettirecek.

6Serin Yaz Geceleri!

Yazın çıplak uyuduğunuzda kendinizi çok daha rahat hissedersiniz. Ayrıca klimanızı kapatabilir, böylece kabarık elektrik faturalarından kurtulabilirsiniz.

7Partnerinize Sarılarak Uyumanın Keyfini Gerçekten Yaşarsınız!

Evliyseniz ya da bir partneriniz varsa pijamasız yattığınızda, sarılmanın keyfini gerçekten yaşayabilirsiniz. Ayrıca çıplakken fiziksel temasta bulunmak, stresi azalttığı, bağlılığı güçlendirdiği, uyarılmayı arttırdığı ve uyumayı kolaylaştırdığı bilinen oksitosin hormonunun salgılanmasını sağlar.

8Daha Az Uyku Problemi Yaşarsınız!

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki vücudunuzun oda sıcaklığı seviyesine gelmesi için ortamdaki ısıyı algılaması gerekiyor. Bunun en kolay yolu da üzerinizde pijama olmaması! Diğer taraftan, kalın pijamalar içindeyken vücudunuz ısıyı dengeleyemiyor ve doğal olarak uyku problemleri yaşıyorsunuz.

9Fazla Kilo Sorunu Yaşamazsınız!

Hem çıplakken daha rahat ve derin uyuyabileceğiniz için hem de kortizol seviyenizi dengede tuttuğunuz için kilo alma riskinizi azaltırsınız. Zira yetersiz ve kalitesiz uyku, fazla kilolara neden oluyor. Kaldı ki bu durum salgılanan fazla kortizol hormonunun iştahı arttırmasından kaynaklanıyor.

10Hastalıklardan Korunur, Daha Mutlu Olur ve Kendinize Daha Çok Güvenirsiniz!

Çıplak uyumanın yaşlanmayı geciktirme, daha genç görünen bir cilde sahip olma, Tip 2 diyabet riskini azaltma ve mutlu etme gibi daha pek çok faydası var. Kaldı ki bunların hepsi birbiriyle bağlantılı şeyler. Ama bence en önemlilerinden bir tanesi çıplak uyuyanların daha mutlu ve daha özgüvenli kişiler olması. Sonuçta; günümüzün en büyük problemlerinden biri insanların kendini sevmeyip, mutlu hissedememeleri!

Okumaya devam...  Yaban Mersini ve Faydaları

Tüm bu bilgilerden sonra yatağa pijamalarınızla girmeye devam eder misiniz bilemem. Ancak en azından bir süreliğine çıplak uyumayı deneyip, sonuçları bizzat görmenizi şiddetle tavsiye ederim.

 

Nesrin Bayraktar

Kaynak:https://paratic.com/ciplak-uyumanin-faydalari/

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*